Zóna umění 8smička

Přímo u dálnice na půli cesty mezi Brnem a Prahou leží Humpolec. Město známé především díky trendy pivovaru Bernard nebo také díky českému humornému filmu Marečku, podejte mi pero! Nyní se za necelý rok a půl od otevření mezi jeho atraktivity zapsala také 8smička. Zóna pro umění, která rozdmýchává komunitní život nejen místních obyvatel. V kulturně-společenských kruzích se totiž šeptá, že kdo ještě nebyl v 8smičce, je zkrátka out.Zóna pro umění, která rozdmýchává komunitní život nejen místních obyvatel. V kulturně-společenských kruzích se totiž šeptá, že kdo ještě nebyl v 8smičce, je zkrátka out.

Číslo osm je symbolem, který vibruje celým projektem v mnoha jeho souvislostech. Ať už je to osm korun jako vstupné či tvar čísla osm jako znak na keramickém nádobí, které si nechala 8smička na zakázku vyrobit od nejstarší české porcelánky Thun. Výhodou takového konceptu je, že vznikl tak zvaně odspoda. Záměr vytvořit v hale číslo osm bývalé textilní továrny centrum moderního a současného umění přišel od samotných rezidentů, kteří založili stejnojmenný Nadační fond a pod ním mecenášský projekt zrealizovali.

8smicka-umeni

Zóna 8smička představuje každý rok tři velké výstavy, pro něž se vždy pečlivě vybírají konkrétní kurátoři. Výhodou je koordinace a supervize současné ředitelky Marcely Strakové, která má četné zkušenosti nejen z práce pro Národní galerii. Každou výstavu vždy doplní publikace, kterou si fond sám vydává pod svým nakladatelstvím, doprovodné programy, site-specific projekty, kurzy umění i akce ve veřejném prostoru. Do 8smičky ale můžete zajít i jen tak na kávu s dezertem, které peče nadaná cukrářka speciálně pro kavárnu, stejně tak jako domácí chléb, který si místní naučili chodit kupovat do 8smička tak jako do pekárny.

8smicka-zona-umeni-2

Rekonstrukci bývalé továrny na vlněné látky z konce 19. století si vzal pod svá křídla humpolecký rodák Luděk Rýzner se svým architektonickým studiem OK PLAN. 8smička je otevřena od středy do neděle od 10 do 18 hodin a kromě toho každou středu organizuje pravidelné kurzy kresby.

8smicka-zona-umeni-5

Do konce září můžete zažít výstavu Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny o ikonických uměleckých solitérech Vysočiny, mezi které patří například Bohuslav Reynek, Jan Zrzavý nebo Marie Galimberti-Provázková. Kurátorskou roli sehráli Miloš Doležal, Emma Hanzlíková a Dan Merta.

8smicka-zona-umeni-6

 

8smička je důkazem toho, že umění a kulturně-společenský život může razantně tepat i v menších městech. Dokonce v takovém rytmu, že je o projektu slyšet i v zahraničí. Nechť tedy 8smička dává motivaci všem, kteří by rádi komunitně rozdýchali svůj region a nechť pokračuje ve svých počinech minimálně tak dobře, jak se jí to daří doposud. Zároveň se těšte na realizaci dalších plánů, které jsou již za dveřmi. Například na fantastické vizuální instalace v továrním komíně!

8smicka-zona-umeni-4

www.8smicka.com

Text Barbora Vojtová

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Proti absurdním postihům za záchranu prošlých potravin bojuje i německý kněz

Německý ministr zemědělství Cem Özdemir prosazuje jednodušší darování potravin potřebným. Obchody by podle něho měly zboží s prošlou dobou použitelnosti místo vyhazování dávat chudým. Mezi aktivisty bojujícími proti plýtvání potravinami je i jezuitský kněz Jörg Alt, který prošlé, ale použitelné jídlo demonstrativně krade u supermarketů a pak je rozdává chudým.
Přečtěte si

Česko v čele Evropy. Zázraky nečekejme, i průměrný výkon bude úspěch

Pokud v těchto dnech přijedete do Bruselu a budete mít jednání v budově českého zastoupení při Evropské unii, musíte se zeptat, ve které budově. K původní několikapatrové budově nedaleko Evropského parlamentu totiž přibyla o několik bloků dál ještě jedna podobně velká, kterou si Česká republika loni o prázdninách pronajala. Protože předsednictví Česka v Evropské unii se už přiblížilo a za půl roku vypukne naplno.
Přečtěte si

25 let partnerství Prahy a Berlína

Praha a Berlín oslavili 25 let partnerství podpisem smlouvy o založení Nadace Komenského zahrady/Stiftung Comenius-Garden. Této události, která se konala na Českém Velvyslanectví ve Wilhelmstrasse za účasti velvyslance Tomáše Kafky, se média příliš nevěnovala, přesto má hluboký význam pro obě země.

Nejčtenější v kategorii Society