Zóna umění 8smička

Přímo u dálnice na půli cesty mezi Brnem a Prahou leží Humpolec. Město známé především díky trendy pivovaru Bernard nebo také díky českému humornému filmu Marečku, podejte mi pero! Nyní se za necelý rok a půl od otevření mezi jeho atraktivity zapsala také 8smička. Zóna pro umění, která rozdmýchává komunitní život nejen místních obyvatel. V kulturně-společenských kruzích se totiž šeptá, že kdo ještě nebyl v 8smičce, je zkrátka out.Zóna pro umění, která rozdmýchává komunitní život nejen místních obyvatel. V kulturně-společenských kruzích se totiž šeptá, že kdo ještě nebyl v 8smičce, je zkrátka out.

Číslo osm je symbolem, který vibruje celým projektem v mnoha jeho souvislostech. Ať už je to osm korun jako vstupné či tvar čísla osm jako znak na keramickém nádobí, které si nechala 8smička na zakázku vyrobit od nejstarší české porcelánky Thun. Výhodou takového konceptu je, že vznikl tak zvaně odspoda. Záměr vytvořit v hale číslo osm bývalé textilní továrny centrum moderního a současného umění přišel od samotných rezidentů, kteří založili stejnojmenný Nadační fond a pod ním mecenášský projekt zrealizovali.

8smicka-umeni

Zóna 8smička představuje každý rok tři velké výstavy, pro něž se vždy pečlivě vybírají konkrétní kurátoři. Výhodou je koordinace a supervize současné ředitelky Marcely Strakové, která má četné zkušenosti nejen z práce pro Národní galerii. Každou výstavu vždy doplní publikace, kterou si fond sám vydává pod svým nakladatelstvím, doprovodné programy, site-specific projekty, kurzy umění i akce ve veřejném prostoru. Do 8smičky ale můžete zajít i jen tak na kávu s dezertem, které peče nadaná cukrářka speciálně pro kavárnu, stejně tak jako domácí chléb, který si místní naučili chodit kupovat do 8smička tak jako do pekárny.

8smicka-zona-umeni-2

Rekonstrukci bývalé továrny na vlněné látky z konce 19. století si vzal pod svá křídla humpolecký rodák Luděk Rýzner se svým architektonickým studiem OK PLAN. 8smička je otevřena od středy do neděle od 10 do 18 hodin a kromě toho každou středu organizuje pravidelné kurzy kresby.

8smicka-zona-umeni-5

Do konce září můžete zažít výstavu Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny o ikonických uměleckých solitérech Vysočiny, mezi které patří například Bohuslav Reynek, Jan Zrzavý nebo Marie Galimberti-Provázková. Kurátorskou roli sehráli Miloš Doležal, Emma Hanzlíková a Dan Merta.

8smicka-zona-umeni-6

 

8smička je důkazem toho, že umění a kulturně-společenský život může razantně tepat i v menších městech. Dokonce v takovém rytmu, že je o projektu slyšet i v zahraničí. Nechť tedy 8smička dává motivaci všem, kteří by rádi komunitně rozdýchali svůj region a nechť pokračuje ve svých počinech minimálně tak dobře, jak se jí to daří doposud. Zároveň se těšte na realizaci dalších plánů, které jsou již za dveřmi. Například na fantastické vizuální instalace v továrním komíně!

8smicka-zona-umeni-4

www.8smicka.com

Text Barbora Vojtová

Barbora Vojtová

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.