Berlínský EMOP: Český objektiv vypráví autentický příběh mládí

EMOP je největší fotografický festival v Německu. Letošní ročník probíhá celý říjen a slibuje velmi zajímavé pozice. V Berlíně se zúčastní projektu více než 100 galerií, které prezentují přes 500 umělců. Mezi nimi všemi byla výstava Marie Tomanové v Českém centru vybrána odbornou porotou jako jedna z pěti nejlepších výstav celého festivalu.

EMOP se koná bienálně již od r. 2004. Probíhá v sedmi evropských hlavních městech – v Aténách, Berlíně, Bratislavě, Budapešti, Lublani, Lucemburku, Paříži a ve Vídni. Prezident Václav Macek z Bratislavy definoval, že cílem festivalu je rozvíjet mezinárodní spolupráci v oblasti fotografie, podporovat začínající evropské umělce, sjednotit a budovat evropskou síť fotografů.

Aktuální výstava Marie Tomanové Live for the Weather v Českém Centru je po úspěšné spolupráci s Christie’ s další vynikající událostí, kterou propagátor české kultury v Berlíně veřejnosti nabízí. Výstava je inspirována stejnojmennou fotografickou sérií Tomanové z roku 2017, která ve fotografiích zachycuje její život v Mikulově. V letech 2005 až 2010 téměř každý den fotografovala mobilním telefonem dění ve svém malém městě, dávno předtím, než v roce 2011 odešla po ukončení studia malířství do USA. Začátky nebyly jednoduché a skrze fotoaparát prožívala vzpomínky na svůj domov a idealizovala si ho. Fotografie z tohoto období tvoří druhou část výstavy pod názvem Young Americans. Upřímné a komplexní zachycení mládí této doby je ústředním prvkem pokračujícího portrétního cyklu.

Historička umění Ksenia Nouril píše k mikulovským momentkám: „Live for the Weather ztělesňuje bezstarostného ducha mládeže tváří v tvář nejisté budoucnosti. Její milenci, přátelé a rodina se mísí v tomto asynchronním vyprávění o mládí.” Výstavu doplňuje film New York New York II z roku 2020.

Ke své tvorbě Marie Tomanová pro magazín Sleek řekla: „Moje práce je prezentací lidství. Doufám, že se lidé na tyto fotografie podívají a uvidí sami sebe – já v nich vidím sebe… A doufám, že uvidí, že všichni jsme lidé se stejným lidským jádrem.”

Výstava probíhá až do 14. listopadu v Českém centru ve Wilhelmstrasse.
Více najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

FB Alexandry Koláčkové
Přečtěte si

Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i…
Archiv Martina Janeckého
Přečtěte si

Martin Janecký: Foukat sklo tři dny je věčnost

Tvoří plastiky, které odporují všedním představám o práci se sklem, a svou techniku zdokonalil tak, že se mu vyrovná jen málokdo. I přes to z Martina Janeckého cítíte respekt k řemeslu i samotnému materiálu, který se podle svých slov snaží zkrotit.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign