Berlínští filharmonikové zahrají Smetanu

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2024 otevřou 12. května renomovaní Berlínští filharmonikové „svým“ příběhem proslulé Smetanovy Mé vlasti.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Berliner Philharmoniker spielen Smetana

Každé zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro je očekáváno s napětím, každé je něčím výjimečné. Neděle 12. května 2024 se však v Roce české hudby zapíše do historie festivalu jako jeden z milníků. Mou vlast Bedřicha Smetany totiž zahrají v Obecním domě Berlínští filharmonikové v čele se šéfdirigentem Kirillem Petrenkem.

Šéfdirigent Kirill Petrenko. Foto: Stephan Rabold

Aktuálně možná nejlepší orchestr světa pojí s Pražským jarem bohatá společná historie, neboť s výjimkou dvou koncertů hostoval v České (Česko-slovenské) republice vždy výhradně na pozvání tohoto festivalu, a to celkem sedmkrát. Poprvé v roce 1966 s legendárním Herbertem von Karaja-nem, naposledy v roce 2014 se sirem Simonem Rattlem v rámci turné k 25. výročí pádu Berlínské zdi. K české hudbě má toto těleso velmi vřelý vztah. V jeho programech se pravidelně objevují nejen díla stálic české hudby, jako např. Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů, ale i skladatelé, které byste možná ani nečekali: Erich Wolfgang Korngold, Erwin Schulhoff, Miloslav Kabeláč nebo Josef Suk, jehož tři stěžejní opusy – Zrání, Pohádku léta a symfonii Asrael – uvedl v letech 2020 až 2022 právě Kirill Petrenko. Neúnavný umělec, jenž po zkouškách neváhá pracovat do ranních hodin, v jednom z mála rozhovorů řekl: „Vyvolání emoce je vždy spojeno s příběhem. Jsou zde jednoduše představy vtělené do hudby, jež čerpají z historického a sociálního kontextu, a vy je musíte znovu vyvolat, pokud chcete tuto hudbu náležitě interpretovat.“ Ve dnech 12. a 13. května 2024 v Obecním domě odvypráví s Berlínskými filharmoniky „svůj“ příběh Mé vlasti. Na Kirilla Petrenka pak navážou například Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia s Jakubem Hrůšou, Filarmonica della Scala s Riccardem Chaillym, světoznámý starohudební soubor Collegium Vocale Gent s Philippem Herreweghem nebo Česká filharmonie, v jejímž podání zazní koncertní provedení Smetanovy opery Libuše. 


Kompletní program Pražského jara 2024 najdete na www.festival.cz.

Tento článek vyšel v pátém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.