CAMP otvírá Atlas modernismu. Nahlédnete?

Adam Štěch je teoretik designu a architektury, kurátor, novinář a vášnivý cestovatel, jehož cílem bývají zajímavé architektonické realizace v nejrůznějších koutech světa. Věnuje se především modernismu, poukazuje na jeho hloubku a rozmanitost a přibližuje ho studentům i veřejnosti. Modernismus je také důvodem, proč se Adam Štěch spojil s CAMPem a vytvořil jedinečný koncept přednášek s příznačným názvem Atlas modernismu.

„Baví mě psát o konkrétním domě a jeho příběhu. Necítím se být teoretikem klasického typu. Na autentickém objevování jsem vlastně závislý. Věci potřebuji vidět na vlastní oči. Třeba cesta do Jižní Ameriky mi ukázala budovy a architekty, na které bych jinak než například v ulicích Montevidea nebo Buenos Aires nenarazil. Modernismus je neskutečně pestrý. Není uniformní, není jednotvárný. Mám pocit, že je v něm pořád co objevovat,“ popisuje Adam Štěch.

Adam Štěch – teoretik designu a architektury, kurátor, novinář a cestovatel.

První z trojdílného cyklu přednášek proběhla v CAMPu včera a představila kolébku evropského modernismu – Itálii (Záznam si můžete pustit tady.). Další přednášky vás však zanesou mnohem dál, než sahají hranice Evropy. Na březen je připravena přednáška s názvem Transformace modernismu: Austrálie, v dubnu je potom plánována poslední – Tajemství modernismu: Uruguay + Argentina.

A proč právě tyto lokality? Australský modernismus významně ovlivnili mnozí evropští architekti, kteří do země utekli před 2. světovou válkou. Najdeme tam proto řadu velmi zajímavých a zdařilých staveb. Dubnová přednáška bude akcentovat exotické variace modernismu, které je právě v zemích jako Uruguay a Argentina možné pozorovat.

„V CAMPu se snažíme Pražanům představovat architekturu z různých koutů světa. Často je to inspirace nejen pro ně, ale i pro Prahu samotnou. O to více mě těší, že nám právě Adam Štěch, který skoro celý svět procestoval, představí ty nejzajímavější modernistické stavby, které v Praze chybí,“ dodává Štěpán Bärtl, vedoucí kanceláře CAMP.

Dubnová přednáška přinese ještě jednu zajímavost a sice křest první autorské knihy Adama Štěcha, která je jakousi biblí modernismu. Publikace stavby systematicky řadí podle jmen architektů, a tedy nerespektuje jejich umístění ani období vzniku. To tak dává čtenáři možnost nahlédnout do všech forem tohoto směru od německého a italského racionalismu, přes radikální japonský metabolismus, kouzelná portugalská 30. léta až po belgický poválečný modernismus. Modern Architecture and Interiors mapuje 14 let cestování za moderní architekturou všude po světě a je tak pestrá a mnohotvárná, jako směr samotný. Knihu graficky zpracovali Matěj Činčera a Jan Kloss z kreativní skupiny OKOLO.

Obálka knihy Modern Architecture and Interiors.

Co si tedy poznamenat do diáře?

  • 19/3/2020 – Transformace modernismu: Austrálie
  • duben 2020 – Tajemství modernismu: Uruguay a Argentina + křest publikace Modern Architecture and Interiors

Více o přednáškách i dalších zajímavostech ze světa architektury a městského plánování se dozvíte zde.

Mohlo by vás zajímat

Shutterstock
Přečtěte si

Architekti a urbanisté v Mnichově ukazují, jak by řešili bezdomovectví

Zatímco v Mnichově má člověk v průměru k dispozici 39 metrů čtverečních, jsou ve světě města, kde se o takovém prostoru může lidem jenom zdát. Podle OSN žije v současnosti na zeměkouli 1,6 miliardy lidí v nevyhovujících bytových podmínkách nebo bez vlastní střechy nad hlavou. Tento globální, komplikovaný a choulostivý problém reflektuje mnichovské Muzeum architektury Technické univerzity v Pinakotéce Moderny na výstavě s varovným názvem „Who’s next“, Kdo je další?, a představuje devatenáct inovativních modelů bydlení.
Přečtěte si

Procházka Kafkovou Prahou

Praha. Místo, na které může být každý Čech patřičně hrdý. Jenže česká metropole nepatřila vždy pouze Čechům. Není to tak dávno, co byla domovem i německy mluvících obyvatel, a nejen tak ledajakých. Mezi nejslavnější pražské německy mluvící rodáky patří zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, básník Rainer Maria Rilke či spisovatel Franz Kafka. Tito lidé se zapsali do kulturního a společenského pražského života natolik, že jejich stopy jsou na mnoha místech dodnes patrné.
Shutterstock
Přečtěte si

Cenné mince i zrezlé zbraně. S detektorem kovů na česko-německé hranici vždy něco najdete

Chodíme po lese v pohraničí, a nacházíme i pozůstatky bojů s nacisty. Ale nejen to. Přístroje pípají i na ten nejnemožnější kovový podnět, ale už po dvaceti minutách jeden z nich upozorňuje na minci Františka II. Jsme na čerstvém vzduchu a nikam nespěcháme. Princip, kdy někdo něco vytrousí a my se pro to o 80, nebo i 200 let později zase sehneme, nás drží venku do pozdního večera.

Nejčtenější v kategorii Society