CAMP otvírá Atlas modernismu. Nahlédnete?

Adam Štěch je teoretik designu a architektury, kurátor, novinář a vášnivý cestovatel, jehož cílem bývají zajímavé architektonické realizace v nejrůznějších koutech světa. Věnuje se především modernismu, poukazuje na jeho hloubku a rozmanitost a přibližuje ho studentům i veřejnosti. Modernismus je také důvodem, proč se Adam Štěch spojil s CAMPem a vytvořil jedinečný koncept přednášek s příznačným názvem Atlas modernismu.

„Baví mě psát o konkrétním domě a jeho příběhu. Necítím se být teoretikem klasického typu. Na autentickém objevování jsem vlastně závislý. Věci potřebuji vidět na vlastní oči. Třeba cesta do Jižní Ameriky mi ukázala budovy a architekty, na které bych jinak než například v ulicích Montevidea nebo Buenos Aires nenarazil. Modernismus je neskutečně pestrý. Není uniformní, není jednotvárný. Mám pocit, že je v něm pořád co objevovat,“ popisuje Adam Štěch.

Adam Štěch – teoretik designu a architektury, kurátor, novinář a cestovatel.

První z trojdílného cyklu přednášek proběhla v CAMPu včera a představila kolébku evropského modernismu – Itálii (Záznam si můžete pustit tady.). Další přednášky vás však zanesou mnohem dál, než sahají hranice Evropy. Na březen je připravena přednáška s názvem Transformace modernismu: Austrálie, v dubnu je potom plánována poslední – Tajemství modernismu: Uruguay + Argentina.

A proč právě tyto lokality? Australský modernismus významně ovlivnili mnozí evropští architekti, kteří do země utekli před 2. světovou válkou. Najdeme tam proto řadu velmi zajímavých a zdařilých staveb. Dubnová přednáška bude akcentovat exotické variace modernismu, které je právě v zemích jako Uruguay a Argentina možné pozorovat.

„V CAMPu se snažíme Pražanům představovat architekturu z různých koutů světa. Často je to inspirace nejen pro ně, ale i pro Prahu samotnou. O to více mě těší, že nám právě Adam Štěch, který skoro celý svět procestoval, představí ty nejzajímavější modernistické stavby, které v Praze chybí,“ dodává Štěpán Bärtl, vedoucí kanceláře CAMP.

Dubnová přednáška přinese ještě jednu zajímavost a sice křest první autorské knihy Adama Štěcha, která je jakousi biblí modernismu. Publikace stavby systematicky řadí podle jmen architektů, a tedy nerespektuje jejich umístění ani období vzniku. To tak dává čtenáři možnost nahlédnout do všech forem tohoto směru od německého a italského racionalismu, přes radikální japonský metabolismus, kouzelná portugalská 30. léta až po belgický poválečný modernismus. Modern Architecture and Interiors mapuje 14 let cestování za moderní architekturou všude po světě a je tak pestrá a mnohotvárná, jako směr samotný. Knihu graficky zpracovali Matěj Činčera a Jan Kloss z kreativní skupiny OKOLO.

Obálka knihy Modern Architecture and Interiors.

Co si tedy poznamenat do diáře?

  • 19/3/2020 – Transformace modernismu: Austrálie
  • duben 2020 – Tajemství modernismu: Uruguay a Argentina + křest publikace Modern Architecture and Interiors

Více o přednáškách i dalších zajímavostech ze světa architektury a městského plánování se dozvíte zde.

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,