Do muzeí virtuálně

Co dělat doma v období karantény. To je otázka, kterou se zabývá řada z nás a na kterou také mnozí influenceři na svých kanálech hledají odpověď. Kdybych měla vybrat jednu věc, která mi v těchto dnech chybí nejvíc, byla by to kultura. Muzea a galerie, divadla, kina i festivaly k mému životu prostě patří a já se své dávky kultury rozhodně nechci vzdát. Mám proto tip pro všechny, kteří to mají stejně – pojďme do muzeí skrze jejich virtuální prohlídky a digitalizované sbírky!

Zásadní roli tady hraje Google, jehož produkt Google Arts&Culture nabízí online umění z celého světa. Kromě muzeí se tak můžete podívat na jednotlivé umělce, výtvarné školy a směry nebo na artové experimenty. Nabídka je opravdu široká a člověk snadno ztratí pojem o čase.

Já jsem proto vybrala 8 zástupců evropských muzeí, která patří mezi má oblíbená a jejichž sbírkám se podle mě vyplatí věnovat pozornost. Začneme ve Francii.

Musée d’Orsay, Paříž

Původně železniční stanice je dnes jedním z nejvýznamnějších impresionistických a postimpresionistických muzeí v Evropě. Jeho sbírka se pyšní jmény jako Cézanne, Monet, Degas, Renoir nebo Van Gogh. To vše si díky virtuální prohlídce můžete ‚projít‘ přímo z domova. Pokud vás spíše než prostory muzea zajímají jednotlivá díla, potom otevřete digitální sbírku, kde najdete exponáty v opravdu dobré kvalitě.

Auguste Renoir – Bál v Moulin de la Galette.

Neměli byste přitom vynechat ikonickou impresionistickou záležitost Bál v Moulin de la Galette od Renoira, ze které život a energie Pařížanů přímo srší, ani bronzovou sochu baletky od Degase. Z děl kontroverzního Maneta nechybí to ve své době nejkritizovanější – akt Olympia a co se týče obrazů Van Gogha, zmíním snad jen namátkou Hvězdnou noc, Autoportrét nebo Ložnici v Arles.

Édouard Manet – Olympia.

Online sbírku muzea najdete zde.

Van Gogh Museum, Amsterdam

Pokud jste velkými fanoušky tohoto génia, potom byste měli věnovat čas amsterdamskému muzeu, které je mu přímo věnováno. Virtuálně můžete navštívit všechna čtyři podlaží a důkladně tak prostudovat veškeré fáze a směry tvorby, kterými Van Gogh prošel. Digitalizovaná sbírka čítá 164 děl, takže si opravdu vytvoříte ucelený obrázek.

Vincent van Gogh – Slunečnice.

Online sbírku muzea najdete zde.

Rijksmuseum, Amsterdam

U Amsterdamu ještě chvíli zůstaneme a podíváme se do největšího a nejvýznamnějšího muzea, které v Nizozemsku najdete – Rijksmuseum. Má více než 200 sálů a věnuje se výhradně holandskému umění. Většina z nás o muzeu slyšela pravděpodobně v souvislosti s Rembrandtovou Noční hlídkou, která je vedle Mlékařky od Vermeera nejčastějším důvodem návštěvy.

Projít Rijksmuseum je úkol minimálně na jeden celý den a ani online nelze díla jen tak ‚proklikat‘. Muzeum totiž ve své digitalizované sbírce zpřístupnilo celkem 164 511 děl, takže projít je všechna je docela výzva. Kromě toho můžete vyzkoušet hned 8 virtuálních prohlídek. Rijksmuseum vás zkrátka odejít jen tak nenechá.

Rembrandt van Rijn – Noční hlídka.

Online sbírku muzea najdete zde.

The National Gallery, Londýn

Pokud se nechcete zaměřovat jen na jednu zemi nebo směr, potom zkuste londýnskou The National Gallery. Od hloubkového vhledu do renesance nabízí také možná až překvapivé množství obrazů od Moneta. Jeho Lekníny, Katedrálu v Rouenu i krajinomalby z Francie, Anglie i Holandska. Pokud se chcete kromě prohlížení také dozvědět nějaká fakta a zajímavé informace, zkuste ‚Stories‘. Každé muzeum je věnuje něčemu jinému, The National Gallery jich má jen o Monetovi celkem 10.

Claude Monet – Katedrálu v Rouenu.

Ze sbírky doporučují ještě Velké Koupání od Paula Cézanna, jeden z mých nejoblíbenějších postimpresionistických obrazů.

Paul Cézanne – Velké koupání, Foto: The National Gallery.

Online sbírku muzea najdete zde.

Galerie degli Uffizi, Florencie

Téma renesance jsem už načala, takže je na místě se teď přesunout do Florencie. Jedna z nejstarších a nejklasičtějších galerií na světě je domovem mnoha mistrovských děl už od dob Leonarda (byla založena roku 1581) a mnohdy je považována za kolébku renesance. Mapuje výtvarnou tvorbu od antického Říma po baroko a nechybí tady opravdu velká jména. Asi nejdůležitějšími díly, která ve sbírce najdete, je Zrození Venuše od Botticelliho, Caravaggiova Medúza a dále řada skvělých maleb a skic od Tiziana, da VincihoMichelangela.

Sandro Botticelli – Zrození Venuše.

Když už jsme u Michelangela, tak ještě zmíním jeden knižní tip, na který asi nikdy nebyla lepší doba – Kámen a bolest od Karla Schulze. Jedná se o neuvěřitelně čtivý Michelangelův životopis, který je opravdu obsáhlý (takže ideální čtení do karantény) a který úplně změnil můj pohled na renesanční umělce. Věřím, že v rodinné knihovně ho najdete, v době vydání to byl hit!

Online sbírku muzea najdete zde.

Albertina, Vídeň

Teď už se trochu přiblížíme k našim hranicím a cestou se zastavíme v jedné z největších sbírek grafiky na světě, kterou najdeme v Albertině. Hned v úvodu virtuální návštěvy jsou díla šikovně rozdělena na směry a země původu, takže se v grafikách lépe orientujete. Pro mě osobně je nejzajímavější období moderny, kde jsou k vidění až neuvěřitelná díla Egona Schieleho, pointilismus Paula Signaca nebo opět CézanneDegas.

Egon Schiele – Sedící akt.

Nejvýznamnější součástí sbírky jsou však díla Albrechta Dürera, kterému byla v muzeu na přelomu loňského a letošního roku také věnována rozsáhlá sólo výstava.

Albert Dürer – Zajíc.

Online sbírku muzea najdete zde.

Naší poslední zastávkou nebude žádné jiné město než Berlín. Jak už jsme psali dříve, Berlín má celkem 180 muzeí, přičemž několik z nich můžete navštívit online. My se podíváme na dvě.

Gemäldergalerie, Berlín

Z názvu galerie je jasné, že tohle bude výhradně o malířství. Konkrétně tedy o evropských malbách z 13.–18. století. Kromě dvou virtuálních prohlídek a téměř stovky online exponátů nabízí galerie ještě jednu zajímavost, která se týká Vermeerovy Ženy se šňůrou perel. Obraz jste už nejspíš viděli, co je ale zajímavé je jeho druhá strana. „Backstory“ obrazu velmi dynamicky odhaluje jeho historii a životní příběh a ukazuje štítky majitelů i znalců umění. Něco takového jen tak neuvidíte.

Jan Vermeer – Žena se šňůrou perel.

Z důležitých děl potom musím zmínit alespoň Madonu v kostele od Jana van Eycka, Tři hudebníky od VelázquezeRembrandtův Autoportrét v sametovém baretu.

Online sbírku muzea najdete zde.

Neues Museum, Berlín

Zatím jsme se skrze muzea dostali historicky nejdál k umění antického Říma. Díky Neues Museu však můžeme ještě dál, až do starověkého Egypta. Hlavní roli zde samozřejmě hraje Nefertiti. Více o historii busty i o původu jména této egyptské královny se dozvíte v „Audienci s Nefertiti“ a kromě toho na vás čeká dalších 679 digitalizovaných sbírkových předmětů a jedna virtuální prohlídka. Tady opravdu najdete vše, co si pod starověkým Egyptem dokážete představit.

Nefertiti, Foto: Philip Pikart.

Online sbírku muzea najdete zde.

Tak si vyberte muzeum a pojďte objevovat. Na online kulturu v Praze se podíváme již brzy!

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Ve vzduchu a na zemi

       ·   04.09.2024
„Lano je kotva,“ říká německá vzdušná akrobatka Vivian Friedrich, která žije v Barceloně. Na závěr Mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná uvedla představení Kristall Bohème. Tematizuje v něm svoje české kořeny.

Garbicz Music Festival

       ·   26.08.2024
Není ani největší, ani nejznámější. Přesto pro milovníky elektrohudby je to ein Muss - za předpokladu, že dostane lístky.

Aktuálně na německém webu

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.