Vizualizace ulice Na Poříčí. Zdroj: Marek Tichý
Chystaná proměna ulice se netýká pouze úpravy komunikací, zlepšení pobytového komfortu, doplnění městského mobiliáře a zeleně. Podle slov architekta Marka Tichého (TaK Architects) zahrnuje příprava dokumentů k realizaci také vyčlenění sedmi ploch pro umění.
Artzóny v ulici Na Poříčí Zdroj: Marek Tichý
„V návrhu jsme vytipovali sedm míst, která jsou v ulici Na Poříčí pro umění vhodná. Rozdělujeme je na dvě „artové zóny“, kde by úpravy veřejného prostoru mohly být současně prostorem pro instalaci uměleckých děl,“ vysvětlil Marek Tichý během akce v Galerii 1.
Z diskuse o Artzónách v Galerii 1
Jedná se o části, kde se ulice rozšiřuje do volnějších prostranství, a to konkrétně mezi Bílou a Černou labutí a divadlem Archa a pak na konci území směrem k Náměstí republiky. Tam vidí architekt potenciál pro příležitostné i dlouhodobé expozice.
Artzóny v ulici Na Poříčí Zdroj: Marek Tichý
Pokud se podaří realizovat vše, co bylo na participačním jednání odsouhlaseno, můžeme se v Praze těšit na neobvyklý projekt s přesahem za hranice. Danuše Siering, zakladatelka iniciativy GoFlorenc, se na počátku září setkala se starostou města Berlína Michaelem Müllerem.
„Mimo jiné jsme si vyměnili zkušenosti související právě s vizuální tvorbou měst a zapojením občanů a podnikatelů do participačních diskusí. A takovou akcí je i artové ztvárnění ulice Na Poříčí,“ řekla Danuše Siering.
„Zkrášlení“ ulice by mělo nejen zpříjemnit život lidem, kteří v dané lokalitě bydlí a pracují, ale právě přes umění může dojít i k hlubšímu propojení dvou partnerských měst a dvou významných evropských metropolí.
Text byl zveřejněn v Magazínu Jedna.
Související články:
Quo vadis, Na Poříčí
Danuše Siering: Chtěli bychom z ulice Na Poříčí udělat artový boulevard
GoFlorenc mění podobu ulice Na Poříčí. Měl by to být klidný boulevard. Inspirací je Berlín