Do pražské ulice Na Poříčí míří artzóny. Cíl? Přinést klid a uměním propojit Prahu a Berlín

V létě se v Galerii 1 konalo setkání spojené s online participací občanů s názvem Budoucnost ulice Na Poříčí. Na otázky veřejnosti odpovídal starosta Petr Hejma, radní Richard Bureš, architekt Marek Tichý a zástupci Hospodářské komory, IPR, ArtLines a iniciativy GoFlorenc.

Vizualizace ulice Na Poříčí. Zdroj: Marek Tichý

Chystaná proměna ulice se netýká pouze úpravy komunikací, zlepšení pobytového komfortu, doplnění městského mobiliáře a zeleně. Podle slov architekta Marka Tichého (TaK Architects) zahrnuje příprava dokumentů k realizaci také vyčlenění sedmi ploch pro umění.

Artzóny v ulici Na Poříčí Zdroj: Marek Tichý

V návrhu jsme vytipovali sedm míst, která jsou v ulici Na Poříčí pro umění vhodná. Rozdělujeme je na dvě “artové zóny”, kde by úpravy veřejného prostoru mohly být současně prostorem pro instalaci uměleckých děl,“ vysvětlil Marek Tichý během akce v Galerii 1.

Z diskuse o Artzónách v Galerii 1

Jedná se o části, kde se ulice rozšiřuje do volnějších prostranství, a to konkrétně mezi Bílou a Černou labutí a divadlem Archa a pak na konci území směrem k Náměstí republiky. Tam vidí architekt potenciál pro příležitostné i dlouhodobé expozice.

Artzóny v ulici Na Poříčí Zdroj: Marek Tichý

Pokud se podaří realizovat vše, co bylo na participačním jednání odsouhlaseno, můžeme se v Praze těšit na neobvyklý projekt s přesahem za hranice. Danuše Siering, zakladatelka iniciativy GoFlorenc, se na počátku září setkala se starostou města Berlína Michaelem Müllerem.

“Mimo jiné jsme si vyměnili zkušenosti související právě s vizuální tvorbou měst a zapojením občanů a podnikatelů do participačních diskusí. A takovou akcí je i artové ztvárnění ulice Na Poříčí,” řekla Danuše Siering.

“Zkrášlení” ulice by mělo nejen zpříjemnit život lidem, kteří v dané lokalitě bydlí a pracují, ale právě přes umění může dojít i k hlubšímu propojení dvou partnerských měst a dvou významných evropských metropolí.

Text byl zveřejněn v Magazínu Jedna.

Související články:
Quo vadis, Na Poříčí
Danuše Siering: Chtěli bychom z ulice Na Poříčí udělat artový boulevard
GoFlorenc mění podobu ulice Na Poříčí. Měl by to být klidný boulevard. Inspirací je Berlín

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Česká kuchyně, Quo Vadis?

Málokdo ví, že české kulinářství mívalo stejně bohatý sortiment jako třeba francouzské. Naši rodiče a prarodiče na to zapomněli, ale mladá generace opět začíná objevovat kouzlo zvěřiny, ryb nebo třeba chřestu.
Přečtěte si

Politicky nekorektní Louskáček. Berlínský státní balet stáhl adventní hit z programu

K adventu neodmyslitelně patří baletní představení Louskáček – Vánoční příběh, které bývá beznadějně vyprodané měsíce dopředu. Pohádku o oživlé hračce a zlém Myším králi ovšem na programu Berlínského Státního baletu letos nenajdete. Opulentní nastudování z roku 2013 v choreografii Vasilije Medveděva a Yuriho Burlaky za 1,5 milionu eur zůstane v depozitáři. Je prý totiž politicky nekorektní.
Přečtěte si

Horní Franky otevřely zvláštní koncertní sál. Je v podzemí jako bunkr a zdobí jej plastika s motivem exploze

V historické vile hudebního centra Haus Marteau v hornofranckém Lichtenbergu se letos na podzim otevřel podzemní koncertní sál a zkušebna. Nepojme sice ani stovku návštěvníků, svým architektonickým ztvárněním však předčí mnohé výrazně větší sály nejen v Německu. Nejvíc se vymyká paradoxně tím, že je zvenku v podstatě nepostřehnutelný.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign