Do pražské ulice Na Poříčí míří artzóny. Cíl? Přinést klid a uměním propojit Prahu a Berlín

V létě se v Galerii 1 konalo setkání spojené s online participací občanů s názvem Budoucnost ulice Na Poříčí. Na otázky veřejnosti odpovídal starosta Petr Hejma, radní Richard Bureš, architekt Marek Tichý a zástupci Hospodářské komory, IPR, ArtLines a iniciativy GoFlorenc.

Vizualizace ulice Na Poříčí. Zdroj: Marek Tichý

Chystaná proměna ulice se netýká pouze úpravy komunikací, zlepšení pobytového komfortu, doplnění městského mobiliáře a zeleně. Podle slov architekta Marka Tichého (TaK Architects) zahrnuje příprava dokumentů k realizaci také vyčlenění sedmi ploch pro umění.

Artzóny v ulici Na Poříčí Zdroj: Marek Tichý

V návrhu jsme vytipovali sedm míst, která jsou v ulici Na Poříčí pro umění vhodná. Rozdělujeme je na dvě “artové zóny”, kde by úpravy veřejného prostoru mohly být současně prostorem pro instalaci uměleckých děl,“ vysvětlil Marek Tichý během akce v Galerii 1.

Z diskuse o Artzónách v Galerii 1

Jedná se o části, kde se ulice rozšiřuje do volnějších prostranství, a to konkrétně mezi Bílou a Černou labutí a divadlem Archa a pak na konci území směrem k Náměstí republiky. Tam vidí architekt potenciál pro příležitostné i dlouhodobé expozice.

Artzóny v ulici Na Poříčí Zdroj: Marek Tichý

Pokud se podaří realizovat vše, co bylo na participačním jednání odsouhlaseno, můžeme se v Praze těšit na neobvyklý projekt s přesahem za hranice. Danuše Siering, zakladatelka iniciativy GoFlorenc, se na počátku září setkala se starostou města Berlína Michaelem Müllerem.

“Mimo jiné jsme si vyměnili zkušenosti související právě s vizuální tvorbou měst a zapojením občanů a podnikatelů do participačních diskusí. A takovou akcí je i artové ztvárnění ulice Na Poříčí,” řekla Danuše Siering.

“Zkrášlení” ulice by mělo nejen zpříjemnit život lidem, kteří v dané lokalitě bydlí a pracují, ale právě přes umění může dojít i k hlubšímu propojení dvou partnerských měst a dvou významných evropských metropolí.

Text byl zveřejněn v Magazínu Jedna.

Související články:
Quo vadis, Na Poříčí
Danuše Siering: Chtěli bychom z ulice Na Poříčí udělat artový boulevard
GoFlorenc mění podobu ulice Na Poříčí. Měl by to být klidný boulevard. Inspirací je Berlín

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und