Galerie v Praze a Berlíně se nevzdávají

Zavřeno, zrušeno nebo posunuto… pojem, který je v současné době úzce spojován i s galeriemi a výstavami. Nápady galeristů a umělců však často mají křídla a umí se povznést nad zákazy, překážky a uzavření. Jak se se současným fenoménem “cancelled” vypořádají galerie v Praze a Berlíně?

DIVOCe! – Milena Dopitová.

BERLIN

Iniciátoři projektu Not Cancelled pozvali 18 galeristů, kteří prezentují na internetu svoji galerii ne aktuální analogovou výstavou, ale každodenní návštěvou studia nebo ateliéru, uměleckými videi a rozhovory. Mezi hvězdná jména patří i galerie Eigen + Art, Wentrup nebo Kraupa-Tuskany Zeidler. K zakladatelům projektu patří Istvan Sziligyi a Jan Winkelmann, digitální realizaci zajistilo vídeňské studio treat.agency a berlínský startup Exhibitionary. Náročný projekt, klobouk dolů. Třikrát denně, vždy v 10, 15 a 19 hodin přicházejí nové příspěvky a program je celou dobu ke shlédnutí na www.notcancelled.art

Guan Xiao – The Documentary: Geocentric Puncture, Galerie Kraupa-Tuskany Zeidler.

Mě osobně nyní nejvíce oslovila výstava 73leté umělkyně Christiane Möbus v Galerie Volker Diehl v buržoazním Charlottenburgu. Velká výloha je zároveň výstavním prostorem… a jakým exkluzivním! Koukají na mě dvě lodě naplněné senem a osvícené neonovým nápisem “Zachraň se kdo můžeš”. Christiane Möbus, mistryně intenzivních vjemů, vyvolává protichůdné smyslné dojmy. S minimálními prostředky kompaktně inscenuje kulisy, které nenechají diváka na pokoji. I když se jedná o záchranné lodě, v těchto už nikdo záchranu nenajde.

Galerie Volker Diehl.

Galerie Volker Diehl.

PRAHA

V českém prostředí se galerie a muzea každým rokem na sklonku dubna sdružují při iniciativě festivalu Týden umění. Který je českou alternativou světových artweeků. Ten si v roce 2020 klade za cíl propojit instituce prezentující výtvarné umění a vytvořit tentokrát sdílený zcela digitální prostor pro umění v době COVID-19. Počínaje datem 20. 4. 2020 zpřístupní novou podobu webu www.tydenumeni.cz, kde diváci najdou přehlednou databázi výtvarných institucí a jejich programů, které mohou shlédnout online. Stránka se tak může stát záznamem mimořádné aktivity a kreativity uměleckých institucí a umělců v období krize v kultuře. Aktuálně je do projektu zapojena řada vůdčích organizací, stejně tak jako zástupci menších galerií a projektů.

Výraznou iniciativou je projekt DIVOCe! z galerie NoD, který hledá nová “pravidla hry” během karantény. NoD bojuje proti stagnaci a vyzývá umělce k aktivitě. Do uzavřené galerie bude řetězovou reakcí každý den přibývat jedno umělecké dílo, a to až do konce nařízení omezení galerijního provozu způsobeného COVID-19. Nejen diváci budou mít možnost skrze nový model výstavy prozkoumat roli umění v současné době.

DIVOCe! – Tomáš Hlavina (a Martin Zet).

Konkrétní vystavující vždy současně nominuje další osobnost, která do vznikající výstavy dodá své dílo. Řetězová reakce nominování a vystavování potrvá až do konce vládou nařízeného uzavření kulturních institucí. Prvním nominovaným a vystavujícím umělcem byl Martin Zet, následují, Lenka Tyrpeklová, Milena Dopitová, Tomáš Hlavina. Kdo budou další a jako dlouho výstava potrvá? To zatím nikdo netuší.

Martin Zet – selfie.

Berlín připravila Danuše Siering, Prahu Lenka Balounová.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,