Galerie v Praze a Berlíně se nevzdávají

Zavřeno, zrušeno nebo posunuto… pojem, který je v současné době úzce spojován i s galeriemi a výstavami. Nápady galeristů a umělců však často mají křídla a umí se povznést nad zákazy, překážky a uzavření. Jak se se současným fenoménem “cancelled” vypořádají galerie v Praze a Berlíně?

DIVOCe! – Milena Dopitová.

BERLIN

Iniciátoři projektu Not Cancelled pozvali 18 galeristů, kteří prezentují na internetu svoji galerii ne aktuální analogovou výstavou, ale každodenní návštěvou studia nebo ateliéru, uměleckými videi a rozhovory. Mezi hvězdná jména patří i galerie Eigen + Art, Wentrup nebo Kraupa-Tuskany Zeidler. K zakladatelům projektu patří Istvan Sziligyi a Jan Winkelmann, digitální realizaci zajistilo vídeňské studio treat.agency a berlínský startup Exhibitionary. Náročný projekt, klobouk dolů. Třikrát denně, vždy v 10, 15 a 19 hodin přicházejí nové příspěvky a program je celou dobu ke shlédnutí na www.notcancelled.art

Guan Xiao – The Documentary: Geocentric Puncture, Galerie Kraupa-Tuskany Zeidler.

Mě osobně nyní nejvíce oslovila výstava 73leté umělkyně Christiane Möbus v Galerie Volker Diehl v buržoazním Charlottenburgu. Velká výloha je zároveň výstavním prostorem… a jakým exkluzivním! Koukají na mě dvě lodě naplněné senem a osvícené neonovým nápisem “Zachraň se kdo můžeš”. Christiane Möbus, mistryně intenzivních vjemů, vyvolává protichůdné smyslné dojmy. S minimálními prostředky kompaktně inscenuje kulisy, které nenechají diváka na pokoji. I když se jedná o záchranné lodě, v těchto už nikdo záchranu nenajde.

Galerie Volker Diehl.

Galerie Volker Diehl.

PRAHA

V českém prostředí se galerie a muzea každým rokem na sklonku dubna sdružují při iniciativě festivalu Týden umění. Který je českou alternativou světových artweeků. Ten si v roce 2020 klade za cíl propojit instituce prezentující výtvarné umění a vytvořit tentokrát sdílený zcela digitální prostor pro umění v době COVID-19. Počínaje datem 20. 4. 2020 zpřístupní novou podobu webu www.tydenumeni.cz, kde diváci najdou přehlednou databázi výtvarných institucí a jejich programů, které mohou shlédnout online. Stránka se tak může stát záznamem mimořádné aktivity a kreativity uměleckých institucí a umělců v období krize v kultuře. Aktuálně je do projektu zapojena řada vůdčích organizací, stejně tak jako zástupci menších galerií a projektů.

Výraznou iniciativou je projekt DIVOCe! z galerie NoD, který hledá nová “pravidla hry” během karantény. NoD bojuje proti stagnaci a vyzývá umělce k aktivitě. Do uzavřené galerie bude řetězovou reakcí každý den přibývat jedno umělecké dílo, a to až do konce nařízení omezení galerijního provozu způsobeného COVID-19. Nejen diváci budou mít možnost skrze nový model výstavy prozkoumat roli umění v současné době.

DIVOCe! – Tomáš Hlavina (a Martin Zet).

Konkrétní vystavující vždy současně nominuje další osobnost, která do vznikající výstavy dodá své dílo. Řetězová reakce nominování a vystavování potrvá až do konce vládou nařízeného uzavření kulturních institucí. Prvním nominovaným a vystavujícím umělcem byl Martin Zet, následují, Lenka Tyrpeklová, Milena Dopitová, Tomáš Hlavina. Kdo budou další a jako dlouho výstava potrvá? To zatím nikdo netuší.

Martin Zet – selfie.

Berlín připravila Danuše Siering, Prahu Lenka Balounová.

Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka