Hendrik Streeck: Jsem pro změnu strategie v boji s koronou

Virolog Hendrik Streeck patří v Německu k nejcitovanějším, když se diskutuje či píše o koroně. Aktuálně navrhuje změnu strategie v koronavirové krizi. Apeluje na to, že se nemáme dívat pouze na čistá čísla nákazy, která pro něj nejsou jediným měřítkem hrozby pandemie. Tento názor je zajímavý, obzvlášť v situaci, kdy byla Praha prohlášena za rizikovou oblast, protože počet nakažených v poslední době rapidně stoupnul.

Prof. Dr. Hendrik Streeck. Foto: Nicolas Ottersbach.

Prof. Dr. Hendrik Streeck otevírá svým názorem novou debatu o rozsahu a době trvání vládních omezení pro tlumení pandemie koronaviru. „Obhajuji změnu strategie,“ uvedl dnes ředitel Institutu pro virologii a výzkum HIV na univerzitě v Bonnu v novinách Welt am Sonntag. Počet infekcí v Evropě i v Německu stoupá, v současné době je v Německu 1 500 – 2 000 onemocnění za den. Přesto Streeck zastává názor, že „při hodnocení situace se nesmíme omezovat pouze na počet infekcí.”  Dodává, že počet nakažených roste hlavně mezi mladými lidmi, to může být jeden z důvodů, „že nevidíme téměř žádný nárůst počtu úmrtí.“

Vědec dodal, že ze sociálního hlediska nejsou infekce bez příznaků nutně špatné. „Čím více lidí je nakaženo a nevyvíjejí se u nich žádné symptomy, tím více jsou – alespoň na krátkou dobu – imunní. Už nemohou dále přispívat k šíření pandemie.” Streeck řekl, že „život znovu zastavit nemůžeme.“

Za nejdůležitější pokládá mít k dispozici testy, které jsou během několik minut či dokonce vteřin schopné určit nakažení. Tyto testy by měly velký smysl obzvláště při akcích, kde je více lidí a společenský život se tak nemusí ve velkém omezovat, a hlavně zdraví lidé by nemuseli jít do karantény.

Zároveň zdůraznil, že „nikdo – žádný politik, žádný virolog, žádný epidemiolog – nezná jediný správný způsob, jak se vypořádat s pandemií. Můžeme jen vyzkoušet věci a také nám musí být umožněno udělat chyby.“

Streeck je přesvědčen, že nás korona bude provázet ještě delší dobu, ale když se dodrží známá již doporučována hygienická opatření, nedojde k signifikantnímu nárůstu úmrtí. „K tomu je ale třeba, aby společnost realizovala a akceptovala, že virus je součástí našeho denního života a že tak rychle neodejde.” Také doporučuje, abychom z kultury zákazů přešli do kultury povolení. „Když budeme trochu dávat pozor, máme možnost s relativně málo omezeními s virusem žít. Když budeme jen zakazovat, brzo nás už nikdo nebude poslouchat.”

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Čas na Stubai

       ·   18.03.2024
Němci první, Češi třetí. To je statistika loňských návštěvníků Stubaiského ledovce. Necelých dvacet kilometrů od Innsbrucku se lyžuje až do května.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert