Jak koronavirus otřásl uměleckým světem

Co mají společného berlínské galerie Société, Wentrup a Sprüth Magers? Obdržely zprávu, že umělecký veletrh Art Basel v Hongkongu, na který byly přihlášené, se kvůli koronaviru ruší.

Sice se o této úvaze již šuškalo, ale konečné rozhodnutí je přece jenom pro 250 galerií z více než 30 zemí světa hromobitím. A nejen pro ně.

Veletrh měl být od 19. do 21. 3. opět koncentrací umělců, kurátorů, investorů a influencerů. Nyní zřejmě přijdou na řadu právnické služby. Art Basel sice v prohlášení o zrušení nabízí 75% vrácení ceny za pronájem stánku, což při cenách 700–900 franků za m2 není zanedbatelné, ale co těch zbylých 25 %? A další náklady? Letenky jsou dávno koupené, hotely objednané, mnohé obrazy už na cestě, kontingenty na transport zaplacené.

Otázkou zůstává, zda byl koronavirus jediným důvodem zrušení veletrhu. Nepokoje v Hongkongu neutichají, jen v důležitosti jiných zpráv zanikají. Můžeme uvažovat, jakou roli v tomto rozhodnutí hrála i švýcarská banka UBS, která je hlavním sponzorem Art Basel. Ta svým spolupracovníkům cestu do Hongkongu zakázala a jejich 2 500 zaměstnancům v Hongkongu nařídila home office.

Více informací najdete zde.
Foto: Art Basel

Mohlo by vás zajímat

Nejčtenější v kategorii ArtDesign