Jak koronavirus otřásl uměleckým světem

Co mají společného berlínské galerie Société, Wentrup a Sprüth Magers? Obdržely zprávu, že umělecký veletrh Art Basel v Hongkongu, na který byly přihlášené, se kvůli koronaviru ruší.

Sice se o této úvaze již šuškalo, ale konečné rozhodnutí je přece jenom pro 250 galerií z více než 30 zemí světa hromobitím. A nejen pro ně.

Veletrh měl být od 19. do 21. 3. opět koncentrací umělců, kurátorů, investorů a influencerů. Nyní zřejmě přijdou na řadu právnické služby. Art Basel sice v prohlášení o zrušení nabízí 75% vrácení ceny za pronájem stánku, což při cenách 700–900 franků za m2 není zanedbatelné, ale co těch zbylých 25 %? A další náklady? Letenky jsou dávno koupené, hotely objednané, mnohé obrazy už na cestě, kontingenty na transport zaplacené.

Otázkou zůstává, zda byl koronavirus jediným důvodem zrušení veletrhu. Nepokoje v Hongkongu neutichají, jen v důležitosti jiných zpráv zanikají. Můžeme uvažovat, jakou roli v tomto rozhodnutí hrála i švýcarská banka UBS, která je hlavním sponzorem Art Basel. Ta svým spolupracovníkům cestu do Hongkongu zakázala a jejich 2 500 zaměstnancům v Hongkongu nařídila home office.

Více informací najdete zde.
Foto: Art Basel

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,