Letní kluby v Berlíně

Když se řekne klub v Berlíně, každý hned myslí na techno. Ale blíží se léto a s ním příchází i nové trendy — tentokrát tropické, v podobě Vintagesound z Afriky, Karibiku a Itálie.

Loftus Hall

Tady se setkává berlínská scéna, která upřednostňuje neznámá, neobvyklá místa a hudbu, kterou není slyšet všude. Techno je základ, ale překrývá jej akustický filtr, kde vládnou barevné kontrasty. Výsledkem je techno-afro mix a vše mezi tím.

lofhus-hall-berlin-klub

Sameheads

Vypadá to tady jako v módním obchodě, školní třídě, hudebním studiu a baru najednou. Dole malá taneční plocha, kde hraje i Franz Scala, který produkuje Italo-Vintage-Sound. A to velmi úspěšně. Pravidelně vystupuje i v clubu „Griessmühle“ a v kultovním salónu u divoké Renaty, neboli — „Salon zur Wilden Renate“ (doporučuji jen pro „dospělé“).

sameheads-berlin-klub

sameheads-berlinsky-klub

Panorama Bar

Patří sice k Berghainu, ale umí žít vlastním životem. Prostor vzniknul na základě návrhu architekta Thomase Karstena, který si skutečně pohrál s osvětlením. Srdce zde ale buší rychleji nejen kvůli cool designu, ale i hudbě. Vystoupil zde i blogger a muzikální etnolog Brian Shimkovitz s jeho projektem „Awesome Tapes from Africa“, který se věnuje neznámým nahrávkám ze 70. let z USA, mnohé z nich objevené pouze na kazetách.

berghain-panoramabar-klub-berlin

Co si představit pod pojmy jako Afro-Disco, Afro-Beat, Afro-Dance nebo Afro-Funk? Ah, podívejte se raději sami… https://awesometapesfromafrica.bandcamp.com

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

„Evropské Oscary“ v Berlíně ovládla bosenská Aida

Velké vítezství režisérky Jasmily Žbanićové a jejího historického dramatu Quo vadis, Aida? – tak by se dalo popsat sobotní předávání cen European Film Awards, které proběhlo v Berlíně, avšak z velké části online. Mezi nominované se dostal i snímek Myši patří do nebe českých režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, ten ale nominaci neproměnil.
Přečtěte si

V Berlíně je po 50 letech k vidění dílo sochaře Alexandera Caldera

Hned dvě výjimečná díla najednou mohou obdivovat návštěvníci znovuotevřeného berlínského muzea Neue Nationalgalerie. To se po pětileté rekonstrukci vrátilo do původní podoby podle návrhu Mies van der Rohe a vystavuje dílo sochaře Alexandera Caldera úzce spjaté s kynetickým uměním. Sám Calder dodnes platí jako objevitel uměleckého perpetuum mobile.

Nejčtenější v kategorii Society