Monday News Berlin: Zrušený maraton, nejoblíbenější Dark a fast fashion v muzeu

Připravili jsme pro vás několik událostí, které nás v posledních dnech zaujaly a které si stihnete přečíst u ranní kávy.

BERLÍNSKÝ MARATON ZRUŠEN

Kvůli koroně bylo rozhodnuto, že se tento rok definitivně žádný maraton v Berlíně konat nebude. Poprvé od roku 1974!! Běžcům tak zůstává naděje na 47. ročník, který je naplánován na 26. září 2021.

VÝSTAVA KIDS ONLY

V Muzeu Martin Gropius Bau se na děti nezapomíná – malí umělci mohou vystavit svá díla v jedné z nejlepších berlínských kulturních institucí. Připojit se může každý, kdo už udrží v ruce štětec nebo tužku a není ještě plnoletý. Umělecká díla – například obrazy, koláže, sochy nebo fotografie, mají být pořízeny doma a zabývat se současnou situací. Postupně rostoucí výstavu lze navštívit až do konce července.

Více najdete zde.

VÝSTAVA PRO VŠECHNY

“Fast fashion. Temná stránka módy.“ Výstava v Muzeu evropských kultur kriticky zkoumá důsledky rychlé konzumace módy pro životní prostředí a vybízí návštěvníky k zamyšlení. Berlín je již léta průkopníkem v řadě inovativních nápadů, jak lze módu vyrábět a používat udržitelně, a přitom módně a zábavně.

Od 27.06.2020 do 31.01.2021.

AND THE WINNER IS…. DARK

2,5 milionů fanoušků Netflixu volilo nejoblíbenější seriál. Vítězem mezi 63 produkcemi se stal německý seriál Dark.

VINDOBONA ZNOVU JEDE

Od 16. června může přednosta stanice znovu pískat legendární vlak Vindobona. Od roku 1957 do 2014 jezdil Vindobona Express pravidelně mezi Berlínem přes Drážďany a Prahu až do Vídně a zpět. To je teď opět možné… pochybuji však, zda může být toto spojení z dlouhodobého hlediska konkurenceschopné. Trasa dlouhá 600 kilometrů trvá osm a půl hodiny.

HAPPY HOLIDAY! 

Po třech měsících volna další relax, tentokrát školní. Od 24. 6. do 6. 8. bude Berlín opět poloprázdný. Všichni jedou na prázdniny… byť jen v Německu. A Monday News Berlin jde dovolenkovat také. Happy Holiday!

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Jakub Hrůša: Dirigent německého orchestru nemůže přejít žádný technický nedostatek. Němci by to vzali jako podfuk

V německých orchestrech nelze přejít žádný technický nedostatek pouhým vyjádřením víry ve zlepšení. Takový domnělý projev velkorysosti Němci vnímají jako podfuk na podstatě toho, proč se všichni sešli. Problém je potřeba vyřešit, zorientoval se v německé povaze už před lety Jakub Hrůša, dnes šéfdirigent Bamberských symfoniků v bavorském Bamberku a hlavní hostující dirigent České filhamonie a orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Římě. Jeho cíl je vždy stejný: vést a inspirovat orchestr k technicky dokonalému výkonu s určitou emoční nadstavbou. Přitom je třeba hledat rovnováhu. Jakmile ji dirigent najde, dochází k vzácné interakci, na níž se napojuje i publikum, popisuje. Bamberští symfonikové pod vedením Jakuba Hrůši zahrají 21. září v Praze na festivalu Dvořákova Praha.
Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?
Přečtěte si

Martin Nekola: Uprchlík je u nás málem nadávka, Češi přitom byli rozlezlí úplně všude

Slovo uprchlík, migrant, přistěhovalec, má v obecném povědomí v Česku až pejorativní nádech – je to skoro nadávka. Politolog a historik Martin Nekola v této souvislosti poukazuje na to, že i Češi v minulosti museli v určitý moment opustit republiku a vydat se do neznáma, kde pobývali v uprchlických táborech, a připomíná, že ani je za hranicemi často nikdo nechtěl. „Je to nekonečný příběh. Češi byli rozlezlí úplně všude, takže mohu psát knihy a články a bádat v archivech donekonečna,“ odtušil v rozhovoru pro N&N magazín Nekola, který v září pobýval v Americe, kde navštívil dvě desítky měst, přednášel a potkával se s krajany.

Nejčtenější v kategorii Society