Moudří pod mostem – Evropský festival filosofie ve Velkém Meziříčí

Velké Meziříčí je malé město na Vysočině, přičemž nejbližší univerzita (v Brně) je vzdálena 50 kilometrů. Přesto se sem každé léto sjíždějí profesoři z celého kontinentu. Na Evropský festival filozofie. Město ostatně navázalo spolupráci i s dolnosaským Hannoverem.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Die Weisen unter der Brücke – Europäisches Festival der Philosophie in Velké Meziříčí

Když jsme naši ideu filozofického festivalu popisovali italským kolegům, použili jsme pro naše město mezi dvěma řekami výraz Malá Mezopotámie. Odkaz na jednu z kolébek civilizace se jim moc líbil,“ usmívá se při rozhovoru s N&N zakladatel a ředitel festivalu Milan Dufek. 

Velké Meziříčí, město s panoramatem, který protíná dálniční most, je ale pro filozofický festival vskutku místo vyvolené. „My se vlastně vracíme ke kořenům. Už v roce 1578 zde šlechtična Alena Meziříčská nechala zbudovat renesanční palác, napodobeninu jedné budovy ve Florencii, kde na luteránském gymnáziu probíhala první výuka filozofie v zemích Koruny české.“ 

Festival filozofie o více než 400 let později dělá z Velkého Meziříčí opět město vzdělanosti. Na ojedinělou akci se každoročně sjíždějí lidé z širého okolí. Jedná se totiž nejen o filozofickou, ale kulturně-filozofickou událost. Vystupují tu místní amatérští umělci, studenti i žáci, aby na nádvoří místního zámku přišli také rodiče s dětmi. Před pandemií činila průměrná návštěvnost kolem pěti tisíc lidí. Hlavním tahounem jsou nicméně přednášky.

Filozofie je ve všem

„Já rád říkám, že filozofie je ve všem, co děláme, v obchodu i v soukromém životě. Pojďme na sedm dní opustit ten konzum a něco si poslechnout. Zamyslet se nad tím, čím zrovna procházíme,” říká Dufek. Každý ročník má své téma, letošní, už sedmnáctý ročník nese název „Lokální a globální“.

Sály zámku a centra dění v Jupiter clubu současně slouží jako „neutrální půda“, na níž se mohou setkat i názoroví oponenti. „Zprostředkovali jsme i navázání vztahů mezi Krajem Vysočina a Akademií věd ČR, která usiluje o kontakty v místech, kde nejsou univerzity. A občas hasíme i řevnivost mezi Prahou a Brnem,“ směje se Dufek. Bývá svědkem situací, kdy se znesváření oponenti setkali u snídaně a některé věci si vyříkali. „Občas v osobním hovoru zjistí, že jejich názory nejsou až tak neslučitelné, jak si mysleli“ pochvaluje si.

Spolupráci s dolnosaským Hannoverem navázalo Velké Meziříčí již v roce 2008, kdy se tamní Leibnitzova univerzita rozhodla pořádat svůj festival filozofie a němečtí akademici jeli hledat inspiraci do ČR. Později ve Velkém Meziříčí vystoupilo několik řečníků z Hannoveru a několik hostů jelo recipročně do Německa. „Byli jsme tam s Tomášem Sedláčkem, když tam vyhlásili jeho Ekonomiku dobra a zla knihou roku.“

Hostů ze světa postupně přibývalo. „Nejsme univerzitní město, nemáme zde členskou základnu jako třeba v italské Modeně. Tam dělají přednášky na náměstí a mají vždy plno. Ale o to je to zde pro hosty zajímavější, lidem se líbí klidná atmosféra.“ Bývalý děkan Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a spolupořadatel Josef Krob to jednou shrnul slovy: „Kluci, děláme to asi dobře, když už nemusíme účinkující nahánět, ale hlásí se nám i sami.“

Studenti, přijeďte

Jak již bylo řečeno, mottem letošního ročníku je „Lokální a globální“. Festival bude probíhat od 1. 6. do 7. 6., přičemž program v pátek a v sobotu bude nabitý od rána do večera. V přednáškových blocích vystoupí intelektuálové zvučných jmen, např. Magda Vášáryová, Václav Bělohradský, Tomáš Sedláček, Daniel Prokop či Petra Gümplová. „Přednášky budou probíhat v zámecké jídelně, upravené na filozofickou kavárnu – stolky, káva a buchtičky. Sem se vejde až sto lidí. Také máme k dispozici pro přednášky prostory Jupiter clubu, tedy sál a kinosál,“ říká Dufek.

Novinkou bude interaktivní blok pro dvě stovky žáků šestých tříd ZŠ zaměřený na ekologii, který se bude dělit na přednáškovou a praktickou část. S mladými lidmi má Dufek předchozí zkušenost. „Po tři ročníky jsme dělali projekt s názvem Jak to vidíš ty, kdy studenti v rámci tématu napsali práci a nahlas se o ní zamýšleli. Pan Bělohradský byl nadšený, že je to úžasný studijní materiál, a práce si ponechal,“ směje se ředitel.

Současně přiznává, že nalákat mladé není snadné. „Studenti z filozofické fakulty mi u piva říkali, že by pro ně bylo ideální získat za účast nějaké ty kredity do školy. To se nám ale zatím nepodařilo,“ konstatuje. Zápas o mladou generaci ale rozhodně nevzdává.

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu

Falkensteiner - The Sky is no limit

·     17.04.2023
Reinhard Wall, Generaldirektor des Falkensteiner Spa Resorts in Mariánské Lázně (Marienbad) denkt über die Voraussetzungen für den Erfolg in seiner Branche nach: Hotelketten dominieren in Deutschland, private und unabhängige Hotels in Tschechien.

Read More »