Moudří pod mostem – Evropský festival filosofie ve Velkém Meziříčí

Velké Meziříčí je malé město na Vysočině, přičemž nejbližší univerzita (v Brně) je vzdálena 50 kilometrů. Přesto se sem každé léto sjíždějí profesoři z celého kontinentu. Na Evropský festival filozofie. Město ostatně navázalo spolupráci i s dolnosaským Hannoverem.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Die Weisen unter der Brücke – Europäisches Festival der Philosophie in Velké Meziříčí

Když jsme naši ideu filozofického festivalu popisovali italským kolegům, použili jsme pro naše město mezi dvěma řekami výraz Malá Mezopotámie. Odkaz na jednu z kolébek civilizace se jim moc líbil,“ usmívá se při rozhovoru s N&N zakladatel a ředitel festivalu Milan Dufek. 

Velké Meziříčí, město s panoramatem, který protíná dálniční most, je ale pro filozofický festival vskutku místo vyvolené. „My se vlastně vracíme ke kořenům. Už v roce 1578 zde šlechtična Alena Meziříčská nechala zbudovat renesanční palác, napodobeninu jedné budovy ve Florencii, kde na luteránském gymnáziu probíhala první výuka filozofie v zemích Koruny české.“ 

Festival filozofie o více než 400 let později dělá z Velkého Meziříčí opět město vzdělanosti. Na ojedinělou akci se každoročně sjíždějí lidé z širého okolí. Jedná se totiž nejen o filozofickou, ale kulturně-filozofickou událost. Vystupují tu místní amatérští umělci, studenti i žáci, aby na nádvoří místního zámku přišli také rodiče s dětmi. Před pandemií činila průměrná návštěvnost kolem pěti tisíc lidí. Hlavním tahounem jsou nicméně přednášky.

Filozofie je ve všem

„Já rád říkám, že filozofie je ve všem, co děláme, v obchodu i v soukromém životě. Pojďme na sedm dní opustit ten konzum a něco si poslechnout. Zamyslet se nad tím, čím zrovna procházíme,” říká Dufek. Každý ročník má své téma, letošní, už sedmnáctý ročník nese název „Lokální a globální“.

Sály zámku a centra dění v Jupiter clubu současně slouží jako „neutrální půda“, na níž se mohou setkat i názoroví oponenti. „Zprostředkovali jsme i navázání vztahů mezi Krajem Vysočina a Akademií věd ČR, která usiluje o kontakty v místech, kde nejsou univerzity. A občas hasíme i řevnivost mezi Prahou a Brnem,“ směje se Dufek. Bývá svědkem situací, kdy se znesváření oponenti setkali u snídaně a některé věci si vyříkali. „Občas v osobním hovoru zjistí, že jejich názory nejsou až tak neslučitelné, jak si mysleli“ pochvaluje si.

Spolupráci s dolnosaským Hannoverem navázalo Velké Meziříčí již v roce 2008, kdy se tamní Leibnitzova univerzita rozhodla pořádat svůj festival filozofie a němečtí akademici jeli hledat inspiraci do ČR. Později ve Velkém Meziříčí vystoupilo několik řečníků z Hannoveru a několik hostů jelo recipročně do Německa. „Byli jsme tam s Tomášem Sedláčkem, když tam vyhlásili jeho Ekonomiku dobra a zla knihou roku.“

Hostů ze světa postupně přibývalo. „Nejsme univerzitní město, nemáme zde členskou základnu jako třeba v italské Modeně. Tam dělají přednášky na náměstí a mají vždy plno. Ale o to je to zde pro hosty zajímavější, lidem se líbí klidná atmosféra.“ Bývalý děkan Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a spolupořadatel Josef Krob to jednou shrnul slovy: „Kluci, děláme to asi dobře, když už nemusíme účinkující nahánět, ale hlásí se nám i sami.“

Studenti, přijeďte

Jak již bylo řečeno, mottem letošního ročníku je „Lokální a globální“. Festival bude probíhat od 1. 6. do 7. 6., přičemž program v pátek a v sobotu bude nabitý od rána do večera. V přednáškových blocích vystoupí intelektuálové zvučných jmen, např. Magda Vášáryová, Václav Bělohradský, Tomáš Sedláček, Daniel Prokop či Petra Gümplová. „Přednášky budou probíhat v zámecké jídelně, upravené na filozofickou kavárnu – stolky, káva a buchtičky. Sem se vejde až sto lidí. Také máme k dispozici pro přednášky prostory Jupiter clubu, tedy sál a kinosál,“ říká Dufek.

Novinkou bude interaktivní blok pro dvě stovky žáků šestých tříd ZŠ zaměřený na ekologii, který se bude dělit na přednáškovou a praktickou část. S mladými lidmi má Dufek předchozí zkušenost. „Po tři ročníky jsme dělali projekt s názvem Jak to vidíš ty, kdy studenti v rámci tématu napsali práci a nahlas se o ní zamýšleli. Pan Bělohradský byl nadšený, že je to úžasný studijní materiál, a práce si ponechal,“ směje se ředitel.

Současně přiznává, že nalákat mladé není snadné. „Studenti z filozofické fakulty mi u piva říkali, že by pro ně bylo ideální získat za účast nějaké ty kredity do školy. To se nám ale zatím nepodařilo,“ konstatuje. Zápas o mladou generaci ale rozhodně nevzdává.

Jan Muller

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.