Museum Dessau — příběh Bauhausu

Hodinu za Berlínem, ale pocitově téměř sto let vzdálené. Je jedinečné, co se v Dessau podařilo.

Dříve kolébka Bauhausu, dnes v impozantním, nově postaveném Museum Dessau v centru města, najdete druhou největší sbírku produktů Bauhausu na světě.

Walter Gropius a jeho neméně významní kolegové László Moholy-Nagy, Marcel Breuer, Lyonel Feininger, Wassily Kandinsky, Paul Klee, Ludwig Mies van der Rohe, Hannes Meyer či Josef Albers žili a společně pracovali v letech 1926–1932 v Dessau, než je nacismus donutil roztrousit se po celém světě od Ameriky přes Izrael až po Austrálii.

Původní škola, kde učili a „Meisterhäuser“, ve kterých vedle sebe zakladatelé Bauhausu šest let bydleli a tvořili, jsou dodnes svědectvím toho, co vše se dá za krátkou dobu zvládnout, když má umělecký duch křídla.

Více najdete zde.

Foto Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?

Nejčtenější v kategorii ArtDesign