Na návštěvě v echt české pivnici – v srdci Berlína

Hospoda “Prager Frühling 1968” v berlínském Pankowě je oázou socialistického designu a českého piva.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Besuch einer echt tschechischen Bierhalle – im Herzen Berlins

V někdejší východoberlínské čtvrti Pankow bydlívali komunističtí funkcionáři, byla to za socialismu elitní čtvrť. A dnes si tu ostalgii můžete připomenout díky českému „pivnímu misionáři“ Luďku Pachlovi. Tento drsný muž nechodí pro ránu pěstí daleko a ve své hospodě Prager Frühling 1968 nás vítá v tričku s nápisem AC/DC. Jeho hospoda je oázou socialistického designu (nejlepší je to na záchodcích); čepuje se tu skvělá plzeň a další české značky. Je léto, z rádia hraje Karel Gott a štamgasti na zahrádce spokojeně zvedají orosené půllitry. Luděk se nerozpakuje své německé hosty rázně poučit o základech pivní kultury – jak si pivo objednat, jak se pivo správně čepuje, že se pivo zásadně nepřelévá ze sklenice do sklenice a podobně.

Interiér berlínské hospody “Prager Frühling 1968”. Foto: Ivy E. Morwen

Kromě hospody provozuje kousek za Berlínem také kempinkový podnik nazvaný Malá Vltava. Výletníkům tam servíruje guláš nebo utopence. 

Herr Pachl je skutečným vyslancem lidové české kultury v Německu. V Berlíně dokonce jistou dobu provozoval Tuzex. Tak nazval krámek, kde se daly koupit oříškové oplatky, Hurvínek, krteček a další kousky ze starých dobrých časů, které už jsou naštěstí pryč.  

Alexander Dubček. Foto: Ivy E. Morwen

Tento článek vyšel v pátém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Jan Muller

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka