Nadace Helmuta Newtona oslavuje 20 let své činnosti výstavou Berlin, Berlin!

Na podzim roku 2003 fotograf Helmut Newton založil po něm pojmenovanou nadaci, která dnes sídlí v bývalém Landwehrkasinu na nádraží Zoologischer Garten, Bahnhof ZOO.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Die Helmut Newton Stiftung feiert ihr 20-jähriges Bestehen mit der Ausstellung Berlin, Berlin!

Právě z tohoto nádraží, židovský fotograf, kterému neustále hrozila deportace, počátkem prosince 1938 narychlo opustil Berlín a vrátil se o 65 let později jako světoznámý fotograf Helmut Newton. Po smrti manželky June Newtonové (alias Alice Springs) v dubnu 2021 byla kompletní díla Helmuta Newtona a Alice Springs i veškeré archivní materiály umístěny v archivu nadace.

Jenny Capitain, Pension Florian, Berlin 1977 Foto: Helmut Newton

V roce 1979 byl pověřen německým časopisem Vogue, aby se vydal po stopách svého dětství a mládí v Západním Berlíně a vizualizoval současnou módu; výsledkem bylo několikastránkové portfolio s názvem “Berlin, Berlin!”, které bylo převzato pro tuto jubilejní výstavu. 

Newtonovy ikonické i méně známé snímky Berlína, pořízené mezi třicátými a nultými lety 20. století, jsou nově kontextualizovány od vintage grafik Yva až po novinářsko-politické fotografie Barbary Klemm. Tímto způsobem se tematický oblouk táhne od “zlatých dvacátých let”, do nichž se Newton narodil, přes válečnou zkázu, rekonstrukci, stavbu a pád Berlínské zdi až do počátku 21. století.

Lissy Schaper, Berlin 1961 Foto:Helmut Newton

Newtonův pohled na jeho rodné město v podobě přibližně 100 fotografií je doprovázen, komentován, doplňován a zrcadlen stejným počtem snímků a různých přístupů jeho kolegů. 

Výstava, která zachycuje díla Helmuta Newtona, Arno Fischera, Thomase Florschuetze, Heina Gornyho, F. C. Gundlacha, Willa McBridea, Barbary Klemm, Arweda Messmera, Michaela Schmidta, Marie Sewcz, Wima Wenderse, Ulricha Wüsta, Yva, Harfa Zimmermanna a Güntera Zinta, je zároveň poctou městu Newtonova narození. 

Od 7. června 2024 do 16. února 2025 v Helmut Newton Foundation.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,