Německý bojovník proti českému monopolu – Petr Hradil 

V Česku – na rozdíl od mnohých dalších zemí EU – zajišťuje sběr tříděného odpadu jediná firma. V Německu je jich hned deset. Tento nestandardní stav hodlá změnit Němec s českými kořeny podnikající v ČR Petr Hradil, výkonný ředitel startupové společnosti Eko-dual.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Deutscher Kämpfer gegen das
tschechische Monopol – Peter Hradil

„Poplatky vybírané od producentů obalů by již dnes měly stačit na stoprocentní financování svozu a dotřiďování, což se ale kvůli neefektivitě monopolu neděje a část nákladů na třídění hradí nadále obce,“ kritizuje Petr Hradil, šéf společnosti Eko-dual, která si nárok na poskytování konkurenční služby hodlá prosadit u soudu. 

Na jaké překážky narážíte při prosazování konkurenční služby sběru tříděného odpadu? 

Ministerstvo životního prostředí žádnému žadateli kromě Eko-kom neudělilo autorizaci – namítali, že síť sběrných míst není dostatečně hustá. Jaký počet by považovalo za dostačující, ale odmítlo upřesnit. Ministerstvo např. také po naší společnosti požadovalo, aby uzavřela smlouvu s Eko-kom (tj. svým konkurentem) o „koordinaci“ – ten však žádnou takovou povinnost nemá. Po podání žádosti trvalo ministerstvu sto dnů, než tento požadavek vzneslo,
a dalších pět měsíců, než se tento požadavek podařilo v rozkladu zrušit. Mezitím ministerstvo pracovalo na novele zákona o obalech, která zakotvila faktický monopol Eko-kom. 

Práva na provozování konkurenční služby se chcete domoci soudně. Jak? 

Budeme namítat, že přístup ministerstva je v rozporu s právem Evropské unie, zejména příslušnými obalovými směrnicemi a právem hospodářské soutěže. 

Systém, který testujete, předpokládá rozmístění sběrných kontejnerů na parkovištích hypermarketů. V čem to má být výhodné?

Řada spotřebitelů nemá kontejnery na tříděný odpad v blízkosti svého domu, zejména v menších obcích. Naším cílem je využít jejich cesty do supermarketu. V testovacím provozu se ukázalo, že pokud spotřebitelé vezou tříděný odpad autem, dbají více na třídění. 

Argumentujete, že váš doplňkový systém s kontejnery na parkovištích 11 supermarketů slouží k ochraně životního prostředí. V jakém ohledu? 

Je samozřejmě efektivnější svážet těžkým autem tříděný odpad ve větších objemech od nákupních center než v menších objemech z jednotlivých obcí. Předpokládáme, že do obcí by mohla odpadová auta zajíždět méně, čímž by se ušetřilo na nákladech i emisích.

Češi třídí 70 procent odpadu, ale jen třetina z toho směřuje k recyklaci, zatímco zbytek slouží jako palivo. Jak to lze změnit?

Navrhli jsme systém tzv. ekomodulace. Výrobci lépe recyklovatelných obalů by odváděli nižší poplatky do systému, což by v důsledku usnadnilo recyklaci. Autorizovaná osoba by měla být odpovědná nejen za svoz a dotřídění, ale také za podporu recyklace. Výrobci obalů tedy prostřednictvím autorizovaných osob (jako je Eko-dual) uhradí i to, že se z obalů vytvoří dále využitelný materiál, tzv. recyklát.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Image of  Wonder

Newyorský akademik Thomas Beachdel o jedné z nejvýraznějších českých vizuálních umělkyň Báře Prášilové, které nyní vychází kniha s názvem Circles.
Přečtěte si

Bývalý berlínský primátor Michael Müller: Starostové hrají v politice čím dál větší roli

Rozrůstající se města mají stále větší národní a mezinárodní význam. Vyvíjejí se mocné sítě vztahů mezi starosty, a města si tím získávají čím dál větší pozornost. „Neudivuje mě, že jsou starostové vnímáni též na mezinárodní úrovni, když se vůči něčemu vyjadřují kriticky,“ reaguje v rozhovoru pro  N&N Czech-German Bookmag berlínský primátor Michael Müller na připomínku situace, kdy se jeho pražský protějšek Zdeněk Hřib na stránkách světových deníků vymezoval vůči nátlaku čínského režimu. Z komunálních témat Müller kromě jiného zdůrazňuje, že síť cyklostezek nelze rozšiřovat na úkor chodců, či například vysvětluje, proč v Berlíně na rozdíl od Prahy nehoukají sirény. Michael Müller vedl německou metropoli 7 let, mandát mu vypršel krátce před Vánoci 2021.

Aktuálně na českém webu

Manifesto Market v Berlíně

    ·      25.01.2023
Potsdamer Platz, náměstí vystavené na základech bývalé Berlínské zdi, patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Berlíně. Od 25. ledna zde má novou atrakci: uprostřed náměstí otevřel na ploše 4 400 qm své brány, původně český

Read More »


Aktuálně na německém webu

Manifesto Market in Berlin

    ·      25.01.2023
Der Potsdamer Platz, der auf den Fundamenten der ehemaligen Berliner Mauer errichtet wurde, ist einer der interessantesten Touristenorte in Berlin. Seit dem 25. Januar gibt es hier eine neue Attraktion: In der Mitte des Platzes

Read More »