O krok blíž k udržitelné módě

Módní značku LEEDA jistě mnoho z vás zná; ať už je to díky kvalitním materiálům a smyslu pro detail, nebo proto, že jste jejich šaty viděli na červeném koberci.Módní značku LEEDA jistě mnoho z vás zná; ať už je to díky kvalitním materiálům a smyslu pro detail, nebo proto, že jste jejich šaty viděli na červeném koberci.

LEEDA se navíc pyšní tradiční lokální výrobou a zakládá si na individuálním přístupu k zákazníkům. Těm také nově nabízí službu LEEDA RENTAL, díky níž můžete mít originální designerské kousky třeba jen na jednu noc. Pokud tedy nerady nosíte stejné šaty dvakrát, nebo jen nechcete doma hromadit oblečení, je pro vás tato půjčovna jako stvořená. Služba navíc podporuje pomalou a udržitelnou módu a před kvantitou upřednostňuje kvalitu. Zkrátka i zde platí heslo „sharing is caring“.

leeda-fashion-store-praha-udrzitelna-moda

Abychom se dozvěděli víc, zeptali jsme se na tuto novinku Lucie Kutálkové, spoluzakladatelky a hlavní designérky značky.

Co všechno služba LEEDA RENTAL zákaznicím nabízí?
Jde o možnost zapůjčení modelů LEEDA včetně celkového stylingu. Jedná se hlavně o večerní šaty a modely pro výjimečné příležitosti. Nikdy však nelze zapůjčit modely z nejnovější kolekce.

leeda-ceska-znacka-obleceni

Jak jste se k realizaci půjčovny dostala?
Byl to přirozený vývoj. Některé modely z kolekcí si nechávám jako vzorky ke střihům, pro potřeby focení, přehlídek, zkoušení a následné zakázkové výroby, nebo pro styling různých známých osobností. Oblečení pak už nelze prodat a zůstávalo v ateliéru. Díky půjčovně věci neleží ve skladu, ale dál „žijí“ a zákaznice tak nejsou nuceny kupovat šaty, které by oblékly třeba jen jednou.

Vždycky jsem se snažila vytvářet nejen v práci co nejméně odpadů, nekupovat zbytečnosti, sdílet věci, protože ne všichni musí mít doma vrtačku nebo dětský kočárek, který potřebují jen na prázdniny. Přemýšlím, co kupuji, odkud to pochází, za jakých podmínek to bylo vyrobeno. Stále mám ale co zlepšovat.

leeda-moda-obleceni-znacka

Vznikla pro tuto službu celá nová kolekce? Co je pro tyto vaše modely příznačné?
Nová kolekce nevznikla. Jsou to modely z různých kolekcí, takový průřez. Moje věci jsou nadčasové, nepodléhám krátkodobým trendům. A vlastně nemám moc ráda označení na staré a nové, snažím se věci dělit na dobré, kvalitní, nadčasové a ostatní. To platí nejen o módě.

leeda-fashion-moda-ceska-znacka

Kde jinde ve vaší tvorbě zákaznice narazí na udržitelný přístup?
Zpracovávám materiály do posledního možného kousku. Výroba probíhá v ČR, pokud to jen trochu jde, materiály vyhledávám lokální. Odstřižky z oděvů se zpracovávají dál. Právě vzniká nová řada prádla Leeda lingerie a kolekce plavek, protože z prostřihů se dají krásně udělat podprsenky a kalhotky. Co zbyde putuje například do nízkoprahové dílny Metráž, kterou jsem spoluzaložila a kam dochází ženy, které se ocitly v tísnivé sociální situaci. Mimo to posíláme zbylé odstřižky i do nově vzniklého projektu Textile Moutain, který založila návrhářka Lenka Vacková.

Věci zakoupené v e-shopu LEEDA zasíláme v krabicích od Botasu66.  Těm jich spousta zůstává, jsou v podstatě nepoužité a takto najdou další využití. Vznikají i zero waste modely, které jsou jediným a neopakovatelným originálem. Mám radost, že téma udržitelnosti a ekologie nejen módy je v současnosti na vzestupu.

leeda-ceska-znacka

Co konkrétně může každý z nás udělat, aby udržitelnosti v módním průmyslu pomohl?
Informovat se, co a kdo za oblečením stojí, nekupovat zbytečně mnoho věcí, půjčovat si, vyměňovat, hledat kvalitu, lokálnost. Móda je krásný obor, ale také jeden z průmyslů, který nám i planetě škodí nejvíce a není to třeba. Z mého pohledu je možnost sdílení další z mnoha cest k udržitelnosti v módě.

leeda-ceska-znacka-cesky-lev

Více informací najdete na: www.leeda.cz

Nebo na sociálních sítích:

www.instagram.com/leedastore

www.facebook.com/leeda.cz

Text Tereza Vacková Foto Leeda

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Martin Krafl: Máme skvělou šanci stát se čestným hostem Frankfurtského knižního veletrhu

Po dvouleté přestávce opět otevřel své brány Frankfurtský knižní veletrh. Kvůli pandemii koronaviru se veletrh v roce 2021 konal ve velmi omezeném rozsahu, český stánek na něm ale nechyběl a vzal na sebe podobu knihovny česko-německých titulů. Martin Krafl, koordinátor knižních veletrhů v České republice, v rozhovoru pro N&N magazín znovu podtrhl význam této jedinečné události. A přináší naději, že by Česká republika mohla být čestným hostem nejvýznamnějšího světového knižního veletrhu v letech 2025/2026.

Nejčtenější v kategorii Society