OUIDAH – umění voodoo

Výstava OUIDAH s novými díly francouzského umělce Jeremyho Demestera je již jeho druhou samostatnou prezentací v Berlíně, v prestižní galerii Max Hetzler Berlin-Paris-London.

Jeremy Demester – Le pouvoir de Lissa, 2020.

Jeremy Demester (*1988) žije a pracuje mezi Paříží a Ouidah, městem v africkém Beninu, kde založil studio. Podle kultů voodoo z kultury Yoruba, která je zakořeněná v Togu, Beninu a Nigérii, je Ouidah městem revenantů (v mytologii znamená oživené mrtvé tělo – zmrtvýchvstání). Demester vytváří díla inspirovaná okolím tohoto světa a ztělesňuje je v neobvyklých, ale i běžných objektech. Tato výstava byla vyvinuta po konzultaci s několika čaroději voodoo. Ti dali umělci dvacet jedna slov jako je slunce, měsíc, šipka nebo kříž, což jsou všechno symboly k aktivaci světa duchů. Ohromen neviditelnými sílami, vytvořil Demester obrazy, které vyzařují nekonečné metamorfózy tohoto kultu a pravěkých energií. 

Jeremy Demester – Le soleil du peintre, 2020.

Demesterova výstava je doplněna uměleckými předměty z jeho vlastní sbírky, které svědčí o několika aspektech cesty voodoo. „Jeremy Demester hledá nové možnosti ve světě malířství a zkoumá zkušenosti prostřednictvím intuice. Upřednostňuje údiv před jistotou a snaží se dosáhnout nemožného.“ (Annabelle Gugnon, 2018)  Jeho díla jsou ve sbírkách galerií např. v Paříži, Istanbulu, Saint-Étienne a Ouidah. Výstava v galerii Max Hetzler probíhá od 14. 3. – 25. 4. v Bleibtreustrasse 45.

Více informací najdete zde.

Foto: Charles Duprat

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu