OUIDAH – umění voodoo

Výstava OUIDAH s novými díly francouzského umělce Jeremyho Demestera je již jeho druhou samostatnou prezentací v Berlíně, v prestižní galerii Max Hetzler Berlin-Paris-London.

Jeremy Demester – Le pouvoir de Lissa, 2020.

Jeremy Demester (*1988) žije a pracuje mezi Paříží a Ouidah, městem v africkém Beninu, kde založil studio. Podle kultů voodoo z kultury Yoruba, která je zakořeněná v Togu, Beninu a Nigérii, je Ouidah městem revenantů (v mytologii znamená oživené mrtvé tělo – zmrtvýchvstání). Demester vytváří díla inspirovaná okolím tohoto světa a ztělesňuje je v neobvyklých, ale i běžných objektech. Tato výstava byla vyvinuta po konzultaci s několika čaroději voodoo. Ti dali umělci dvacet jedna slov jako je slunce, měsíc, šipka nebo kříž, což jsou všechno symboly k aktivaci světa duchů. Ohromen neviditelnými sílami, vytvořil Demester obrazy, které vyzařují nekonečné metamorfózy tohoto kultu a pravěkých energií. 

Jeremy Demester – Le soleil du peintre, 2020.

Demesterova výstava je doplněna uměleckými předměty z jeho vlastní sbírky, které svědčí o několika aspektech cesty voodoo. „Jeremy Demester hledá nové možnosti ve světě malířství a zkoumá zkušenosti prostřednictvím intuice. Upřednostňuje údiv před jistotou a snaží se dosáhnout nemožného.“ (Annabelle Gugnon, 2018)  Jeho díla jsou ve sbírkách galerií např. v Paříži, Istanbulu, Saint-Étienne a Ouidah. Výstava v galerii Max Hetzler probíhá od 14. 3. – 25. 4. v Bleibtreustrasse 45.

Více informací najdete zde.

Foto: Charles Duprat

Mohlo by vás zajímat

Wikimedia Dirk Ingo Franke
Přečtěte si

Neues Ufer, Hauptstrasse a  Bowieho byt v prvním patře vlevo

Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych se propadal ne do 70. let, ale padesátých, ještě před vybudováním Zdi, která odtud nebyla daleko. David Bowie do těchto míst – bydlel jen o pár metrů dál, v Hauptstrasse 155 – přijíždí na konci roku 1976, trochu unaven z velkých metropolí a neustálého cestování, nepatrně se ztratit.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign