Praha skrývá světové kubistické unikáty. Objevte je i vy!

Praha je v kubistické architektuře světová rarita. Stavby postavené v tomto stylu jsou zcela výjimečné. Ačkoliv se kubismus u nás vyvíjel velmi krátce, dokázal obohatit českou architekturu a malířství o několik slavných jmen.

Ať už je to Josef Gočár a jeho Dům U Černé Matky Boží nebo Josef Chochol, který navrhl proslulou Kovařovicovu vilu či dům Diamant Emila Králíčka. Kubističtí umělci se snažili rozbít tradiční podobu staveb. Ty mají ostré hrany a krystalické struktury. Nesnaží se o nápodobu skutečnosti, ale o to ji rozložit na geometrické tvary.

Styl ovlivnil také malířství a sochařství. V roce 1911 vznikla tzv. Skupina výtvarných umělců v čele s Emilem Fillou. S českým kubismem byl spojen také malíř a spisovatel Josef Čapek, který namaloval několik kubistických obrazů a přebalů knih.

Kubismu se přezdívá “revoluce v umění”. Začal se rozvíjet ve francouzském umění na počátku 20. století. Název kubismus pochází z latinského “cubus”, což znamená krychle. Krásně to můžeme vidět také na činžovním domě v Neklanově ulici z roku 1914 od již zmiňovaného architekta Josefa Chochola. Je pozoruhodné, v jak krátké době se český kubismus vyvíjel. Jednalo se především o období mezi lety 1911-1914, kdy jeho vývoj omezil počátek první světové války.

Praha mezi svými kubistickými stavbami skrývá i malé skvosty. Za pozornost určitě stojí kubistická lampa na Jungmannově náměstí, která je dílem Emila Králíčka a je jedinou kubistickou lampou veřejného osvětlení na světě. A pokud zavítáte do Vrchlického sadů, najdete zde kiosek v kubistickém stylu architekta Pavla Janáka.

Naše redakci si udělala procházku za pražským kubismem a zveme na ni i vás:

Veronika Hong

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka