Praha skrývá světové kubistické unikáty. Objevte je i vy!

Praha je v kubistické architektuře světová rarita. Stavby postavené v tomto stylu jsou zcela výjimečné. Ačkoliv se kubismus u nás vyvíjel velmi krátce, dokázal obohatit českou architekturu a malířství o několik slavných jmen.

Ať už je to Josef Gočár a jeho Dům U Černé Matky Boží nebo Josef Chochol, který navrhl proslulou Kovařovicovu vilu či dům Diamant Emila Králíčka. Kubističtí umělci se snažili rozbít tradiční podobu staveb. Ty mají ostré hrany a krystalické struktury. Nesnaží se o nápodobu skutečnosti, ale o to ji rozložit na geometrické tvary.

Styl ovlivnil také malířství a sochařství. V roce 1911 vznikla tzv. Skupina výtvarných umělců v čele s Emilem Fillou. S českým kubismem byl spojen také malíř a spisovatel Josef Čapek, který namaloval několik kubistických obrazů a přebalů knih.

Kubismu se přezdívá “revoluce v umění”. Začal se rozvíjet ve francouzském umění na počátku 20. století. Název kubismus pochází z latinského “cubus”, což znamená krychle. Krásně to můžeme vidět také na činžovním domě v Neklanově ulici z roku 1914 od již zmiňovaného architekta Josefa Chochola. Je pozoruhodné, v jak krátké době se český kubismus vyvíjel. Jednalo se především o období mezi lety 1911-1914, kdy jeho vývoj omezil počátek první světové války.

Praha mezi svými kubistickými stavbami skrývá i malé skvosty. Za pozornost určitě stojí kubistická lampa na Jungmannově náměstí, která je dílem Emila Králíčka a je jedinou kubistickou lampou veřejného osvětlení na světě. A pokud zavítáte do Vrchlického sadů, najdete zde kiosek v kubistickém stylu architekta Pavla Janáka.

Naše redakci si udělala procházku za pražským kubismem a zveme na ni i vás:

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Proč si (nejen Češi) myslí, že Němci nemají smysl pro humor?

Jsou dvě školy myšlení. První z nich říká, že když v Německu existuje vědecká instituce zvlášť věnovaná humoru, je to známka nespravedlnosti, s níž svět přiřkl Němcům pověst sucharů. Adherenti druhé školy vyprsknou smíchy už při pouhém vyslovení výrazu Humorinstitut. A ten v Německu skutečně existuje – to není zlý vtip o Němcích.
segen-klaster-berlin
Přečtěte si

TOP 5 – kláštery a prostory pro meditaci v Berlíně a okolí

Hluk je charakteristickým znakem naší doby, řekl jednou Roman Polanski. A má pravdu. Právě proto se stávají tichá místa pokladem, která vyhledává každý, kdo chce a umí být jen sám se sebou. Ano, i tato místa Berlín nabízí.Hluk je charakteristickým znakem naší doby, řekl jednou Roman Polanski. A má pravdu. Právě proto se stávají tichá místa pokladem, která vyhledává každý, kdo chce a umí být jen sám se sebou. Ano, i tato místa Berlín nabízí.
Přečtěte si

Česká kuchyně, Quo Vadis?

Málokdo ví, že české kulinářství mívalo stejně bohatý sortiment jako třeba francouzské. Naši rodiče a prarodiče na to zapomněli, ale mladá generace opět začíná objevovat kouzlo zvěřiny, ryb nebo třeba chřestu.

Nejčtenější v kategorii Society