Pražské jaro jede dál, nenechalo se zlomit ani koronavirovými otřesy a operativně transformovalo svou podobu tak, aby příznivci tohoto unikátního festivalu dostali svou každoroční dávku klasiky. Dnes tedy proběhne druhý přímý přenos a to z majestátní Pražské křižovatky. Pro tuto příležitost přednesou soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse své dílo, kdy se na pódiu objeví na 17 instrumentalistů a 12 pěvců. Sólového partu se zhostí sopranistka Hana Blažíková.
„Konfrontace hudby Johanna Sebastiana Bacha a Jana Dismase Zelenky je vždy neobyčejně vzrušujícím dobrodružstvím,“ uvádí dirigent Václav Luks. „Bachovský kontrapunkt pevně zakotvený v německé luteránské tradici představuje zcela odlišnou hudební řeč než italskou zpěvností a emocionalitou ovlivněná Zelenkova hudba komponovaná pro katolický dvůr v Drážďanech. Georg Friedrich Händel jako luterán a kosmopolita, inspirovaný jak italským vkusem, tak anglickou tradicí tvoří spojnici mezi hudbou Bacha a Zelenky.“
Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 se již 15 let řadí mezi domácí špičku v oblasti staré hudby. Impulsem pro jejich vznik přitom byla spolupráce s festivalem Pražské jaro, pro nějž umělecký vedoucí souboru Václav Luks připravil uvedení Bachovy monumentální Mše h moll. Do širšího povědomí se soubor dostal i díky koncertnímu cyklu Hudební most Praha–Drážďany, jenž probíhá od roku 2008 v obou městech, oplývajících bohatou hudební historií.
V posledních letech ovšem Collegium 1704 se svým dirigentem a zakladatelem Václavem Luksem významně překročili hranice domácí scény a bez nadsázky o nich lze hovořit jako o světové špičce. Dokládají to četné spolupráce s hvězdami světového formátu, jakými jsou mezzosopranistky Magdalena Kožená a Vivica Genaux nebo kontratenorista Bejun Mehta, stejně tak pravidelná vystoupení na předních evropských festivalech, kde soubor uvádí jak stěžejní díla 17. a 18. století, tak dosud opomíjená díla starých českých mistrů, především Jana Dismase Zelenky (1679–1745) a Josefa Myslivečka (1737–1781).
O Zelenkově hudbě mluví Václav Luks ve smyslu, že je to hudba nabitá energií a hlubokými emocemi. Člověk v ní dle dirigenta najde spektrum od nejhlubšího smutku po krystalicky zářivou radost. „Pokud je hudba zrcadlo Zelenkovy duše, byl to člověk plný tvůrčí a životní energie. Jeho osobnost mne oslovila zcela mimořádným způsobem,“ přiznává Luks.
Nenechte si dnes ujít koncert největšího českého barokního skladatele v podání mezinárodně uznávaného barokního tělesa Collegium 1704. Bude to unikátní zážitek!
Více na: festival.cz