První týden izolace

Týden první. Týden práce z domova, domácího vyučování dětí. Týden, kdy jsme své přátele viděli jen na sociálních sítích. Každý se s tím vyrovnává po svém a Magda a její rodina to pojala jak jinak než sportovně.

Co tě teď zrovna nejvíce zaměstnává? 

Nyní mě nejvíce zaměstnává „izolační“ logistika. Nastavit si doma režim a řád, abychom všichni vedle sebe mohli fungovat a přizpůsobili se nové situaci.

Máš děti různého věku, jak jsi jim zvládla situaci vysvětlit?

Kluci ve věku 8 a 9 let byli nejprve nadšeni z náhlých prázdnin, ale velmi rychle pochopili, že to nebude ten typ volna, na který jsou zvyklí. Snažili jsme se o tom s nimi mluvit, ale vše již stačili pochytit z médií a našich rozhovorů a chtějí se bavit o všem možném, jen ne o COVID-19.

Dvouapůlletá Sára je absolutně nadšená, té nic vysvětlovat nemusíme. Má rodinu pro sebe doma, nemusí do auta, na nákupy a jsme jí kdykoliv k dispozici, protože se před ní doma neschováme. Navíc má v mrazáku zásobu domácích nanuků a bráchové si s ní musí hrát víc než obvykle.

Pouze s rouškou je problém. Sice máme ušitou růžovou s koníčkem od mé švagrové Lucky a kamarádka Jolana nám také ušila krásné designové roušky, které nám hodila přes plot, ale Sáře se líbí pouze, pokud roušku nosím já, to mi ji neustále upravuje a oslovuje mě paní doktorko. Sama je ale pacient, roušku nepotřebuje. Jak dlouho jí tahle hra vydrží….

Co ti nejvíc pomohlo zvládnout práci z domova v kombinaci s péčí o děti 24/7?

Jediné, co pomůže, bude pevný program a vyhrazený čas pouze na práci. Musím se zavřít do jedné místnosti, manžel bude hlídat a vařit a pak se vystřídáme. Zatím vše doháníme po večerech nebo brzy ráno a přes den je to neskutečná výzva. Nebyli jsme na situaci připraveni. Kombinace práce, nasycení dětí, rozdávání úkolů, vaření, úklidu, venčení dětí na zahradě, obvolávání babiček a dědečků a plnění pracovních úkolů nesplňuje možnosti dne, který má jen 24 hod.

Občas pomáhá Sára svojí nakažlivou pozitivní energií. Jako správný extrovert a exhibicionista si bez ostychu zabírá místo ve videohovorech, zdraví všechny, a hlavně umí dobře radit.

Jaké pozitivní momenty sis na té situaci dokázala najít?

Pozitivní momenty vidím hlavně na ostatních lidech, kteří ihned začali pomáhat prací všeho druhu. Je neuvěřitelné, jak všichni vyrábějí roušky, dezinfekce, posílají jídlo zdravotníkům, organizují pomoc pro seniory a pomáhají jinou možnou i nemožnou formou. Můžeme očekávat, že Češi vymyslí zlepšováky všeho druhu a pravděpodobně i nějakou vakcínu. Minimálně vakcínu na zlepšení nervů ve formě vtipných příspěvků již vymysleli.

Kluci se začali hodně zajímat o jednodušší vaření. Plánuji jim přenechat starost o náš jídelníček, čeká nás tedy při nejlepším doba míchaných vajíček, toustů, krupicových kaší a ovocných koktejlů. Pokud budou k dostání suroviny, beru to všemi deseti.

Největší úspěch prvního týdne? 

ONLINE VÝUKA. Oba kluci mají flexibilní paní učitelky, které hned pochopily, že rodiče na home office nemohou pracovat 8 hod denně, a ještě pár hodin denně k tomu s dětmi řešit úkoly. Ve druhé polovině týdne již zkoušely výuku přes skype. Spojení sice není ideální a každý musíme být v jednu dobu na svém přístroji, nejlépe zavřený se sluchátky v jiné místnosti a prostorově nám to nevychází, ale mnohokrát jim za to děkuji. Stejně tak děkuji švagrové Kláře, která také přispěchala na pomoc a zahájila s kluky online kurzy angličtiny. Denní výuka, kontakt se spolužáky i učiteli je velký posun a úleva. 

Tímto vyzývám nějaké šikovné programátory, slitujte se nad námi, hlavně tedy nad učiteli a dětmi a vymyslete nějaké uživatelsky jednoduché, funkční a hezké online učebny dostupné pro všechny. 

Co dětem nejvíce chybí?

Hodně jim chybí spolužáci, učitelé, trenéři, děti ze sportovních kroužků, závody, zápasy, turnaje. A to jsme na začátku.

Co chybí tobě?

Chybí mi hlavně kontakt s lidmi. Budu klidně makat od rána do večera, spát minimálně a jíst suchý chleba, ale bez mých přátel a kolegů si to se svojí povahou nedovedu vůbec představit. Ale nechci se rouhat, samozřejmě si uvědomuji, že se máme skvěle a nic zásadního nám nechybí.

Nejoblíbenější společná činnost?

Zatím je to stále sport. Vymýšlíme na zahradě různé aktivity, abychom zůstali v kondici a nezbláznili se. Je mi moc líto těch, co nemají zahradu, pozvala bych je nejraději všechny k nám, upekla bych borůvkový koláč a mohli bychom si u kafe postěžovat. Když ono to vlastně teď nejde! Ach jo.

Jak relaxuješ?

Během, posilováním a občasným telefonátem s kamarádkami, ale to u toho minimálně ještě uklízím.  Vhledem k tomu blázinci doma je mi už nyní úplně jasné, že na film se nepodívám a knihu nepřečtu.

Jakou máš strategii přežití v dobré náladě pro další týdny?  

Zkusím vše přeskládat a přehodnotit, ať ta naše izolace má nějaký hlubší smysl a vyjdeme silnější. Pevně věřím, že si vše sedne a po prvotním popírání reality, šoku a úzkosti se v situaci nějak zorientujeme a naučíme se v ní co nejlépe přežít.

Tento stav vyžaduje ještě větší toleranci, doma využijeme svoji kreativitu na maximum a určitě si uvědomíme takové souvislosti, které by nás v tom každodenním shonu ani nenapadly. Musíme udělat vše pro to, abychom se vzájemně maximálně podpořili, nepropadli panice a ve zdraví to všichni přečkali. Ale zeptej se mě za pár týdnů…

Magda Nováková je trail běžkyně, o které jste možná slyšeli v souvislosti s Půlmaratonskou stonožkou. Můžete ji sledovat na Instagramu jako @mumsontherun_cz. O tom, jak s dětmi pobyt doma zvládají se můžete přesvědčit ve videu:

Foto a video: synové Šimon (9) a Alex (8)

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher