Realitní trh s nemovitostmi v Praze i Berlíně má za sebou již různá období

domalewski advisory
Od nejistých přes spekulativní až po turbulentní. Berlín dnes hlásí v oblasti kancelářských prostor míru neobsazenosti 1,3 %, což představuje v současné době historické minimum, pouze 286 tisíc metrů čtverečních nepronajatých ploch.Od nejistých přes spekulativní až po turbulentní. Berlín dnes hlásí v oblasti kancelářských prostor míru neobsazenosti 1,3 %, což představuje v současné době historické minimum, pouze 286 tisíc metrů čtverečních nepronajatých ploch.

Dokonce se proslýchá, že někteří pronajímatelé si drží své kancelářské prostory, protože očekávají, že je budou moci brzy pronajmout ještě za vyšší ceny. Prognózy ukazují, že v příštích pěti letech Berlín předstihne ve výši nájmu zatím hlavního favorita – Mnichov.

Jak vypadá aktuální situace v Praze a v Česku v oblasti pronájmu kancelářských prostor, jsme se zeptali experta Pavla Domalewského z firmy Domalewski Advisory, který je na českém realitním trhu činný od roku 2005.

Pane Domalewski, jak posuzujete současný realitní trh v oblasti kancelářských prostor v Praze?
Současný trh s moderními kancelářskými budovami je stručně řečeno přehřátý, protože míra neobsazenosti kanceláří se pohybuje kolem 4,5 % a tomu odpovídá nárůst ceny nájemného. Během krize a krátce po ní byla neobsazenost až čtyřnásobně vyšší, dnes je problém najít pěkné kanceláře za rozumnou cenu. Cena kanceláří vzrostla jen za poslední rok  v průměru o 10 % a ceny nových kanceláří v úplném centru Prahy se šplhají až na 25 eur/m2/měsíc. Řada firem, pokud se nemusí stěhovat, tak raději prodlouží smlouvu a chtějí vyčkávat, až ceny nájmu opět poklesnou. Vnímáme, že poptávka po kancelářích začíná letos stagnovat. Zřejmě z toho důvodu, že firmy již saturovaly svoje expanzní plány a už není kde brát nové zaměstnance pro další růst firmy. Domnívám se, že v dalších dvou letech určitě dojde k ochlazení trhu s kancelářemi, nejen z výše uvedených důvodů, ale i díky novým administrativním projektům, kterých je rozestavěno o celkové ploše 350 000 m2.

Existují v Praze nějaká specifika na rozdíl od stavu v České republice?
Určitě ano. Praha je svým způsobem unikát, spolu s Brnem mají firmy vyšší nároky, protože zde sídlí ústředí firem, které potřebují reprezentovat. A také v rámci konkurenčního boje o zaměstnance se snaží svým zaměstnancům poskytnout kvalitní pracoviště, jako jeden z mnoha benefitů. V ostatních větších městech ČR firmy zatím nejsou připraveny platit vyšší nájmy. Velkou měrou k tomu přispívají i zahraniční společnosti, které vnímají Prahu a Brno jako jedinou alternativu pro svou působnost v ČR – výjimkou jsou Ostrava a Plzeň, kde díky univerzitám naleznou pracovní sílu do IT, back-up, outsourcingových a poradenských činností.

Ke svým klientům máte blízký vztah, znáte dobře jejich krátkodobé i dlouhodobé cíle. Je investice do kancelářských prostor či objektů jejich aktuálním tématem?
Musím říci, že postoj našich klientů ke kancelářím se v posledních letech hodně změnil. Naši klienti dnes přistupují k výběru kanceláří zodpovědně a vnímají je především jako místo, kde tráví 30–50 % dne. Někteří i více, ale to je na jiný rozhovor s jiným odborníkem. (směje se) Proto do kanceláří investují hodně peněz a času a pečlivě naslouchají trendům v uspořádání kanceláří (workplace strategie, change management), výběru nábytku, využívání barev či přírodních materiálů, interiérové zeleně a podobně. Naši klienti dnes kladou důraz na to, aby se jejich zaměstnanci cítili příjemně, aby v okolí kanceláře bylo dostatek restaurací, obchodů, ideálně veškerá občanská vybavenost a možnost zábavy po práci – fitko, kurty, cyklostezka, bary… Výše nájemného pro ně většinou nehraje takovou roli – spíše kladou důraz na potřeby zaměstnanců, diskutují s nimi, co by se jim líbilo a co zase ne. Protože vědí, že i nájem dražších kanceláří se jim může mnohonásobně vyplatit, pokud tam jsou jejich zaměstnanci spokojeni.

Domalewski Advisory s. r. o.

Nezávislá realitně-poradenská agentura založená v roce 2016. Zaměřuje se výhradně na zastupování nájemců kancelářských a skladových prostor v ČR, v zahraničí v Bratislavě. Svým klientům zajišťuje komplexní poradenství – průzkum trhu a identifikace vhodných nemovitostí, optimalizuje podmínky nájmu, design prostor a uspořádání pracovišt za účelem optimálního chodu firmy. Vyjednává ceny stavebních prací a realizace stavebních úprav a celý proces koordinuje. Za poslední tři roky více než 40 klientům zajistila pronájem celkem 83 000 m2 ploch kanceláří, 30 000 m2 skladů a ušetřila jim na nákladech více než 191 000 000 Kč.

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Berlínské zdi pomohl k zemi zmatený soudruh

Komunismus charakterizuje především zločinnost, kromě toho ovšem vynikal i mimořádně bizarními počiny, mezi nimiž přední místo pomyslného žebříčku zaujímá berlínská zeď. Padla 9. listopadu roku 1989, a to díky jednomu zmateně vystupujícímu komunistickému politikovi.
segen-klaster-berlin
Přečtěte si

TOP 5 – kláštery a prostory pro meditaci v Berlíně a okolí

Hluk je charakteristickým znakem naší doby, řekl jednou Roman Polanski. A má pravdu. Právě proto se stávají tichá místa pokladem, která vyhledává každý, kdo chce a umí být jen sám se sebou. Ano, i tato místa Berlín nabízí.Hluk je charakteristickým znakem naší doby, řekl jednou Roman Polanski. A má pravdu. Právě proto se stávají tichá místa pokladem, která vyhledává každý, kdo chce a umí být jen sám se sebou. Ano, i tato místa Berlín nabízí.

Nejčtenější v kategorii Society