Splynutí dvou světů: Alfons Mucha a Pasta Oner na jednom místě

Už jste byli v poslední době v Museum Kampa? Ne? Tak to si nesmíte nechat ujít jedinečnou výstavu s názvem Elusive Fusion, na které můžete vidět vedle sebe díla secesního malíře Alfonse Muchy a popartového umělce Pasty Onera.

Pasta Oner – Dream Big.

Výstava nabízí protnutí těchto dvou významných osobností. Východiskem expozice se stal obdobný způsob jejich přístupů k vnitřně členěné vizuální výpovědi. Ta je sice inspirována každodenními potřebami reklamy, ale proměňuje ji v jedinečný nadčasový zážitek, v mnohoznačný střet různých stylových zdrojů, námětových východisek a prozařujících významů. Ačkoliv se tito dva nikdy nepotkali, mají něco společného.

Alfons Mucha – Monaco Monte-Carlo (vlevo) a Bières de la Meuse (vpravo).

Výstava Elusive fusion přinese protnutí dvou významných umělců. Alfons Mucha a Pasta Oner mají leccos společného. Oba autory totiž fascinoval svět luxusních značek, krásy, elegance a přepychu. Zatímco Alfons Mucha se na konci 19. století v centru společenského i kulturního života podílel na formování tohoto světa, Pasta Oner z něho po více než sto letech již plnými doušky čerpá a pohrává si s odkazy na nejrůznější obrazová schémata, s ikonickými produkty jako jsou Coca-Cola nebo nejdražší šampaňské. Oba autory spojuje i fascinace dámskou tváří, její schopností vyjádřit nadšení, obdiv, pohrdání, úsměšek i touhu. V jejich díle se jedinečným způsobem projevuje krása a touha po dokonalosti, tedy témata, která prochází staletími,” upřesňuje kurátor výstavy Karel Srp.

Pasta Oner – Woman’s War (vlevo) a Madonna della Scala (vpravo).

Alfons Mucha – Waverley Cycles.

Museum Kampa je galerie moderního středoevropského umění spravovaná nadací Jana a Medy Mládkových. K vidění je zde přes dvacet pět nejznámějších plakátů Alfonse Muchy a více než desítku děl Pasty Onera. Největším lákadlem výstavy je velkoformátové dílo Alfonse Muchy z roku 1900. Tak si to nenechte ujít!

Výstava potrvá do 25.10. 2020.

Více najdete zde.

Pasta Oner – Connecting.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Umění, které najdete jen v Berlíně: The opium-smoking white elephant

Přemýšlíte o nákupu uměleckého díla? A co takhle nákup uměleckých fotografií? V Berlíně a možná v celém Německu k tomu nenajdete lepší místo než PHOTO EDITION BERLIN, kam nyní můžete zajít na výstavu digitálních obrazů thajského umělce, jehož díla zatím v Evropě vystavena nikdy nebyla. A jeho jméno? V překladu Bílý slon kouřící opium.
Přečtěte si

Česko se na rozdíl od bývalé NDR nevylidňuje. Má však podobné problémy jako SRN

Zwickau znal před pár desítkami let každý, kdo uměl najít tehdejší Německou demokratickou republiku na mapě. Tehdy víc než stodvacetitisícové město bylo totiž proslavené jako jedno ze dvou center východoněmeckého automobilového průmyslu. Město, kde se vyráběly slavné trabanty, lidová bakelitová vozítka, která měla sice mnoho odpůrců, ale jež jsou dodnes symbolem své doby.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign