Stalo se za bílého dne

V úterý proběhla v Art & Event Gallery Černá labuť vernisáž výstavy „Stalo se za bílého dne“ autorů Josefa Zlamala a Richarda Štipla. Technicky rozmanitou výstavu uvedli kromě kurátora Martina Dostála i sami autoři. Musela jsem proto využít jejich přítomnosti a zeptat se na pár otázek, které vám výstavu ještě o něco více přiblíží.

Josef Zlamal je malíř s česko-německými kořeny, jehož tvorba zahrnuje plátna v nadživotní velikosti, tisky, náměty slonů, ale i nejrůznější práce na dřevě. A právě ve dřevě se jeho díla kříží s pracemi Richarda Štipla. Spolupráce těchto dvou autorů a dlouholetých přátel vede k netradičnímu a divácky velmi zajímavému pojetí soch, kdy práce jednoho zdobí a doplňuje práci druhého. Výsledkem jsou díla, která s každým dalším pohledem dostávají nový význam a lze v nich číst další a další příběhy.

Z čeho nejčastěji a nejraději čerpáte inspiraci?

Josef: Viděné, slyšené, dále literatura a film, ale také díla jiných autorů. Protože vnímám svou práci jako pokračování nějakého příběhu.

Na čem stojí vaše vzájemná spolupráce? Co vás na ní nejvíce baví?

Josef: Stojí samozřejmě na důvěře a toleranci a také na tom, že se opravdu dlouho a dobře známe. Mimo to je důležité, že se nejedná o vztah učitel – žák, neříkáme si navzájem, co a jak dělat, ale spíše se inspirujeme v další práci.

Richard: Ano, určitě hlavně na těch dvaceti letech, co se s Josefem známe. Náš společný dialog opravdu funguje a myslím, že nás to oba výtvarně posunulo. Vždy mu dávám se svými sochami volnou ruku a máme vzájemnou důvěru.

Josefe, jak byste shrnul koncept výstavy? Co se skrývá pod jejím názvem?

Josef: Vzhledem k tomu, že se výstava nevěnuje jednomu konkrétnímu tématu, jako třeba těm mým slonům, tak jsme hledali příznačný souhrnný název, který by byl i trochu tajemný, aby za ním lidé hledali něco víc. Stejně tak, jako se mě na něj teď ptáte vy. „Stalo se za bílého dne“ je dílo mého oblíbeného autora Friedricha Dürrrenmatta, takže to má i osobní význam.

Kdybyste měli na této výstavě vyzdvihnout jednu věc, co by to bylo?

Josef: Bylo by to nejspíš toto dílo (Equilibrium, pozn. red.), protože je opravdu zvláštní a od ostatních se trochu liší. Já už vlastně ani přesně nevím, jak to celé vzniklo.

Richard: Já si to pamatuji přesně. Byli jsme tehdy na jedné výstavě a viděli tam právě takový kruh, který mě k celému konceptu přivedl. Potom už jsem věděl, jak chci postupovat. Hlavičky jsem vymodeloval z vosku a z nich jsem následně vytvořil tu hliníkovou plastiku.

Josef: A potom už se to ocitlo u mě v ateliéru a stalo se přesně to, co jsem vám říkal před chvílí, ta vzájemná inspirace. Je zajímavé sledovat, jak to dílo potom funguje na lidi. Vždycky vyvolá reakce, a to se mi na něm líbí.

Equilibrium – Richard Štipl, Josef Zlamal © Jirka Jansch.

Kromě společné tvorby nabízí výstavní prostor průřez Josefovým malířským a grafickým dílem, které je význačné svou expresivitou, otevřeností, ale i schopností vyvolávat silné emoce. Ať už vás jeho tvorba upoutá detailním propracováním nebo někdy až odstrašující velikostí, dojem ve vás jistě zanechá.

Výstavu můžete v Art & Event Gallery Černá labuť navštívit do 12. 3. 2020.

Foto: Jirka Jansch a archiv

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch