Striptýz a sexualita je součástí burlesky

Burleska Terezia Bělčáková ze souboru Prague Burlesque je známá pod svým uměleckým jménem Miss Cool Cat. Od 18. září ji uvidíte v obnovené představení Supersonic Woman v pražském divadle Royal. Jak našla svou životní vášeň a jaké nároky jsou kladeny na burlesky říká v rozhovoru, v němž popisuje i to, jak se vypořádala s posledními měsíci, kdy kvůli koronakrizi nemohla vystupovat.

Jak jste se k této specifické disciplíně dostala?
Říká se, že za vším hledej ženu, ale v mém případě to bylo přesně naopak – za to, že jsem propadla burlesce, mohlo mé setkání s producentem Prague Burlesque Davidem Jahnem. Původně jsem soubor fotila, ale stanout na pódiu byl můj dlouholetý sen. Začala jsem tedy na sobě pracovat a povedlo se. I když začátky byly podobně těžké jako současná pandemie.

Jak byste dvěma větami charakterizovala, kdo je burleska?
Burleska je pro mně silná osobnost s výjimečným vyzařováním a energií na pódiu. Má v sobě odvahu, smysl pro humor, nebojí se použít svou sexualitu k sebevyjádření, dokáže v lidech podněcovat jejich fantazie a kreativitu.

Co je smyslem „role burlesky“?
Burleska je sebevyjádření performera. Kombinuje v sobě satiru, krásné extravagantní kostýmy, spoustu dalších dovedností a striptýz. Dle mého má především pobavit, odlehčit, nabourat stereotypy a vytvořit ve vás povznášející pocit.

Kde tento fenomén vznikl a kdy přišel do Česka?
Burleska má krásnou a dalekosáhlou historii. Ve dvacátých letech 20. století byly úspěšné burleskní performerky opravdové hvězdy na úrovni, na které se chodili koukat hollywoodští herci a herečky, kteří u nich hledali inspiraci. Večerem provázeli slavní zpěváci a celebrity jako třeba Frank Sinatra. Kdybych měla jít k jádru věci, performerky se začaly na pódiu obnažovat z politických důvodů. Zesměšňovaly tím vyšší vrstvy nebo poukazovaly na problémy ve společnosti. První odvážnou byla v roce 1868 Lydia Thomson, která patřila do souboru British Blondes a přivezla varietní show do Ameriky. Původně zde chtěli hrát jen pár měsíců, ale měli takový úspěch, že své americké turné prodloužili na dva roky. V Česku burlesku v roce 2007 etabloval náš producent David Jahn, který vystupuje pod jménem Sonny Vargas. 

V čem spočívá vaše příprava, co to všechno obnáší?
Záleží na každém performerovi individuálně. Někdo se zdokonaluje ve zpěvu, jiný v tanci. Já neustále trénuji a snažím se posouvat dál, což znamená, že každý den pracuji na své fyzičce, aby moje tělo zvládlo všechny nároky. Tančím, chodím do fitka, věnuji se józe a přidala jsem si i box. Čím jsem starší, tím víc propadám tanci a sportu. Ve vystoupení taky pracuji s akrobacií a ohněm, takže pak trénuji i na konkrétní čísla. Když připravujete nové číslo, obnáší to i vymýšlení celého konceptu včetně kostýmů a na to potom navazuje i jejich výroba u designérů. To samé platí také pro všechny rekvizity.

Jak často jste před krizí vystupovala?
Několikrát týdně, podle sezóny. Máme pravidelné angažmá v Praze, Brně, v Krakově a ve Varšavě. Já hostuji také v Národní divadle v Brně a jako celek vystupujeme i na soukromých akcích.

Co jste dělala během krize, kdy byly kulturní akce stopnuté?
Společně s Davidem Jahnem a Zbyňkem Kuncem jsme díky podpoře Hendrick’s gin natočili prvních osm epizod seriálu VOX-BOX! Vox-Box je skleněná krychle, díky které vidíte zpovídanému přímo do hlavy a tak vám prozradí i to, co sám nechce. Objeli jsme celý soubor Prague Burlesque a já díky tomu zjistila, že živé publikum a lásku k burlesce nám nic nenahradí. Seriál se stal hitem a má velký úspěch, pobaví, povznese a umožní na chvíli zapomenout na všední starosti stejně tak jako naše aktuální show Supersonic Women.

Co vás tedy ještě čeká během léta a kdy bude další vystoupení?
Obnovená premiéra je 18. září v divadle Royal a pak už každý následující pátek. Soubor je složený z velmi zajímavých osobností, které se nyní během léta věnují svým dalším projektům. Od srpna se začneme opět pravidelně vídat na zkouškách. Já také učím letní burleskní kurzy pod Prague Burlesque Academy v nových prostorách Moving World na Praze 1.

Na co se návštěvníci tedy mohou po prázdninách těšit?
V našem souboru nenajdete “jenom” burleskní tanečnice, ale také skvělé zpěváky, drag queen a komické skeče, takže na všechny naše hosty čekají hluboce inspirativní představení. Určitě nám všem jde o to, abyste vy – naše publikum – měli co nejlepší zážitek a zároveň pocit bezpečí, takže neváhejte přijít.

A na co se nyní nejvíc těšíte vy sama?
Právě na naše publikum! Už se nemůžu dočkat, až zase uslyším potlesk a uvidím úsměv na tvářích, až zase jednoduše budeme moct dělat naši práci, naši vášeň…

Jak byste dvěma větami charakterizovala sama sebe?
Miss Cool Cat? “Tease for your life!”

Více info ZDE

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch