Tajné roky s Helmutem Kohlem

Jaké to je být neveřejnou milenkou člověka, kterého zná celý svět? A proč o tom napíše knihu až po dvaceti letech? Chce autorka vydělat peníze nebo se stát najednou důležitou? Tyto otázky mi kroužily hlavou, když jsem se vydala na čtení Beatrice Herbold z její knihy “Geliebte Freundin – Meine geheimen Jahre mit Helmut Kohl; Milovaná přítelkyně – mé tajné roky s Helmutem Kohlem.”

Kniha neopisuje jen politika Helmuta Kohla, ale také osobu a muže, do kterého se Beatrice zamilovala po dlouhém platonickém přátelství. Nebyla to spontánní láska na první pohled, ale váhavé, téměř čtyřleté sbližování, které ukazuje, jak obtížné bylo najít odvahu a přiznat druhému své pocity. Své tajemství před společností, jejich partnery a přáteli udržovali potom po čas celého téměř šestiletého vztahu.

Beatrice Herbold

Velká německá média knihu kritizují, autorce předhazují “špatnou morálku”, že knihu napsala. A tak jsem se Beatrice zeptala, proč se pro tento krok po deseti letech od ukončení vztahu rozhodla: „Nikdy jsem neuvažovala nad tím knihu napsat,” odpovídá tato vskutku šarmantní žena. „Před třemi lety mně však zavolal redaktor jednoho velmi známého německého magazínu a jako první větu řekl ‚Vím vše. Buď povíte sama, nebo o tom napíšu já.‘ Netušila jsem, co všechno ten redaktor ví, a proto jsem raději k rozhovoru svolila, abych předešla dalším nedorozuměním. Hned v rozhovoru jsem potom uvedla, že o našem vztahu napíšu knihu. A tak se nyní i stalo….” 

Pokud někdo cítil soucit nebo antipatii pro Helmuta Kohla jako politika, je zajímavé si o něm přečíst z pohledu ženy, která ho milovala, přestože byl kancléř zjevně starší, a ne zrovna optický lamač srdcí.  Svědectví je i dnes, po tolika letech, víc než zajímavé. Zjistíme totiž, že pár věcí bylo přece jen trochu jinak, než nám chce historie ukázat.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Nová umělecká galerie Kunsthalle Praha přinese nejen přeshraniční dialogy

„Chtěli bychom přispívat k objevování nových pohledů na umění 20. a 21. století, na svět, ve kterém žijeme, a vytvořit tak živé místo pro setkání s uměním pro co nejrozmanitější publikum,“ říká o Kunsthalle Praha její ředitelka Ivana Goossen. Nové místo pro umění z bývalé Zengerovy trafostanice otevře své prostory 22. 2. 2022.
FB Alexandry Koláčkové
Přečtěte si

Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i…

Nejčtenější v kategorii ArtDesign