Tomáš Kafka: Opovržení pro Putina a obdiv k Ukrajině nás spojily

Der tschechische Botschafter in Deutschalnd Tomáš Kafka
Také na sídle české ambasády v Berlíně vlaje modrožlutá vlajka. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka vyzdvihuje v rozhovoru pro N&N magazín semknutí Západu tváří v tvář aktuální ruské invazi na Ukrajinu.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Tomas Kafka: Unsere Verachtung für Putin sowie die Bewunderung für die Ukraine ließ uns zusammenkommen

Země Evropské unie se poprvé v souvislosti s událostmi na Ukrajině odhodlaně spojily. Bylo k dosažení této úrovně solidarity zapotřebí války?

Tváří v tvář ruské agresi – ale v neposlední řadě i ukrajinskému hrdinství – táhnou země Evropské unie skutečně odhodlaně za jeden provaz. Možná to není poprvé v dějinách EU, ale pravděpodobně poprvé v takto vypjaté krizi.

Zašlo to dokonce tak daleko, že se rozdíly mezi bývalými kuchaři a číšníky v rámci EU stírají. Vedení lze jen stěží připisovat konkrétním zemím. Škoda, že EU nedokázala dosáhnout takové jednoty z vlastní vůle a s vlastním pozitivním programem.

Buďme ale vděční za ponaučení, jehož se nám ze současné krize dostalo. Vyjádřeno ve zkratce, naše opovržení Putinem a obdiv k Ukrajině nás sjednotily. To bychom hlavně Ukrajincům neměli nikdy zapomenout!

Na budově českého velvyslanectví v Berlíně zavlála i ukrajinská vlajka Foto: Tim Kerinnis

Myslíte si, že Rusko sáhne kromě Ukrajiny i po jiných cílech?

Zda Rusko má nebo mělo v hledáčku i další země, lze považovat za velmi pravděpodobné – aniž bychom se pouštěli do spekulací. Putin svým brutálním útokem dokázal, že mu není cizí žádný násilný čin a že nyní rozumí jenom síle.

To lze označit za zlomový okamžik. Není to tak dávno, co americký historik Timothy Snyder zjistil, že Putin už dávno pochopil, že Rusko se nikdy nebude podobat Západu, a proto se ze všech sil snaží, aby se Západ podobal Rusku.

I to už působilo velmi znepokojivě, neboť to znamenalo, že by Putinovo Rusko rádo exportovalo svůj chaos a autokracii. Putinovu Rusku, model 2022, však ani tato strategie nestačí. Chce dominovat na Západě, na jehož perspektivách mu záleží jen pramálo. Putinovo Rusko je extrémně sebestředné.

Mění se v současnosti postoj České republiky k uprchlické otázce? Jsou země a její obyvatelé připraveni na možný příliv uprchlíků z Ukrajiny?

Ano, pohled na situaci v České republice ukazuje na dramatickou změnu nálady v České republice ve vztahu k již hrozícímu přílivu uprchlíků. Nejde jen o přesvědčení, že Putinova válka je i naše věc, ale také o to, že lidé s Ukrajinci hluboce soucítí, a protože si myslí, že je dobře znají, vládne i přesvědčení, že se o ukrajinské uprchlíky dokážeme postarat – podobně jako jsme se například v 90. letech postarali o bosenské uprchlíky. Rozhodně to chtějí riskovat.

Ochota pomoci je obrovská a osobně se mi velmi ulevilo, že česká společnost může na této cestě dokázat – i když to není samoúčelné – že je solidární a empatická.

Mohlo by vás zajímat

Shutterstock
Přečtěte si

V Německu se propadla důvěra v televizi a část institucí. Nejdůvěryhodnější jsou pro Němce lékaři, policie a univerzity

Důvěra Němců ve většinu veřejných institucí loni klesla. Pětiprocentní ztráta důvěry stihla oproti roku předchozímu soudy včetně Ústavního, nebo také televizi. Mírněji, o 3 procenta, klesla důvěra v instituty pro výzkum veřejného mínění, rozhlas a tisk. Jen nepatrně (o jedno procento) pak klesla důvěra v policii a univerzity.
Přečtěte si

Jak porozumět Čechům? Projekt Some Like It Czech sází na film a daří se mu!

Už jste se někdy snažili svým zahraničním přátelům přiblížit specifika české nátury, ale neúspěšně? Nebo jste jim pustili svůj oblíbený český film, jehož zlidovělé scény však zůstaly bez odezvy? Vezměte je příště na některou z projekcí Some Like It Czech, nového projektu pro expaty, který specifika naší kultury představuje právě skrze české filmové perly!
Přečtěte si

Berlínský zápisník Veroniky Jonášové: Senior v županu a dívka s podpatky v pánských trenýrkách

„V Berlíně je dovoleno vše. To je asi zkráceně obsah této knihy.“ Tak zní komentář čtenářské recenze na mou knížku Berlíňanka, která pojednává o módě a životním stylu v Berlíně. Když mě před lety oslovilo nakladatelství, zda bych si takovou knížku nenapsala, s nadšením jsem kývla a pustila se do pátrání po tom, co je to tedy ona berlínská móda. Jenže teď si nejsem jistá, zda něco jako berlínská móda vůbec existuje. Je zde prostě dovoleno vše. Fádní i odvážné. Nudné i provokativní. Lidé se tu na ulicích nepozastavují nad ničím, a tak nikoho nevzruší nejrůznější kreace.

Nejčtenější v kategorii Society