Tomáš Kafka: Opovržení pro Putina a obdiv k Ukrajině nás spojily

Velvyslanec České republiky v Německu Tomáš Kafka
Také na sídle české ambasády v Berlíně vlaje modrožlutá vlajka. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka vyzdvihuje v rozhovoru pro N&N magazín semknutí Západu tváří v tvář aktuální ruské invazi na Ukrajinu.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Tomas Kafka: Unsere Verachtung für Putin sowie die Bewunderung für die Ukraine ließ uns zusammenkommen

Země Evropské unie se poprvé v souvislosti s událostmi na Ukrajině odhodlaně spojily. Bylo k dosažení této úrovně solidarity zapotřebí války?

Tváří v tvář ruské agresi – ale v neposlední řadě i ukrajinskému hrdinství – táhnou země Evropské unie skutečně odhodlaně za jeden provaz. Možná to není poprvé v dějinách EU, ale pravděpodobně poprvé v takto vypjaté krizi.

Zašlo to dokonce tak daleko, že se rozdíly mezi bývalými kuchaři a číšníky v rámci EU stírají. Vedení lze jen stěží připisovat konkrétním zemím. Škoda, že EU nedokázala dosáhnout takové jednoty z vlastní vůle a s vlastním pozitivním programem.

Buďme ale vděční za ponaučení, jehož se nám ze současné krize dostalo. Vyjádřeno ve zkratce, naše opovržení Putinem a obdiv k Ukrajině nás sjednotily. To bychom hlavně Ukrajincům neměli nikdy zapomenout!

Na budově českého velvyslanectví v Berlíně zavlála i ukrajinská vlajka Foto: Tim Kerinnis

Myslíte si, že Rusko sáhne kromě Ukrajiny i po jiných cílech?

Zda Rusko má nebo mělo v hledáčku i další země, lze považovat za velmi pravděpodobné – aniž bychom se pouštěli do spekulací. Putin svým brutálním útokem dokázal, že mu není cizí žádný násilný čin a že nyní rozumí jenom síle.

To lze označit za zlomový okamžik. Není to tak dávno, co americký historik Timothy Snyder zjistil, že Putin už dávno pochopil, že Rusko se nikdy nebude podobat Západu, a proto se ze všech sil snaží, aby se Západ podobal Rusku.

I to už působilo velmi znepokojivě, neboť to znamenalo, že by Putinovo Rusko rádo exportovalo svůj chaos a autokracii. Putinovu Rusku, model 2022, však ani tato strategie nestačí. Chce dominovat na Západě, na jehož perspektivách mu záleží jen pramálo. Putinovo Rusko je extrémně sebestředné.

Mění se v současnosti postoj České republiky k uprchlické otázce? Jsou země a její obyvatelé připraveni na možný příliv uprchlíků z Ukrajiny?

Ano, pohled na situaci v České republice ukazuje na dramatickou změnu nálady v České republice ve vztahu k již hrozícímu přílivu uprchlíků. Nejde jen o přesvědčení, že Putinova válka je i naše věc, ale také o to, že lidé s Ukrajinci hluboce soucítí, a protože si myslí, že je dobře znají, vládne i přesvědčení, že se o ukrajinské uprchlíky dokážeme postarat – podobně jako jsme se například v 90. letech postarali o bosenské uprchlíky. Rozhodně to chtějí riskovat.

Ochota pomoci je obrovská a osobně se mi velmi ulevilo, že česká společnost může na této cestě dokázat – i když to není samoúčelné – že je solidární a empatická.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Tajemnosti Mily Fürstové v Hradci Králové

       ·   07.05.2024
Pochází z Čech, ale žije ve Velké Británii. Je nejmladší členkou umělecké akademie The Royal West of England Academy v Bristolu. Její práce se nacházejí ve sbírkách královny Alžběty II. a V&A Musea v Londýně:

Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und