„Doba je těžká pro nás pro všechny. Působím v oblasti kultury a situace je kritická. Vidím, jak lidé přicházejí o práci, majetek, vztahy. Z řady mých kolegů jsou dnes lidé ve skladech hypermarketů. To jsou často nevratné změny povolání a kultura si to nezaslouží. Vytvořil jsem tento projekt, abych dodal lidem odvahu a lepší náladu. Doufám, že se přidají i jiní umělci a Covid nám kompletně kulturu nevezme,“ vysvětluje autor a dodává: „V době mé největší krize jsem si vzpomněl na nedávno zesnulého profesora Rudolfa Zahradníka. Během našich diskuzí mi říkal, že v životě je potřeba nahlížet na věci jinak a snažit se o nemožné, i když je to nekomfortní. Rozhovory s ním byly v době mých prvních let v Čechách velmi cenné.“
Když se znovu zavřela muzea a galerie, zůstali všichni umělci opět bez možnosti vystavovat. A tak si Malik vytvořil svou vlastní pohyblivou galerii. Možná to zní jednoduše, ale vzhledem k současně platným, a přitom neustále se měnícím restrikcím, to byl nejednoduchý běh na dlouhou trať. Je to mnohem těžší, když se lidé vzájemně nemohou podpořit nebo je jim v podstatě jedno, co se děje a jen čekají na vývoj situace. Historicky víme, že společnost vzkvétá i padá díky kultuře.
„Dětství v Indii bylo plné výzev a člověk se prostě musel naučit přežít a hledat cesty i v nepříznivých podmínkách. A ty podmínky, které tento rok zažíváme, jsou pro lidi z kulturní scény velmi špatné. Nechtěl jsem zůstat v nečinnosti.“ Vysvětluje Malik a doufá, že tento projekt, který začal Prahou jezdit od
20. listopadu 2020, bude motivovat k dalším uměleckým projektům, které zpestří život obyvatel města. „Stálo to za to vidět rozzářené obličeje lidí, kteří mávali a usmívali se, když kolem nich projela tramvaj, kde místo cestujících seděly obrazy,“ uzavírá Malik.
Hesham Malik patří ke klientům reSTARTpodnikání. Více najdete tady.