Umělecký projekt Tramvaj 2020 baví Pražany svou originalitou

Důležité upozornění! Na vědomí se dává, že při svých cestách do práce či do školy, je nutné dbát zvláštní opatrnosti! Mohlo by se vám totiž stát, že náhodou narazíte na tramvaj, která místo cestujících projíždí Prahou s cennými uměleckými artefakty. Je plná obrazů. Jedná se o iniciativu mezinárodně uznávaného malíře Heshama Malika podle hesla: Raději pojďme něco dělat než jen sedět doma a naříkat.

„Doba je těžká pro nás pro všechny. Působím v oblasti kultury a situace je kritická. Vidím, jak lidé přicházejí o práci, majetek, vztahy. Z řady mých kolegů jsou dnes lidé ve skladech hypermarketů. To jsou často nevratné změny povolání a kultura si to nezaslouží. Vytvořil jsem tento projekt, abych dodal lidem odvahu a lepší náladu. Doufám, že se přidají i jiní umělci a Covid nám kompletně kulturu nevezme,“ vysvětluje autor a dodává: „V době mé největší krize jsem si vzpomněl na nedávno zesnulého profesora Rudolfa Zahradníka. Během našich diskuzí mi říkal, že v životě je potřeba nahlížet na věci jinak a snažit se o nemožné, i když je to nekomfortní. Rozhovory s ním byly v době mých prvních let v Čechách velmi cenné.“

Když se znovu zavřela muzea a galerie, zůstali všichni umělci opět bez možnosti vystavovat. A tak si Malik vytvořil svou vlastní pohyblivou galerii. Možná to zní jednoduše, ale vzhledem k současně platným, a přitom neustále se měnícím restrikcím, to byl nejednoduchý běh na dlouhou trať. Je to mnohem těžší, když se lidé vzájemně nemohou podpořit nebo je jim v podstatě jedno, co se děje a jen čekají na vývoj situace. Historicky víme, že společnost vzkvétá i padá díky kultuře.

„Dětství v Indii bylo plné výzev a člověk se prostě musel naučit přežít a hledat cesty i v nepříznivých podmínkách. A ty podmínky, které tento rok zažíváme, jsou pro lidi z kulturní scény velmi špatné. Nechtěl jsem zůstat v nečinnosti.“ Vysvětluje Malik a doufá, že tento projekt, který začal Prahou jezdit od
20. listopadu 2020, bude motivovat k dalším uměleckým projektům, které zpestří život obyvatel města. „Stálo to za to vidět rozzářené obličeje lidí, kteří mávali a usmívali se, když kolem nich projela tramvaj, kde místo cestujících seděly obrazy,“ uzavírá Malik. 

Hesham Malik patří ke klientům reSTARTpodnikání. Více najdete tady.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,