Když půjde vše podle plánů amerického miliardáře a extravagantního podnikatele Elona Muska, brzy vyjede z montážní linky Tesla v Grünheide, která nese oficiální název Gigafactory Berlin-Brandenburg, půl milionu elektromobilů ročně. Vozy by mělo vyrábět 12 000 zaměstnanců.
Očekávání i protesty
Očekávání jsou proto v samotném Braniborsku obrovská. V této ještě stále průmyslově zapomenuté oblasti Německa má vzniknout na ploše 300 ha největší industrializovaná zóna na půdě bývalé NDR.
Ne všichni však vidí pouze pozitiva tohoto megalomanského projektu. Nejedna ekologická iniciativa (mezi nimi například organizace NABU a Zelená liga je znepokojena devastací přírody a ohrožením zásob pitné vody v regionu. Obyvatelé se obávají dopravního kolapsu, občanské skupiny kritizují nedostatečnou transparentnost schvalovacího procesu včetně upřednostňování Tesly ve srovnání s jinými probíhajícími projekty.
Na pranýři je také skutečnost, že Tesla mění své místní plány tak rychle, že předložené schvalovací dokumenty již neumožňují adekvátní posouzení projektu. Poté, co byl po koupi pozemku ke schválení předložen projekt Gigafactory, podali občané a sdružení přibližně 400 námitek, návrhů, připomínek a stížností. Zákon o povolení stavby stanoví, že tyto námitky jsou veřejně projednávány, proto je jejich obsah dobře znám.
Co se děje na stavbě
Přestože stavba ještě nebyla definitivně schválená a některými stížnostmi ekologů se zabývá soud, na staveništi se toho událo již hodně. V rámci takzvaných „předčasných opatření“ schválených Státní agenturou pro životní prostředí Tesla již pokácela 90 hektarů borového lesa a postavila pláště hal pro slévárnu, výrobu motorů, lakovnu a finální montáž.
Elon Musk vyhlásil, že pokud potřebná povolení nedostane, na vlastní náklady haly zbourá. Tato věta ovšem v Německu vyvolává jen úsměv na tváři. Jak je například možné vzít zpátky vykácení 80 let starých borovic? I když nyní je a už v minulosti byl několikrát proces kácení stromů z rozhodnutí úřadů pozastaven, stavba samotná ohrožena není.
Když protestní hlasy ztichnou, vše je vždycky opět povoleno. Stavba i nyní pokračuje dál. Podle zákona musí Tesla plochu vykáceného lesa vysadit les jinde. Vybrána jsou již místa v celém Braniborsku. Vysazeno má být 50 procent jehličnanů a 50 procent listnatých stromů, částečně už se s výsadbou začalo.
I voda bude
S místní vodárenskou společností WSE Tesla vyjednala roční dodávku 1,45 milionu kubických metrů vody. Každoročně pak z továrny odteče téměř jeden milion kubických metrů vody odpadní. To zhruba odpovídá spotřebě města se 40 000 obyvateli.
Při plánované spotřebě vody není započteno, že se počítá s vysokou migrací pracovníků do regionu. Z počátku se předpokládá s výše zmíněnými 12 000 zaměstnanci, jejichž počet má ale s dalším rozšiřováním výroby stoupnout až na 40 000.
A co ty platy?
V mateřské firmě v kalifornském Fremontu neexistují odbory a někteří zaměstnanci si stěžují, že pracují až 80 hodin týdně za nízkou mzdu. Tesla proto bude v Německu muset čelit otázkám mezd v kolektivních dohodách a určitě se nevyhne tlaku silného odborového svazu IG Metall.
I to může být důvod, proč nábor nových pracovníků probíhá do Gigafactory zatím pomalu. Podle magazínu Automobilwoche je v Tesle aktuálně vypsáno 7 000 pracovních míst, obsazeno je zatím 2 000 z nich.
Nejsou lidi
Kde hledat nové pracovní síly, je velká otázka. Přetáhnout pracovníky automobilky Porsche v Lipsku se Musk ani pokoušet nemusí. Míra fluktuace v této firmě činí pouze 0,4 procenta. Nikdo, kdo má jednou práci v Porsche, sám výpověď nedává. Důvodem je právě velmi dobrá mzda a spokojenost zaměstnanců.
Poohlédnout by se ale Elon Musk mohl například v berlínském závodě Mercedes-Benz s 2 500 zaměstnanci. Ti nedávno demonstrovali za zachování svých pracovních míst a zastavili výrobu na několik hodin.
Luxusní i střední třída
Do budoucna se v Gigafactory počítá s výrobou až dvou milionů automobilů ročně. Velká část zaměstnanců bude navíc jezdit do práce autem, zároveň rapidně stoupne nákladní doprava, takže se radikálně změní i okolní infrastruktura.
Tesla zaplatila Braniborsku za nezasíťovaný pozemek o velikosti 300 hektarů 40 milionů eur. To je přibližně 14 euro za metr čtvereční. Už v listopadu 2019 přitom firma požádala o státní dotace. Pokud Tesla investuje do Braniborska čtyři miliardy eur, jak bylo oznámeno, mohla by v dotacích získat 270 milionů eur. Tesla také údajně požádala spolkovou vládu o financování výzkumu baterií. Další dotace by mohly plynout do školení kvalifikovaných pracovníků.
Vizualizace haly, foto: Twitter / Elon Musk.
Od roku 2021 má Tesla v Grünheide vyrábět nový Model Y pro Evropu, údajně za cenu, která se bude pohybovat okolo 25 000 eur. To znamená, že firma chce obsadit nejen evropský trh s luxusními automobily, ale také segment střední třídy. Ve druhé fázi chce automobilka vyrábět také Model 3 a opět nedaleko Berlína postavit továrnu na výrobu baterií.