Za divadlem do Švanďáku a k Elišce P.

Jsem Švandivák. Proto mám radost, že se Švandovo divadlo na Smíchově nedávno rozrostlo o další divadelní prostor: Tvůrčí dům Elišky Peškové.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Ins Švanda-Theater und zu Eliška P.

Do smíchovského Švandova divadla chodím ráda. Nejen proto, že to do něho nemám daleko, ale protože mě většina jeho repertoáru baví. Mám v něm přirozeně i svoje oblíbené herecké tváře, konkrétnější ale nebudu…

Velký divadelní sál Švanďáku je velký tak akorát a na premiérách vládne nepopsatelná atmosféra. Ale tíhnu spíše k menším scénám, kde mám herce a herečky „na dosah“. Proto se po točitých schodech pokaždé ráda nořím do nitra domu, komorního Studia. Na (dosud uváděných) představeních, jako jsou předně Pankrác 45‘, Hadry, kosti, kůže nebo Šoa, jsem byla několikrát. 

Tvůrčí dům zdobí mural art od Davida Strauzze Foto: Richard Moučka

Lidé z ansámblu Švandova divadla jsou nadto velmi činorodí. Robert Jasków, majitel „nejslavnější garáže“, je zapálený kutil, Marie Štípková umí čalounit starý nábytek, Kamil Halbich a Kristýna Frejová, umí do jejich řemesla nadchnout nové nadšence. Natálie Řehořová, kterou jsme nedávno viděli v úspěšné osmidílné televizní sérii Smysl pro tumor, pořádá léta bazar oblečení. A tak by se dalo pokračovat.

Dnešní odkaz Elišky P.

Protože divadlo chtělo rozšířit programovou nabídku pro veřejnost, otevřelo ve spolupráci s Městskou částí Praha 5 na sklonku loňského roku Tvůrčí dům Elišky Peškové. 

Novotou zářící pavlačovou budovu s bočním murálem Davida Strauzze najdeme jen pár kroků dál, v ulici Elišky Peškové číslo 7. Pojmenován byl, stejně jako před lety zdejší ulice, po výjimečné osobnosti české kultury. Tou byla herečka, spisovatelka, překladatelka a tehdejší divadelní manažerka Eliška Pešková, manželka a spoluzakladatelka Divadla Pavla Švandy ze Semčic, dnešního Švandova divadla.

„Stejně jako kdysi Eliška Pešková, i my chceme naší nabídkou oslovit umělecké obory, inspirovat je, probouzet v nich nadšení a vzdělávat je“, zdůrazňuje vedoucí Tvůrčího domu Elišky Peškové, Vojtěch Nejedlý.

Nově zrekonstruovaný sál pro účastníky s venkovním sezením. Foto: Richard Moučka

Vstupujeme do poklidného vnitrobloku se urostlým jasanem. Stolky a židle pod ním vybízejí k příjemnému venkovnímu posezení. „Přejeme si, aby dům užívali nejen profesionální umělci, ale hlavně amatéři – zvědavci, nadšenci a lidí, kteří rádi sdílí zážitky. Jsme tu pro děti, studenty uměleckých oborů, rodiny i seniory. Ti všichni se mohou aktivně zapojit do našeho pestrého programu“, říká Nejedlý. Zájemci mají dispozici kromě multifukčního sálu v přízemí, jenž přímo sousedí s dvorem, také samoobslužnou klubovnu. V suterénu s vybavenou truhlářskou a krejčovskou dílnou se mohou pod odborným dohledem realizovat zapálení kutilové i švadleny. Zázemí tu kromě amatérského Hereckého studia Švandova divadla a Dětský divadelní soubor. Kromě nich zde probíhají například společenská setkání jako Máma v práci, Klub deskových her Paluba, zahradnický nebo žonglérský workshop i ateliér pro nejmenší Pohádky od Elišky. Za návštěvu stojí v neposlední řadě také dva uváděné tituly Pešková a Honzlová. „Vybíráme taková představení, kterými přímo akcentujeme ženskou sílu, činorodost a ženskou energii“, dodává Nejedlý.

Víte, že …?

Jde o první divadlo v Praze, které pravidelně nabízí a umožňuje širší nabídku kulturního vyžití pro neslyšící a nedoslýchavé diváky.

Jde o první divadlo v Praze, které uvádí představení s anglickými titulky a některá představení i v angličtině. Pro vybraná představení ve Velkém sále je používáno titulkovací zařízení a díky tomu je divadlo otevřeno také mezinárodnímu, anglicky mluvícímu publiku.

Soubor Švandova divadla od počátku svého působení hostuje se svými inscenacemi i na mimopražských scénách. Pravidelně také hostujeme v bratislavském divadle Astorka Korzo ´94. Kromě toho bylytituly divadla uvedeny i na divadelních festivalech v Brestu, Budapešti a Busanu, New Yorku, Washingtonu, Chicagu. 

Více na www.tvurcidum.cz

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.