Z punkové princezny podnikatelkou

Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti, se musela stát ze dne na den podni­­katelkou. V rozhovoru vypráví o své spolupráci se Státní operou Praha i o synovi Albertovi, vášnivém účastníkovi automobilových závodů v Česku.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

Její příběh sleduji po celou dobu, co žiji v Německu. Mariae Gloria Fernanda Joachima Wilhelmine Josephine Luitgarde Franziska Millburga Huberta Ursula kněžna von Schönburg-Glauchau mě od počátku uchvátila nejen jménem. Její pestrý život po boku knížete Johanna z Thurnu a Taxisu plnil stránky německého i světového bulváru a její vystoupení v televizním pořadu Wetten, dass…? v roce 1986 se mezitím stalo legendárním. V roce, kdy jsem přišla do Západního Berlína, ji s konečnou platností onálepkovali jako „punkovou kněžnu“, „popovou aristokratku“ nebo „Jet-Set-Darling“. Svého manžela nazývala „Goldie“ a její věta „Raději pořádám večírky, než abych tvrdě pracovala“ mi ještě dlouho zněla v uších. Můj první plat byl tehdy 1140 západoněmeckých marek a já jsem byla ráda, že jsem s ním jakž takž vyšla. V dotazníku novin FAZ odpověděla na otázku, čím by chtěla být, následovně: „Slonem v obchodě s porcelánem.“ Svým způsobem si tento sen splnila. 

Když v roce 1990 její manžel po dvou nepovedených transplantacích srdce nečekaně zemřel, obrátil se její svět naruby. Krátce před smrtí jí manžel, reprezentant 500 let staré dynastie Thurnů a Taxisů, dal generální plnou moc, aby restrukturalizovala jejich rodinný podnik. Ten zahrnoval soukromé banky, nespočet nemovitostí, konglomerát 50 průmyslových podniků, pivovar a největší lesní majetek v Evropě o rozloze 28 000 hektarů. Vystřízlivění přišlo velmi rychle, finanční situace byla dramatická. Aby byla schopná zaplatit dědickou daň ve výši 45 milionů marek, nechala část rodinného majetku vydražit v aukční síni Sotheby’s. 

Gloria se začala soukromě učit obchodní administrativu. Brzy prohlédla, že rodinný majetek spravují neschopní manažeři, takže je nemilosrdně propustila. Během krátké doby se z ní stala tvrdá podnikatelka s velmi konkrétními představami, která razila heslo „Zpět ke kořenům“. Zbavila se všech nestabilních a nerentabilních částí rodinného podniku, propustila i část zaměstnanců na rodovém sídle na zámku St. Emmeram v Regensburgu, který je s rozlohou 37 000 m2 největším palácovým komplexem v Německu. Zámek otevřela veřejnosti i pro exkluzivní události, jako jsou festivaly, přehlídky zahradního nábytku, firemní oslavy a silvestrovské večírky. Kdo chce, může v komnatách dokonce i přenocovat. Královské potěšení stojí od 6000 do 30 000 eur. Při rozhodnutích, co z rodového majetku si ponechat, protože je to pro ně důležité, a čeho se naopak zbavit, přetrvala rozvaha: „Když bude můj syn později potřebovat stříbrné číše, může si je koupit v aukci. Ale les, který byste prodali, si už zpátky koupit moci nebudete.“ 

Rodinné žezlo převzal právě její syn Albert, takže kněžna má více času na svoje záliby silně věřící katoličky, která se angažuje v kulturní i společenské oblasti. Často vystupuje v různých talk shows, po léta opakovaně pohoršuje svými provokativními výroky. Sama o sobě například prohlásila, že „dospěla až po třicítce“. Americký ekonomický časopis Business Week ji v roce 2002 označil za desátou nejlepší finanční manažerku. To jí bylo 42 let. Dnes už Její Jasnost kněžna Gloria, jak zní její oficiální titul, působí v „obchodu s porcelánem“, jako autorka knih, malířka a babička méně okázale. Ale její hlas je ještě stále slyšet. Pro mě na své svěžesti zatím vůbec nic neztratila.

Gloria von Thurn-Taxis. foto: Julia Sellman

Dětství jste strávila v Togu a Somálsku, v současnosti žijete střídavě v Německu a Itálii. Kde jste nejraději?

Díky Bohu jsem ráda všude, kde se o mě starají milující lidé. Ale nejraději jsem doma v Řezně.

Od vyhlášené „punkové princezny“ k respektované německé podnikatelce jste po smrti svého manžela ušla kus cesty. Jaké nejtěžší rozhodnutí jste musela učinit v rámci svého podnikání?

Při všech rozhodnutích, ať už obchodních, nebo soukromých, je nejtěžší rozpoznat, zda to váš protějšek myslí upřímně.

Thurn-Taxisové patřili odjakživa mezi filantropy, kteří podporovali mimo jiné Marka Twaina, Rainera Mariu Rilkeho, Boženu Němcovou, Bedřicha Smetanu i dceru prvního československého prezidenta Alici Masarykovou. Od roku 2003 pořádáte na zámku St. Emmeram v Řezně festival Schlossfestspiele, který se řadí mezi deset nejkrásnějších zámeckých festivalů na světě. Proč jste se rozhodla pro spolupráci se Státní operou Praha a Národním divadlem Brno?

Státní opera Praha a Národní divadlo v Brně mají skvělé inscenace i soubory. Jsme sousedé, a proto je pro nás spolupráce přirozená. Pokud jde o zámek St. Emmeram, rádi bychom na něm prostřednictvím kvalitních akcí přivítali ještě více návštěvníků.

Vytýkají vám, že překračujete hranice od konzervativního myšlení k pravicovému populismu. Německá federace odborových svazů a spolek Fridays for Future dokonce nedávno vyzvaly k bojkotu vašeho festivalu. Na to jste jim odpověděla tím, že „protesty byly ztrátou času“. Je vůbec možné oddělit svět politiky a kultury?

Umění a kultura se nikdy nesmí stát nástrojem politiky. To by znamenalo konec svobody. Dnes je každý, kdo si pravidelně čistí zuby a nosí pěšinku, nazýván pravicovým populistou.

Gloria von Thurn-Taxis se narodila roku 1960 ve Stuttgartu jako dcera hraběte Jáchyma ze Schönburgu-Glauchau. Po svatbě s Johannem z Thurnu a Taxisu se stala reprezentantkou jednoho z nejprestižnějších německých šlechtických rodů. Jejich předkové, kteří pocházejí z Itálie, se mohou pyšnit hned několika prvenstvími: založením první poštovní přepravy, kterou od 16. století provozovali po velké části Evropy, včetně českých zemí. Rozšířením fotbalu v Čechách poté, co se Erich z Thurnu a Taxisu vrátil z Cambridge a roku 1893 na loučeňském panství založil „Zámecké kopací družstvo“. Tento vůbec první fotbalový tým v Čechách existuje dodnes pod názvem FK Loučeň. V neposlední řadě se po slavném rodu jmenuje nejtěžší překážka legendárního koňského dostihu Velké pardubické, známá jako Velký Taxisův příkop. Je pojmenovaný po vášnivém jezdci Egonu Maxmiliánovi z Thurnu a Taxisu, který se kdysi usadil právě ve východočeském městě na Labi. Pokračovatelem české větve rodu Thurnů a Taxisů se stal kníže Rudolf, pozdější český vlastenec, který se svými aktivitami i jako mecenáš K. J. Erbena, B. Němcové, A. Dvořáka nebo B. Smetany hrdě hlásil k českému národu. Na sklonku života a zřejmě i na naléhání rodiny požádal o změnu jména na svobodný pán z Troskowa. V Čechách dodnes žijí potomci tohoto významného rodu Věra a Jiří Troskovovi s rodinami.

Neuvažujete, že byste se vedle obchodních, kulturních a náboženských aktivit věnovala více politice?

Rozhodně ne. Protože kulturní aktivity a zámek zabírají veškerou moji profesní energii. Pak už mi zbývá jen čas pro rodinu a moje sportovní aktivity. Víc už nezvládám. Takže politika pro mě není.

V Čechách žijí potomci prince Rudolfa von Thurn-Taxise, pozdějšího svobodného pána z Troskova, Věra a Jiří Troskovovi. Vídáte se s českou větví vaší rodiny? Scházíte se s ostatními potomky vašeho rodu?

Samozřejmě že ano. Mám z toho radost a myslím, že je to vždy skvělé! Naše rodinná setkání probíhají většinou u nás v Řezně, protože máme k dispozici hodně místa.

V říjnu se ve východočeských Pardubicích koná již 133. ročník mezinárodního dostihu Velká pardubická. Jeho nejtěžší skok, Velký Taxisův příkop, byl pojmenován po Egonu Maxmilánu Thurn-Taxisovi, který se v Pardubicích usadil a pořádal parkurové závody a dostihy. Navštívila jste je někdy a jaký máte vztah ke koním vy osobně?

Určitě bych chtěla jednou zažít dostihy v Pardubicích, protože jsem tam bohužel dosud nebyla. Ale v naší rodině jsme se všichni učili jezdit na koni a koně milujeme. Dnes už však bohužel žádné nechováme.

Rodina Thurn-Taxisů obohatila české země mj. i o fotbal. Nakolik jste na to hrdá a jakou roli hraje fotbal ve vaší rodině, např. během evropského a světového mistrovství?

V naší rodině máme vášnivé fotbalové fanoušky. Z tohoto důvodu sledujeme každý mezinárodní zápas s obrovským nadšením. Další mojí sportovní láskou je tenis.

Váš syn Albert je nadšený automobilový závodník, který se opakovaně účastní i rallye v Českém Krumlově. Bojíte se o něho jako o následníka rodu?

Samozřejmě že se bojím. Ale Albert české mistrovství v rallye miluje! Účastní se kromě toho také Rallye Bohemia, Rallye Barum, Valašské rallye a Rallye tří zemí, která začíná právě v Praze. Albert má Českou republiku rád. Je vidět, že má také českou krev.

Jaké vlastnosti musí mít Albert jako nástupce rodu Thurn-Taxisů?

V první řadě musí být pozorný, zdvořilý a šarmantní gentleman. Musí se zajímat o lidi, kteří spravují jeho dům a majetek. A musí mít otevřené srdce pro potřebné.

Máte osobní poselství, které chcete zanechat svým nástupcům?

Lásku k Otci Bohu a Matce Boží, bez níž nemůže na zemi nic fungovat. Vděčnost a věrnost jsou ctnosti, kterými bych chtěla být příkladem.

Tento článek vyšel v pátém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

The dark rooms exhibition

       ·   25.04.2024
Berlín nikdy neodpočívá. V této metropoli se zdá, že mír a čas jsou jen privilegiem pro vyvolené. Ale existují i výjimky.

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.