Vychází nový bookmag N&N – s jakými osobnostmi se setkáte na jeho stránkách?

Karel III. Petr Pavel. Karen Boros. Johann Podstatzky-Lichtenstein. Petra Gümplová. Joachim Gauck. Martin Baxa. Jan Bílý. Diana Siswartonová. Wilhelm von Boddien. Co mají společného? Představí se vám v Summer&Autumm 2023 vydání N&N Czech-German Bookmag.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Das neue N&N Bookmag erscheint – welche Persönlichkeiten erwarten Sie auf den Seiten?

Od Dostojevského jsme si vypůjčili titulek na naši obálku a k Vojně a míru jsme přidali podtitulek „Hledání odvahy, hledání naděje, hledání lásky ve světě, který se mění…“ Protože je N&N rozkročen mezi světy politiky, byznysu a kultury, spojujeme hlavu a srdce, logiku a estetiku ve všem, co děláme. Je pro nás důležité, že vydáváme bookmag na kvalitním papíře ve špičkové úpravě, že si dáváme záležet stejně tak na obsahu, jako na formě. Zkrátka, aby text ladil s obrazovým materiálem, a to i tehdy, když téma, kterým se zabýváme, je tak závažné, jako jsou válka a mír.

Co vyroste z trosek

Pro Česko a Německo bylo 20. století definováno střídáním neuvěřitelných krutostí a obrovských pokroků. Vzmachu společnosti, zvýšení životní úrovně a zároveň těch nejhorších věcí, které člověk člověku dokáže udělat. Tato naše společná česko-německá zkušenost se dnes aktualizuje válkou na východě Evropy. My se k tomuto tématu obracíme esejem česko-německého kouče a spisovatele Jana Bílého, autora řady knih zkoumajících filozofické a psychologické základy, na kterých stojí dnešní společnost. 

A téma války se line mnoha dalšími články, ale vůbec ne v depresivním duchu, právě naopak. Vydavatelka N&N Danuše Siering se v Berlíně setkala s Petrem Pavlem na jeho první návštěvě po zvolení prezidentem a mohla zachytit, jak Němci vnímají, že Češi mají v čele státu někdejšího výsadkáře a generála.

Nový český prezident Petr Pavel na tiskové konferenci v Berlíně. Foto: Tomáš Železný

V osobnosti Wilhelma von Boddiena zase nacházíme úžasný příběh člověka, který dokázal sesbírat miliony eur na obnovu někdejšího sídla pruských králů, Berlínského zámku – dnes zde sídlí Humboldt Forum –, a jenž nabízí sbírku umění z celého světa. Na troskách včerejška vyrostlo díky von Boddienovi místo, které je oslavou umění všech lidských civilizací bez rozdílu. 

O budoucnosti hovoříme s Petrou Gümplovou, českou profesorkou politologie a sociologie na univerzitě v Jeně. Petra, která svá studia trávila v Praze a v New Yorku a pokračovala v akademické dráze v Německu, na našem západním sousedovi oceňuje právě to, že je to země zaměřená na to, co přichází. Na pojmy klimatická spravedlnost, genderová rovnost, mezinárodní právo… Ne že by bylo v Německu vše dokonalé, ale Petra oceňuje to, že intelektuální debata není tak nasáklá ironií, nedůvěrou a „blbou náladou“, jako je tomu, ruku na srdce, v Česku. 

Německý Karel III.

Zajímavý je pak také text od naší londýnské dopisovatelky Anastázie Harris, která si všímá toho, proč je britský panovník Karel III. v Německu tak oblíbený.

Opravdu zásadní je z pohledu současné snahy o přechod k udržitelnému způsobu života článek od Diany Siswartonové, která zkoumá fascinující vlastnosti vody a vychází přitom z práce především německých vědců. Při čtení textu se vám jistě vybaví pohádka o „živé“ a „mrtvé“ vodě…

Vědkyně Diana Siswartonová. Foto: Michaela Džurná

A pak je tu literární sekce, jež vznikla díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti. Naše kulturní redaktorka Lucie Pantazopoulou vybrala čtyři autory z obou zemí, o kterých stojí za to vědět.  

Zkrátka a dobře: v N&N bookmagu máte před sebou víc než půl kilogramu čtení z centra Evropy, kde se mísí českojazyčný a německojazyčný svět. Jeho grafickou podobu má na svědomí art directorka Michaela Zajíčková, fotografie pochází od Ivy E. Morwen, Michaely Džurné a Tomáše Železného.  

Bookmag můžete zakoupit v síti knihkupectví Albatros a také na recepci v našem sídle Dům Černá labuť, Na Poříčí 25. Samozřejmě lze bookmag zakoupit přes odkaz na tomto webu. Bookmag, který vychází 12. června, je dále distribuován ve VIP saloncích na Letišti Václava Havla a prostřednictvím jednoho partnerů tohoto vydání – Sotheby’s International Realty či Mercedes Benz. Dále pak ve vybraných knihkupectvích v Berlíně a Bratislavě. 

Přejeme vám příjemné čtení a ještě doplňujeme, že všechny články z bookmagu se v následujících měsících postupně objevují v online verzi na našem webu.

Čtvrté číslo tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag si můžete objednat zde.

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und