🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Das neue Czech-German Bookmag N&N erscheint! Wen und was finden Sie darin?
Aktuální obálku magazínu zdobí i tentokrát žena. Výstřední a současně etérickou Francescu Kolowrat, investorku, majitelku restaurace v Berlíně a sběratelku umění, pro nás vyzpovídala básnířka a tatérka a nadto i její vrstevnice, Michaela Fenkl. Rozhovor o společenském vyřazení, filantropii i tetování tím dostává svěží náboj. Apropos, Míšinu báseň Prague Spring, kterou napsala extra pro toto vydání, najdete na jedné z dvojstránek čísla.
Goethe a Kafka
Sebevědomé ženy jsou zastoupené i na dalších stránkách Bookmagu, ať už jde o čtrnáct českých fotografek mladého spolku Sisters in Photography, nebo úspěšnou českou grafičku žijící v Londýně, Mílu Fürstovou, s níž rozprávěla vydavatelka Czech-German Bookmagu N&N, Danuše Siering.

O poutavé životní milníky se v příspěvku Lucie Pantazopoulou Drahoňovské podělila ředitelka Goethe institutu v Praze, Berlíňanka Sonja Griegoschewski. Mj. se v něm zamýšlí nad osobností Franze Kafky, jehož 100. výročí úmrtí si letos připomínáme.
V této souvislosti zveme do Centra pro současné umění DOX na obsáhlou výstavu Kafkaesque, která představuje kafkovské průniky do současného výtvarného umění našich i zahraničních umělců. „Díla ve výstavě Kafkaesque nejsou pouhou ilustraci Kafky, ale pokusem či reflexí toho, jak může být Kafka v současné době výtvarně zachycený“, zdůrazňuje jeden z kurátorů této výjimečné expozice, Otto M. Urban.

Necelých sto kilometrů východně od Prahy slaví Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře GASK další mimořádnou uměleckou osobnost: devadesátiletého surrealistu Jana Švankmajera. Průřez zahrnuje všechny oblasti od 60. let 20. století, do nichž tento celosvětově uznávaný umělec zasáhl. K názvu výstavy Disegno interno, což v překladu znamená ‚vnitřní kresba“ Švankmajer říká: „Názvy neberte vážně, nejsou to autoritativní interpretace. Moje imaginativní objekty by měly působit jako rozbuška, která odpálí imaginaci v divákově mozku.“ Dodává, že název výstavy, v překladu „vnitřní kresba“, si vypůjčil z manýrismu. Protože právě tehdy podle něho začala revoluce v umění, která pokračovala během romantismu a následně v avantgardě 20. století a kterou dovršil surrealismus.
AI a my
Rozhovor našemu spolupracovníkovi Davidu Horákovi poskytl Tom Kindermans, ředitel SAP pro střední a východní Evropu, největší evropské softwarové firmy. Potenciál vidí ve správně využitých firemních datech. Pomoci s tím může umělá inteligence, která prospěje i lidem z těch nejchudších zemí světa. Zároveň je podle něj na čase, aby se úřady věnovaly otázce AI a jejího vlivu na naši společnost. „Umělá inteligence je, podobně jako byl i internet, transformativní technologie a jako taková ovlivní životy miliard lidí. Nebude je ale vytlačovat na ulici. Přibude práce s daty, kterou bude třeba odvádět, aby umělá inteligence dobře sloužila lidem na celém světě“, tvrdí ředitel Kindermans.

O filtru
Poutavý článek o životodárné tekutině napsala naše kolegyně Bára Vojtová. Současný svět je ve vztahu k vodě jeden velký začarovaný kruh. Vzhledem k tomu, že tzv. vyčištěná voda z čistíren odpadních vod putuje zpět do vodních toků, do kterých se dostávají pesticidy a hnojiva splavená z polí, je naše voda permanentně kontaminována. Existují však možnosti, jak ji „uzdravit“. „Chemici ze společnosti instrAction vynalezli novou technologii absorbéru, která udržuje nejcennější zdroj – naši pitnou vodu – čistou tím, že z vody odstraňuje toxické kovy, PFAS, bakterie a další škodlivé kontaminanty. Kombinací technologie iA s nanotechnologií filbec se však podařilo vytvořit jedinečný filtr dostupný pro domácnosti. Navíc díky selektivní filtraci jsou v pitné vodě zachovány všechny přirozeně se vyskytující zdraví prospěšné minerály“, vysvětluje v rozhovoru ředitel instrAction GmbH, Florian Rohde,
Slavonice kdysi a dnes
Protože Bára také ráda cestuje, vydala se tentokrát na česko-rakouské pomezí, do Slavonic. Popsala život za železnou oponou i novodobou historii města, které „objevili“ pražští umělci. Pokud tradiční letní filmový a hudební festival Slavonice Fest ještě neznáte, určitě se tam vydejte. Během čtyř dnů, od 31. 7. do 4. 8. nabídne v přátelské atmosféře filmové projekce, hudební večery, afterparty i mnohá setkání s výtvarným uměním. Průvodcem na Vašich letních cestách může být třeba právě náš magazín.

Kdy a kde
Czech-German Bookmag N&N vychází dvakrát ročně v Praze a Berlíně. Je určený pro Čechy, kteří se zajímají o Němce, stejně jako pro Němce se vztahem k Čechům. Čtenáři z obou zemí mohou na jeho dvojjazyčných stránkách prostřednictvím poutavých osobních příběhů znovuobjevovat propletené česko-německé vztahy v minulosti i současnosti. Magazín najdete v síti knihkupectví Albatros a také na recepci v našem sídle Dům Černá labuť, Na Poříčí 25. Samozřejmě lze Bookmag N&N zakoupit přes odkaz na tomto webu. Nová čísla jsou na pultech knihkupectví, např. v Luxoru, Kanzelsberger a Dobrovský, od 10. června a 25. listopadu 2024. Distribuovány jsou ve VIP saloncích na Letišti Václava Havla. Magazín rovněž nabízejí vybraná knihkupectví v Berlíně a Bratislavě.
Vydavatelkou magazínu je Dr. Danuše Siering, která v Domě Černá labuť v ulici Na Poříčí od roku 2015 rozvíjí koncept česko-německého publishing house Black Swan Media. V Berlíně a v Praze pořádá Česko-Německý Salon, který navazuje na tradici salonů, který navštěvovali Albert Einstein či Franz Kafka.
Doufáme, že vám náš Bookmag N&N přinese příjemné čtení. Všechny články z tištěného vydání Bookmagu se v následujících měsících vždy postupně objevují v online verzi na našem webu.
Šesté číslo tištěného Czech-German Bookmagu N&N můžete objednat u Albatrosmedia.