Výstavní plán NGP 2020

Národní galerie Praha představila svůj program na rok 2020. Je rozmanitý, ambiciózní a rozhodně je nač se těšit!

Kurt Gebauer, Děvče na židli, ZŠ Paseky, Ostrava Hrabůvka, 1980

V březnu bude ve Veletržním paláci otevřena dosud nejucelenější retrospektiva šedesátileté kariéry sochaře, pedagoga a osobnosti s vlivem na veřejný prostor – Kurta Gebauera. Další zahajovací výstavou sezóny se stane výstava o brutalismu v pražské architektuře ze šedesátých až osmdesátých let. Trojici doplní expozice Sen ve snu o reflexi Edgara Allana Poea v českém výtvarném umění.

V dubnu proběhne vernisáž stěžejního projektu starého umění. Půjde o výstavu Rembrandta v paláci Kinských. V roce 2020 je totiž 350 let výročí od jeho úmrtí. Vedle ikonického obrazu Učence ve studovně galerie představí také řadu dalších prvotřídních děl zapůjčených z významných světových muzeí i ze soukromých sbírek.

Rembrandt van Rijn, Učenec v pracovně, 1634

Rovnou tři budovy Národní galerie budou hostit rozsáhlou výstavu věnovanou Mikuláši Medkovi, jednomu z nejvýznamnějších osobností českého poválečného umění. Hlavní část výstavy představí Valdštejnská jízdárna, kterou doplní Anežský klášter prezentací Medkovy tvorby se sakrální tématikou a Veletržní palác, kde bude vystaveno monumentální Dekorativní paneau z roku 1969, původně vystavené v restauraci letiště Ruzyně.

Mikuláš Medek, Velké jídlo, 1951–1956

Na podzim se do Veletržního paláce přesunou díla ze sbírky Moderní galerie a Muzea současného umění Metelkova v Lublani, první institucionálně budované sbírky zaměřené na východoevropské umění. Veletržní palác bude kromě toho již tradičně hostit výstavu finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Saul Steinberg, The New Yorker Airmal, 1974

Kresby a grafiky obsadí sály grafických kabinetů Schwarzenberského a Veletržního paláce v čele s americkým kreslířem, karikaturistou a ilustrátorem Saulem Steinbergem. Výstavní rok pak bude završen otevřením dalšího stěžejního projektu – výstavy Buddha zblízka v paláci Kinských. Národní galerie představí vůbec poprvé mistrovská díla buddhistického umění ve spolupráci s curyšským Muzeem Rietberg.

Šaka Njorai, historický Buddha Šákjamuni, Japonsko, období Kamakura, kolem 1300

Více ZDE

Text: Barbora Vojtová

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

„Evropské Oscary“ v Berlíně ovládla bosenská Aida

Velké vítezství režisérky Jasmily Žbanićové a jejího historického dramatu Quo vadis, Aida? – tak by se dalo popsat sobotní předávání cen European Film Awards, které proběhlo v Berlíně, avšak z velké části online. Mezi nominované se dostal i snímek Myši patří do nebe českých režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, ten ale nominaci neproměnil.
Přečtěte si

Horní Franky otevřely zvláštní koncertní sál. Je v podzemí jako bunkr a zdobí jej plastika s motivem exploze

V historické vile hudebního centra Haus Marteau v hornofranckém Lichtenbergu se letos na podzim otevřel podzemní koncertní sál a zkušebna. Nepojme sice ani stovku návštěvníků, svým architektonickým ztvárněním však předčí mnohé výrazně větší sály nejen v Německu. Nejvíc se vymyká paradoxně tím, že je zvenku v podstatě nepostřehnutelný.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign