WeTravel — Ájurvéda na Gozo

Vydat se na pár dnů navštívit ostrov Gozo je jako výlet do minulosti. Na rozdíl od velké sestry Malty, která má pátou nejvyšší hustotu obyvatelstva na světě, je Gozo menší, klidnější a působí tak trochu jako ztracený ostrov někde daleko uprostřed oceánu.Vydat se na pár dnů navštívit ostrov Gozo je jako výlet do minulosti. Na rozdíl od velké sestry Malty, která má pátou nejvyšší hustotu obyvatelstva na světě, je Gozo menší, klidnější a působí tak trochu jako ztracený ostrov někde daleko uprostřed oceánu.

Z Malty se sem dostanete za 30 minut trajektem. Někdo by mohl myslet, že prozkoumá celý ostrov za jeden den; vždyť ani na delší dobu zde turisté z Malty nejezdí. Čím delší dobu ale tady jste, tím více vás Gozo vtahuje do své historie a stává se pro vás zajímavější. Čas plyne na Gozu jinak — pomaleji, klidněji a přitom intenzivněji. Prostě tak trochu ájurvédsky.

Ájurvédská léčba na Maltě? Hm, podiví se asi čtenář.  Ale proč ne. I tady najdete příjemnou teplotu, slunce a moře, aniž byste museli podniknout dlouhý let na Srí Lanku nebo do Indie a hlavně nemusíte bojovat s posunem času. Ačkoliv ájurvéda zde není tradičně zakořeněna, nabízí hotel Kempinski na ostrově Gozo skutečně autentickou ájurvédu. 5 hvězdičkový hotel, který patří k deseti nejlepším wellness rezortům v Evropě, nabízí kúry, které vycházejí z původních véd z Keraly. Hotel San Lawrenz má v programu tradiční léčbu panchakarmy pod vedením lékaře Dr. Renjitha Pillai, se kterým jsme si povídali na téma Evropská Ájurveda.

Ve svém programu máte Evropskou ájurvédu podle původních véd z Keraly. Co si pod tím má zájemce o ájurvédu představit?
V Evropě se mění počasí, střídají se čtyři roční období. Tak i na Maltě, i když ne až v takové míře, jako ve Střední nebo Severní Evropě. Nejdříve je třeba určit konstituci pacienta, potom musím určit kůru podle toho, ve kterém ročním období pacient k nám přichází. V lednu máme zavřeno, toto nejchladnější období na Maltě se s ájurvédou opravdu neslučuje. Taktéž otázka pravidelného používání ghee není jednoznačná, i zde musíme přistupovat ke každému individuálně. Stejně jako v použití herbální medicíny.

Odkud k vám přichází nejvíce pacientů?
Tradičně z Německa, Švýcarska a Anglie. Ale už jsme měli i pacienty z Česka a ti se k nám pravidelně vracejí.

Nás uchvátilo, jak silně religiózní jsou maltézané. Legenda říká, že Malta a Gozo mají tolik kostelů, že se každý den v roce dá jeden navštívit. To je téměř pravda, koncentrace kostelů na obou ostrovech je velmi hustá, sečteno celkem je jich 359. Každá malá vesnice má svůj vlastní kostel. Často jsou obrovské ve srovnání s počtem obyvatel, kterým slouží, ale dobrý kostel je věcí religiózní pýchy a k Maltě a Gozu neodmyslitelně patří. 300 slunečných dnů v roce dělá tento 67 qm malý ostrov velkou destinací.

Text Danuše Siering, Jan Siering Foto hotel Kempinski

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

ONEXPERIENCE v Horní Lužici: Kde se art deco harmonicky snoubí s 19. stoletím

Exkluzivně pro naše čtenáře se nám podařilo zajistit výjimečné cestovatelské nabídky na místa v Německu, kam se běžný turista jen tak nedostane. Cestovní agentura Onexperience je s autentickou jedinečností obchodní značkou nejpozoruhodnějšího partnera pro cestování. Zavede vás na místa, kde se mísí styly způsobem, který překonává běžnou lidskou představivost. V tomto domě z první poloviny 19. století naleznete původní prvky v citlivé harmonii s modernismem a docela současným luxusem.

Nejčtenější v kategorii Travel