Ve vánočně vyzdobené Art & Event Gallery Černá Labuť mediálního domu Black Swan Media se první prosincové pondělí sešly desítky hostů, pro něž je multikulturní prostředí příznačné. Stejně jako když se v Praze před sto lety pořádaly společenské salony, vyhledávané osobnostmi z různých koutů světa. Zakladatelka česko-německého Salonu a vydavatelka Danuše Siering připravila stylové uvítání, když v jejím podání na klavír zaznělo Lento Fryderycka Chopina. Chopinova hudba, stará dvě stě let, je podle ní současná, přestože se její interpretace postupem času mění: „I když se někdy zdá, že některé jsou věci stejné, jsou jiné. To je hluboký princip lidské existence“, zdůraznila hostitelka na úvod večera.
N&N Noble Notes
V této souvislosti upozornila i na přeměnu česko-německého bookmagu na elegantní časopis ze středu Evropy, N&N Noble Notes, jehož zimně-jarní vydání 2024–25 se právě dostává ke svým čtenářům: „Noble Notes je termín, který vznikl před 100 lety, kdy lidé psali své dopisy, poznámky a vzpomínky plnicím perem na krásný papír. Vydáváme časopis tak, jako bychom psali dopis: pomalu, důstojně, uvědoměle, téměř meditativně. I já jsem vám napsala dopis. Najdete ho hned na začátku magazínu. Dovnitř jsme pro vás vložili dopisní papír. Možná byste chtěli napsat dopis svému blízkému? Umíte ještě psát inkoustovým perem? Kdy jste to naposledy dělali?“, obrátila se hostitelka na přítomné hosty s tím, zda se oni osobně považují v dnešní hektické době za současné?
Obejmout svůj věk
První z pozvaných hostí byla pětašedesátiletá nizozemská topmodelka a influencerka Petra van Bremen, která během poutavého rozhovoru načrtla svoji kariéru od někdejší manažerky až na přehlídková mola. V rozhovorech i knihách se tato šarmantní dáma se stříbrnými vlasy proslavila tvrzením „svůj věk objímám“. Jak bychom si ho měli vyložit? „V zásadě jde o to, aby si každá žena našla svojí vlastní cestu. Tato věta vyjadřuje můj vlastní názor, o kterém jsem hluboce přesvědčená. Se svým věkem nemám problém, jsem za něj ráda, přijala jsem ho, a to mě velmi uklidnilo. Ve své kůži se cítím skvěle, žiji báječný život, a to je pro mě velmi důležité. Nesrovnávám se s jinými ženami ani netlačím na pilu, abych vypadala mladší, než jsem. Prostě je to dobré tak, jak to je“, pochvalovala si Petra van Bremen. Ostatně, víc o této nestárnoucí dámě, která zdobí titulní stranu aktuálního vydání N&N Noble Notes, se čtenáři dozvědí v otištěném rozhovoru.
Cafe Arco žije
Petru van Bremen vystřídal další vzácný host večera: To, když Art & Event Gallery Černá Labuť rozezněly německé, české a židovské písně v podání charismatické polsko-české šansoniérky a herečky Renaty Drössler, kterou na klavír doprovodil Michal Worek. Umělkyně hostům Salonu přiblížila i svůj nejnovější hudební projekt Café Arco, v němž prostřednictvím jazzových a swingových písní ze 30. a 40. let minulého století oslavuje stejnojmennou legendární pražskou kavárnu, v níž se scházeli čeští, němečtí a židovští intelektuálové. „Částečně hereckým večerem s mluveným slovem a příběhem navodíme v pražském Jazz Docku prvorepublikovou atmosféru tohoto proslulého místa. Přitom nechceme věrně kopírovat dobu, ale zpívat a hrát pro pobavení i pro dušičku“, upřesnila zaměření nejnovějšího hudebního projektu Renata Drössler.
Umění jako elementární potřeba
Poslední, oficiální část večera, patřila vizuálnímu umění. Hostitelka Danuše Siering přivítala na pódiu manželé Hartmannovy ze Štuttgartu, kteří od roku 2016 vydávají na základě pečlivé přípravy umělecké fotografické knihy, pravidelně dostávají nejvyšší německá ocenění. Markus Hartmann pohovořil o založení malého, rodinného nakladatelství Hartmann Books, o významu knih v dnešní době, stejně jako o tzv. nakladatelském a produktovém segmentu ve vydavatelské branži. Jak oni osobně vnímají fotografické knihy? A proč je dnes potřebujeme? „Fotografické knihy považujeme v prvé řadě za knihy.
Fotografie je stejná řeč jako literatura. V posledních třiceti letech jsou fotoknihy stále populárnější. Jsou sice speciálním nakladatelským segmentem, ale ten je zároveň mediálně stále patrný. A je naším cílem, abychom jejich vydáváním podporovali fotografy a fotografie“, vysvětlil Markus Hartmann. Pro každého umělce je prestiž, když jim vyjde kniha právě v jejich vydavatelství. „Otázka, zda dnes fotografické knihy potřebujeme nebo ne, je správná i špatná zároveň. Je to stejné, jako obecně s uměním a kulturou: Nepotřebujeme je tak, jako chleba a vodu. Ale pokud bychom je neměli, nežilo by se nám dobře. Neměli bychom co sdílet. Není to jen otázka luxusu, ale elementární potřeba“, dodává Angelika Hartmann.
Salon byl přehlídkou nejen elegance, ale i bohatého ducha a dobré nálady. Té dnes potřebujeme stále vice. Zvláštní dík patří partnerům česko-německého Salonu, jako jsou Goethe Institut Prag, JK Kudláček, producent šumivých vín Aronn methode classique, Moser a Sisters in Photography. Dvě z nich, Tereza Jobová a Kateřina Sýsová, připravily v Art & Event Gallery pop-up výstavu.
Foto: Tomáš Železný