10 kulturních tipů na březen z Berlína a Prahy

BERLÍN

Spring Light Festival

Řada umělců z celého světa byla pozvána do Berlína, aby přivítala jaro originálními světelnými instalacemi v rámci prvního ročníku Spring Light festivalu. Tato nevšední akce přetváří ikonické budovy města a historické památky v pohybující se světelná umělecká díla. Spring Light festival představí pozoruhodný videomapping napříč centrem Berlína a roztančí jeho nejslavnější fasády. Většina instalací bude svítit od 19 h do půlnoci.

Kdy: do 8.3. 2020

Kde: Centrum Berlína

Den svatého Patrika

Tento zelený svátek už není jen výsadou Irů. Slaví se ve velkém po celém světě včetně Berlína. Mnoho zdejších irských hospod a barů si i letos připravilo tematický program v podobě živé hudby, speciálního menu a velkých zásob Guinessu. Aby toho nebylo málo, bývalá televizní věž Funkturm bude nasvícená na zeleno. Oslavit tento svátek můžete na vlastní pěst v některé z irských hospod nebo si rezervovat tzv. “pub crawl”, který vás protáhne těmi nejlepšími podniky a umožní vám oslavit den svatého Patrika opravdu ve velkém.

Kdy: 17.3. 2020

Kde: Berlín

Více informcí najdete zde.

Star Wars in Concert

Nejslavnější sci-fi sága všech dob je známá i těm, jež nejsou zrovna jejími fanoušky. Co ale ocení každé publikum, je oscarová hudba, kterou složil fenomenální John Willimas. Výjimečné melodie podkreslující kultovní dílo režiséra George Lucase můžete slyšet v berlínském Tempodromu. Velmi oblíbená hudební událost, která vyprodává koncertní haly po celém světě přijíždí do Berlína a vy byste si ji neměli nechat ujít. Galaktická show doprovázená působivou projekcí scén ze Star Wars ságy je připravená vyrazit vám dech.

Kdy: 22.3. 2020

Kde: Tempodrom, Möckernstraße 10, Berlin

Více informací najdete zde.

Avril Lavigne

Kanadská hudební hvězda Avril Lavigne přijíždí v rámci svého turné do Berlína, aby představila nové album Head Above Water. Zpěvačka, která se proslavila písní Complicated nebo Sk8ter boi přináší pop a rock ve svém originálním podání.

Kdy: 28.3. 2020

Kde: Columbiahalle, Columbiadamm 13-21, Berlin

Více informací najdete zde.

Birgit Kleber

Přes 20 let fotografka Birgit Kleber zachycuje svým fotoaparátem portréty světových filmových hvězd během mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. Před objektivem jí pózovali například Monica Belluci, Choë Sevigny, William Dafoe nebo Franz Rogowski. Každá ze známých osobností je vždy ve stejné pozici a stejném prostředí. Fotografka tak vždy hledá ten speciální moment, který je všechny odlišuje, tu velmi niterní stránku člověka, která jen výjimečně vychází na povrch. Ať už jsou to lidské příběhy, pocity nebo zranitelnost. Výstava mapuje 70. výročí Berlinale.

Kdy: do 29.3. 2020

Kde: Museum of Photography / Helmut Newton Foundation, Jabensstraße 2, Berlin

Více informací najdete zde.

PRAHA

Masopust 2020 na Střížkově

Spolek za veselejší Střížkov pořádá a zve na 18. Tradiční staročeský střížkovský masopust.  Těšit se můžete na dobové atrakce, stánky s občerstvením, hudbu a tanec.

Kdy: 7.3. 2020

Kde: Park Václavka, Praha 9

Více informací najdete zde.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2020

MBPFW se v posledních šesti letech snaží revitalizovat a kultivovat význačné pražské lokace. Stalo se tak již tradicí, že se módní přehlídky fashion weeku odehrávají pokaždé na odlišných, někdy i nečekaných místech. Lokace většinou nejsou prvoplánově spojované s módou a často se jedná o místa, kam by se veřejnost jinak nedostala. „Na březnové vydání MBPFW se nám podařilo získat díky spolupráci s Českou poštou další unikátní lokaci, je jí areál kláštera sv. Gabriela v sousedství zahrady Kinských v Holečkově ulici,“ dodává Lukáš Loskot.

Foto: Světlana Malinová

Kdy: 13. – 20.3. 2020

Kde: Klášter sv. Gabriela, Holečkova, Praha 5

Více informací najdete zde.

Nejkrásnější světové muzikály v unikátním interiéru

Přijďte si užít nádherné písničky z takových muzikálů jako je Angelika, Markýza andělů, West Side Story, Cats, My Fair Lady, La la land, Bídníci, Zpívání v dešti aj. doprovázených zajímavou filmovou hudbou v podání skvělých interpretů v nádherném (spíše divadelním) interiéru Novogotické modlitebny.

Kdy: 15.3. 2020 v 18:30

Kde: Novogotická modlitebna, Korunní 60, Praha 2 

Asia Food Festival 2020

Již sedmým rokem se na smíchovské náplavce uskuteční největší přehlídka exotických chutí a vůní zaměřená na asijský kontinent. Kromě populární polévky Phở, japonského sushi nebo indického kari, budete mít možnost ochutnat tradiční thajský phad thai nebo malajskou laksu, vietnamská žabí stehýnka, knedlíčky Dim sum nebo knedlíčky Gyoza, grilované krevety, jarní závitky, uzbecký šašlik, pekingskou kachnu nebo poctivé indické Vindaloo.

Kdy: 28.3. 2020 od 10:00 do 18:00

Kde: Smíchovská náplavka, Hořejší nábřeží, Praha 5

Více informací najdete zde.

Martin Stranka / Dechem

Světově oceňovaný český fotograf Martin Stranka se po čtrnácti letech působení převážně v zahraničních galeriích pomyslně navrací se svou tvorbou zpět do Čech. Poprvé v proslulé Výstavní síni Mánes v centru Prahy nabídne jedinečnou možnost navštívit jeho fotografickou výstavu Dechem. Naleznete zde kompletní soubor jeho výtvarných velkoformátových fotografií a poprvé vůbec také sérii uměleckých portrétů významných osobností nejen českého kulturního dění. Martin Stranka zvolil navíc jedinečný koncept výstavy tím, že bude osobně přítomný po celou dobu výstavy.

Kdy: 3.-31.3. 2020

Kde: Galerie Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1

Více informací najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Jakub Hrůša: Dirigent německého orchestru nemůže přejít žádný technický nedostatek. Němci by to vzali jako podfuk

V německých orchestrech nelze přejít žádný technický nedostatek pouhým vyjádřením víry ve zlepšení. Takový domnělý projev velkorysosti Němci vnímají jako podfuk na podstatě toho, proč se všichni sešli. Problém je potřeba vyřešit, zorientoval se v německé povaze už před lety Jakub Hrůša, dnes šéfdirigent Bamberských symfoniků v bavorském Bamberku a hlavní hostující dirigent České filhamonie a orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Římě. Jeho cíl je vždy stejný: vést a inspirovat orchestr k technicky dokonalému výkonu s určitou emoční nadstavbou. Přitom je třeba hledat rovnováhu. Jakmile ji dirigent najde, dochází k vzácné interakci, na níž se napojuje i publikum, popisuje. Bamberští symfonikové pod vedením Jakuba Hrůši zahrají 21. září v Praze na festivalu Dvořákova Praha.
Přečtěte si

Horní Franky otevřely zvláštní koncertní sál. Je v podzemí jako bunkr a zdobí jej plastika s motivem exploze

V historické vile hudebního centra Haus Marteau v hornofranckém Lichtenbergu se letos na podzim otevřel podzemní koncertní sál a zkušebna. Nepojme sice ani stovku návštěvníků, svým architektonickým ztvárněním však předčí mnohé výrazně větší sály nejen v Německu. Nejvíc se vymyká paradoxně tím, že je zvenku v podstatě nepostřehnutelný.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign