7 míst, která se mohou stát domovem pro Slovanskou epopej

Nekončící sága o tom, kam umístit nejslavnější dílo Alfonse Muchy má novou kapitolu. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zúžil výběr na sedm potenciálních prostorů, kam by se mohlo na stálo umístit dvacet pláten Slovanské epopeje.

Zdroj: ČTK.

Mezi tři nejslibnější místa patří Pankrácké náměstí, palác Savarin a Ledárny Bráník. Nyní už je vše na koordinátorovi, který vybere definitivní prostor. IPR připravil analýzu, která určí, jaká lokace by byla nejvhodnější.  Na začátku bylo ve výběru devatenáct míst, z nichž jen sedm prošlo do dalšího kola. Nejdůležitějšími kritérii byla dostupnost, odhadovaná složitost a časová náročnost přípravy, dále přínos pro danou lokalitu a ideový soulad s Muchovým dílem.  

Palác Savarin.

Slovanská epopej od svého vzniku čeká na důstojné stálé umístění. Tuto nejistotu ohledně její budoucnosti chceme ukončit, proto jsme zahájili diskusi s odbornou veřejností, které se účastní i potomci Alfonse Muchy. Poslední dva roky společně pracujeme na tom, aby toto velkolepé dílo našlo svůj domov na území hlavního města Prahy, dle přání autora,” říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Jeden z favoritů, Pankrácké náměstí, vlastní Kongresové centrum. Dvě další, Savarin a Ledárny Bráník, patří soukromým majitelům. Při jejich výběru je tedy nutné stanovit podmínky spolupráce s majiteli. Mezi další čtyři vybraná místa patří bývalé nádraží Vyšehrad, Národní památník na Vítkově, bývalá industriální zóna Pragovka a lokalita Háje.

Ledárny Braník.

Věřím, že tato podrobně zpracovaná studie Prahu posune výrazně dál v rozhodování o umístění Muchovy epopeje. Stojíme totiž o to, aby se toto historiky hodnotné dílo navrátilo zpět do našeho hlavního města,” řekl Ondřej Boháč, ředitel IPR. Jedno je jasné. Slovanská epopej musí najít domov v Praze. Tím se dostojí přání Alfonse Muchy a ukončí se dlouholeté spory o tom, kde by mělo být toto významné dílo na stálo umístěno.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Image of  Wonder

Newyorský akademik Thomas Beachdel o jedné z nejvýraznějších českých vizuálních umělkyň Báře Prášilové, které nyní vychází kniha s názvem Circles.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign