7 míst, která se mohou stát domovem pro Slovanskou epopej

Nekončící sága o tom, kam umístit nejslavnější dílo Alfonse Muchy má novou kapitolu. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zúžil výběr na sedm potenciálních prostorů, kam by se mohlo na stálo umístit dvacet pláten Slovanské epopeje.

Zdroj: ČTK.

Mezi tři nejslibnější místa patří Pankrácké náměstí, palác Savarin a Ledárny Bráník. Nyní už je vše na koordinátorovi, který vybere definitivní prostor. IPR připravil analýzu, která určí, jaká lokace by byla nejvhodnější.  Na začátku bylo ve výběru devatenáct míst, z nichž jen sedm prošlo do dalšího kola. Nejdůležitějšími kritérii byla dostupnost, odhadovaná složitost a časová náročnost přípravy, dále přínos pro danou lokalitu a ideový soulad s Muchovým dílem.  

Palác Savarin.

Slovanská epopej od svého vzniku čeká na důstojné stálé umístění. Tuto nejistotu ohledně její budoucnosti chceme ukončit, proto jsme zahájili diskusi s odbornou veřejností, které se účastní i potomci Alfonse Muchy. Poslední dva roky společně pracujeme na tom, aby toto velkolepé dílo našlo svůj domov na území hlavního města Prahy, dle přání autora,” říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Jeden z favoritů, Pankrácké náměstí, vlastní Kongresové centrum. Dvě další, Savarin a Ledárny Bráník, patří soukromým majitelům. Při jejich výběru je tedy nutné stanovit podmínky spolupráce s majiteli. Mezi další čtyři vybraná místa patří bývalé nádraží Vyšehrad, Národní památník na Vítkově, bývalá industriální zóna Pragovka a lokalita Háje.

Ledárny Braník.

Věřím, že tato podrobně zpracovaná studie Prahu posune výrazně dál v rozhodování o umístění Muchovy epopeje. Stojíme totiž o to, aby se toto historiky hodnotné dílo navrátilo zpět do našeho hlavního města,” řekl Ondřej Boháč, ředitel IPR. Jedno je jasné. Slovanská epopej musí najít domov v Praze. Tím se dostojí přání Alfonse Muchy a ukončí se dlouholeté spory o tom, kde by mělo být toto významné dílo na stálo umístěno.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Fenomén DEFA: Filmový vhled do témat, o nichž se v NDR mluvilo jen šeptem

Homosexualita, krize bydlení, kriminalita ani další problémy v socialistickém světě oficiálně neexistovaly. Jejich veřejná kritika i pouhá diskuze o nich byla nejen ve východním Německu tabu a systém se všechny problematické společenské otázky snažil zamést pod koberec. I přesto se však řada tvůrců z východoněmeckého filmového studia DEFA (Deutsche Film-Aktiengesenschaft) snažila tato témata ve svých filmech zpracovávat, samozřejmě s rizikem postihů jako je vyloučení z vývozu nebo zákaz projekce v kinech.
segen-klaster-berlin
Přečtěte si

TOP 5 – kláštery a prostory pro meditaci v Berlíně a okolí

Hluk je charakteristickým znakem naší doby, řekl jednou Roman Polanski. A má pravdu. Právě proto se stávají tichá místa pokladem, která vyhledává každý, kdo chce a umí být jen sám se sebou. Ano, i tato místa Berlín nabízí.Hluk je charakteristickým znakem naší doby, řekl jednou Roman Polanski. A má pravdu. Právě proto se stávají tichá místa pokladem, která vyhledává každý, kdo chce a umí být jen sám se sebou. Ano, i tato místa Berlín nabízí.
Přečtěte si

130 dní do dubajského Expa: Česko i Německo představilo pavilony s udržitelnou vizí

Světová výstava Expo, která se měla v loňském roce poprvé konat v zemi arabského světa, byla kvůli covidové pandemii odsunuta na říjen 2021. Termín se přiblížil, opatření se rozvolňují a vypadá to, že velkolepá přehlídka se v Dubaji opravdu odehraje. Hlavními pilíři má být příležitost, mobilita a udržitelnost, a právě poslední zmíněné téma je klíčové také pro pavilon Česka a Německa. Zatímco Češi vidí udržitelnost jako transformaci a přistupují k ní vědecky, Němci kladou důraz na schopnost každého z nás změnit svět k lepšímu.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign