7 míst, která se mohou stát domovem pro Slovanskou epopej

Nekončící sága o tom, kam umístit nejslavnější dílo Alfonse Muchy má novou kapitolu. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zúžil výběr na sedm potenciálních prostorů, kam by se mohlo na stálo umístit dvacet pláten Slovanské epopeje.

Zdroj: ČTK.

Mezi tři nejslibnější místa patří Pankrácké náměstí, palác Savarin a Ledárny Bráník. Nyní už je vše na koordinátorovi, který vybere definitivní prostor. IPR připravil analýzu, která určí, jaká lokace by byla nejvhodnější.  Na začátku bylo ve výběru devatenáct míst, z nichž jen sedm prošlo do dalšího kola. Nejdůležitějšími kritérii byla dostupnost, odhadovaná složitost a časová náročnost přípravy, dále přínos pro danou lokalitu a ideový soulad s Muchovým dílem.  

Palác Savarin.

Slovanská epopej od svého vzniku čeká na důstojné stálé umístění. Tuto nejistotu ohledně její budoucnosti chceme ukončit, proto jsme zahájili diskusi s odbornou veřejností, které se účastní i potomci Alfonse Muchy. Poslední dva roky společně pracujeme na tom, aby toto velkolepé dílo našlo svůj domov na území hlavního města Prahy, dle přání autora,” říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Jeden z favoritů, Pankrácké náměstí, vlastní Kongresové centrum. Dvě další, Savarin a Ledárny Bráník, patří soukromým majitelům. Při jejich výběru je tedy nutné stanovit podmínky spolupráce s majiteli. Mezi další čtyři vybraná místa patří bývalé nádraží Vyšehrad, Národní památník na Vítkově, bývalá industriální zóna Pragovka a lokalita Háje.

Ledárny Braník.

Věřím, že tato podrobně zpracovaná studie Prahu posune výrazně dál v rozhodování o umístění Muchovy epopeje. Stojíme totiž o to, aby se toto historiky hodnotné dílo navrátilo zpět do našeho hlavního města,” řekl Ondřej Boháč, ředitel IPR. Jedno je jasné. Slovanská epopej musí najít domov v Praze. Tím se dostojí přání Alfonse Muchy a ukončí se dlouholeté spory o tom, kde by mělo být toto významné dílo na stálo umístěno.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher