Arch+Art Connection – Znovuzrození vily Heleniky přinese bydlení snů v centru Prahy

Královské Vinohrady jsou oblíbenou rezidenční čtvrtí. V jejich srdci právě vzniká jedinečný developerský projekt, který uspokojí všechny klienty hledající pohodlí, luxusní dispozice a bydlení v atraktivní části města.

Dobová vila Helenika má stoletou historii a nyní se dočká nového kabátu, který podtrhne původní architektonické prvky a zároveň přinese moderní a svěží dech do konceptu dnešního bydlení. Proč je stavba tak výjimečná? Co přinese svým novým obyvatelům? A jak bude realizace vypadat? Na to a mnohem víc jsme se zeptali developerky projektu Niny Popové.

Co vám proběhlo hlavou, když jste navštívila vilu poprvé?

Překvapilo mě, když jsem zahnula za roh rušné Italské ulice a najednou jsem našla úplně jiné místo – tichou ulici, vstup do rezidence branou lemovanou sloupy, cestu k domu přes anglickou zahradu s rozkvetlými magnoliemi, úchvatný panoramatický výhled na Prahu a Pražský Hrad. Bylo to dobrodružné. Přepadl mě pocit, že bych tu ráda zůstala, že by bylo úžasné zde žít.

Jak si vybíráte developerské projekty? Co je pro vás zásadní?

Lokalita budoucího projektu je zásadní. Místo a prostředí musí dávat smysl, to je velmi důležité. Vždy si kladu otázku: Chtěla bych zde žít? Jaká forma architektury je vhodná pro vznikající projekt, aby organicky zapadl do okolí? Ale toto je jen jeden aspekt. Další, neméně důležité hledisko, je to, co lze postavit na základě koeficientů území. Musíme spočítat předběžný odhad stavebních nákladů a také je optimalizovat. Optimalizace někdy spočívá v přidání dražších prvků a technologií do projektu, což může mít pro budoucí zákazníky přidanou hodnotu. Prodejní ceny bytů by měly být na trhu konkurence schopné, což není tak jednoduché.

Vila Helenika byla postavena téměř před sto lety, jak jste si poradili s prolnutím starých a moderních detailů?

Naši architekti k této otázce přistupovali velice pečlivě. Prohlédli jsme si archivy, prostudovali dokumenty a udělali průzkumy konstrukce budovy. Všechny originální prvky mají pro nás historickou hodnotu a zůstávají součástí projektu. Nechceme se pokoušet reprodukovat historii, proto jsou nové dispozice a přístavby budovy navrženy moderně. Chceme přiznat to nové a zdůraznit to v architektuře. Pečlivě vybrané prvky v sobě nesou technologie a komfort 21. století.

Společné části budovy, tj. chodby, vchod a recepce budou navrženy ve stylu typickém pro původní pražskou rezidenci na Vinohradech. Jsou zde historické dlaždice, výtah z kouřově zbarveného skla a černobílý design. Tyto prvky nesou lehký nádech historie, ale zároveň definují novou implementační technologii.

Jakou roli hrálo zachování původních architektonických prvků?

Budova se nachází v památkově chráněném území, které určuje přístup architekta k rekonstrukci a změnám. V průběhu 100 let byla vila několikrát přestavována. Bylo pro nás důležité pochopit, co je původní a co vzniklo v období „podnikatelského baroka“ 90. let minulého století. Tato budova si zaslouží návrat k původnímu rezidenčnímu vzhledu, pečlivější pozornost vůči detailům a řešení, které doplní celkový architektonický koncept.

https://www.youtube.com/watch?v=peDneGvbmlg

Jak se vám spolupracovalo s architekty?

Jsem ráda, že se podařilo spojit naši myšlenku rozvoje s vizí samotných architektů z CMC Architects a zároveň s omezením stanoveným Ústavem pro památkovou péči. Ve skutečnosti byl projekt schválen po několika revizích po konzultaci s Ústavem památkové péče. Je pozitivní, že architekti CMC dosáhli sjednocení projektu, zohlednili všechna doporučení a splnili náš záměr vytvořit projekt pro pohodlné bydlení.

Bylo při rekonstrukci něco, za čím jste si vyloženě stála a muselo to tak být?

Ano. Byla jsem zaskočená, když se mě ptali, proč je to tak složitý projekt a pro koho ho chceme postavit? Chceme stavět pro lidi. Chceme, aby rezidence byla pohodlná, a na prvním místě byla její vlastní funkce. Nestavíme muzeum. To, co bylo před 100 nebo 50 lety, pokud jde o způsob bydlení, se nyní liší. Je pro nás důležité, aby se majitelům nových bytů bydlelo dobře.

Kolik bytů se ve vile nachází a co bylo nejdůležitější při tvorbě dispozic?

Celkem plánujeme 12 bytů a jeden atelier. Ke každému bytu patří garáž a sklep v suterénu. Každé patro je naplánováno jinak, dispozice se neopakuje.  Byty jsou dispozičně 2+kk až 4+kk, od 85 m2 do 225 m2. Každá ložnice má samostatnou koupelnu, zatímco hlavní ložnice má také šatnu. Plánovaná řešení jsou promyšlená tak, aby pokoje byly prostorné, dobře osvětlené a slunné. Každý byt je individuální, proto se plány určovaly podle typů a možnosti maximálního pohodlí využívat terasy a předzahrádky. Přemýšleli jsme o zvukové izolaci nejen mezi byty, ale také mezi pokoji v bytě. Vyměňujeme kompletní stoupačky v budově a kotelně. Každý apartmán bude připraven na klimatizaci. V rámci elektroinstalačních prací napneme optické kabely, poskytneme nejrychlejší profesionální internet a připravíme základní instalace pro inteligentní domácnost.

Na jaký typ zákazníka se myslelo, když se plánovala přestavba vily?

Mysleli jsme na náročného zákazníka, který má rád typickou historickou architekturu Prahy. Naši klienti chtějí bydlet v centru města, ale zároveň v klidné oblasti. Jsou to lidé, kteří nechtějí bydlet v typických novostavbách a kteří potřebují pohodlné bydlení s využitím moderních technologií.

K domu patří i zahrada. Jak ta byla koncipována?

Před vchodem do rezidence je zahrada v anglickém stylu, kterou chceme zachovat a vylepšit. Tato zahrada bude i nadále běžnou součástí rezidence a budou ji moci využívat všichni budoucích majitelé bytů. Zelená zahrada ve dvoře bude rozdělena do dvou samostatných předzahrádek určených pro výhradní užívaní dvou bytů v přízemí.

Podle čeho jste vybírali návrháře interiérů?

Arch. Alžběta Vrabcová a její tým DMAE Architekt jsou skupinou velmi talentovaných mladých architektů. Viděla jsem různé realizace DMAE v domech, vilách, rekreačních projektech. V každé jejich realizaci cítím úctu ke krajině a okolí a smysl pro projekt. Vidím pohodlné dispozice k bydlení, promyšlené do nejmenších detailů. DMAE zná dobře výrobce a ví, který z nich může realizovat konkrétní myšlenku interiérového designéra. Paní Vrabcová má vzdělání nejen v oblasti interiérového designu, ale také v oblasti architektury včetně rekonstrukcí historických budov. V našem projektu je zřejmé, že interiéroví architekti pracovali nejen se znalostmi, ale také s duší.

Můžete vypíchnout detaily, na které jste pyšná?

Budu pyšná, až bude projekt postaven.

Více najdete zde.

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Business

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch