Co se děje v létě v galeriích?

Dveře divadel jsou sice v létě zavřené, ale to není důvod, abychom pozastavili přísun kulturních zážitků. Naopak! Chodit v létě do galerií má své velké výhody.Dveře divadel jsou sice v létě zavřené, ale to není důvod, abychom pozastavili přísun kulturních zážitků. Naopak! Chodit v létě do galerií má své velké výhody.

Jednak je v nich mnohem méně lidí, takže si lze umělecká díla vychutnat v klidu a z náležitého odstupu, aniž by nám někdo prostor mezi námi a obrazem či skulpturou narušoval, a pak je v galeriích příjemná teplota, takže se v tropických dnech i náležitě zchladíme. A kam tedy vyrazit?

Valdštenská jízdárna

19. 4.—28. 7.
Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře

„Oproštění je ustavičné ničení všech krunýřů, jimiž člověk jako jedinec obrůstá… Oproštěný musí být v každém okamžiku hotov ke vzpouře, jinak se klid zahnízdí v jeho životě a on znovu usne ve všeobecném přitakání.“ Ještě zbývá pár dní do konce výstavy, která je o prozkoumávání dimenzí života a konfrontaci výtvarného a básnického umění. Vydejte se se Šímou na cestu k vysoké hře a možná i sami k sobě!

Josef-Sima-Narodni-galerie-Praha-3
Josef Šíma, Cafe Parnasse
Josef-Sima-Narodni-galerie-Praha-2
Josef Šíma, Evropa

Palác Kinských


29. 6.–13. 10.
Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard

Dánské umělecké muzeum Ordrupgaard propůjčilo svoji kolekci francouzského impresionismu Národní galerii Praha. Svým rozsahem je tato výstava v českých dějinách zcela unikátní. Na jednom místě si užijete Clauda Moneta, Edgara Degase, Édouarda Maneta, Augusta Renoira či Paula Gauguina a mnoho dalších. Vydejte se s nimi do světa „dojmů“!

Impresioniste-Claude Monett-praha-palac-kinskych
Claude Monet, Waterloo Bridge, Overcast
Impresioniste-praha-palac-kinskych
Henri Matisse, Flowers and Fruits
Impresioniste-praha-palac-kinskych-3
Paul Cezanne, Women Bathing

Veletržní palác

18. 7.–1. 12.
Alberto Giacometti

Domnívám se tvrdit, že ke klíčovým kulturním akcím letošního roku patří výstava jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších umělců dvacátého století — sochaře a malíře Alberta Giacomettiho. Ta obsadí prostor Veletržního paláce a vůbec poprvé se Giacometti představí českému publiku. Křehké emoce na pozadí autorova dospívání či války se odráží do existenciálně laděných tvarů jeho objektů a vybízejí k rozjímání nad zranitelností těla i duše (nejen) živých bytostí.

Giacometti-galerie-leto-veletrzni-palac-ng-prague
Giacometti, Hlava muže na podstavci
Giacometti-galerie-leto-veletrzni-palac-ng-prague-2
Giacometti, Kráčející muž
Giacometti-galerie-leto-veletrzni-palac-ng-prague-3
Giacometti, Stojící žena

www.ngprague.cz 

Text Barbora Vojtová

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Děti z KIDS Company Praha objevují umění 

       ·   04.06.2024
🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Kinder von KIDS Company Prag entdecken Kunst Nejdůležitějším posláním KIDS Company Praha je dvojjazyčná výchova. Probíhá během celého dne tzv. imerzní metodou, kdy s dětmi komunikují češti…

Aktuálně na německém webu

Kinder von KIDS Company Prag entdecken Kunst

       ·   04.06.2024
Die zweistöckige gelbe Villa in der ruhigen Straße Hradešínská im Prager Stadtteil Vinohrady ist schon von weitem zu sehen. Gerade dort siedelt der tschechisch-deutsche Kindergarten KIDS Company Prag, der vor neunzehn Jahren von Markéta Frank