Das Filmfest na podzim opět láká do kin na nejnovější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

17. ročník filmového festivalu nabídne v říjnu pestrý výběr uspěšných filmů od renomovaných tvůrců i debutantů z Německa, Rakouska a Švýcarska. Komedie, dramata i dokumentární filmy originálně nahlížejí na minulost i současnost. Diváci se mohou těšit na příběhy podle skutečných událostí líčící osudy slavných osobností i obyčejných lidí, filmové adaptace oceňovaných literárních děl, filmy rozplétající složité mezilidské vztahy i snímky dokazující, že nikdy není pozdě plnit si své sny nebo bojovat za svá práva.

Ve festivalovém programu najdeme například nekompromisní snímek Slunce a beton (Sonne und Beton), který zavede diváky na sluncem rozpálené berlínské sídliště Gropiusstadt, na okraj města i společnosti. Sleduje čtveřici kamarádů, kteří se stále více zaplétají do osidel místních gangů. Film vychází z oceňovaného autobiografického románu Felixe Lobrechta, který se spolu s režisérem Davidem Wnendtem podílel na scénáři.

Strhující i humorné drama podle skutečných událostí pod názvem Rabyie Kurnazová vs. George W. Bush (Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush) nabízí českému diváku známý režisér Andreas Dresen (Gundermann, Sedmé nebe, Když jsme snili). Prostá brémská žena v domácnosti se rozhodne bojovat za propuštění svého syna Murata z vězeňského tábora Guantánamo a rovnou podá žalobu na amerického prezidenta. Budování vztahu otce a syna je tématem filmu Úkryt (Réduit) režiséra Leona Schwittera. Společně tráví prázdniny na odlehlé chatě hluboko ve švýcarských horách. Během dnů plných her a dobrodružství v přírodě malému Bennovi postupně dochází, že se jeho otec nehodlá vrátit do civilizace a že i pro něj tak není cesty zpět.

Sisi & já (Sisi & Ich) Foto: Bernd Spauke

Das Filmfest nabídne mimo jiné i příběh rakouské císařovny Sisi v nejnovějším filmu Sisi & já (Sisi & Ich). Ve hvězdném hereckém obsazení nabízí pohled na výjimečnou ženu z dosud neznámé, fiktivní perspektivy a odhaluje její temné stránky. Režisérka Frauke Finsterwalder získala za snímek mimo jiné Bavorskou cenu za nejlepší režii. Nevšední pohled na události během druhé světové války nabídne film Liška (Der Fuchs) Adriana Goigingera, jenž v něm vypráví skutečný příběh svého pradědečka. Ten se na začátku války ujal zraněného liščího mláděte, které jej provází do německého wehrmachtu a okupované Francie. Až silný vztah se zvířetem mu pomohl ujasnit si vlastní minulost i vztahy s lidmi. 

Na plátnech kin nebude chybět ani humor. V komedii Zlatá léta (Die goldenen Jahre) režisérky Barbary Kulcsar se manželský pár ocitne v důchodu. Každý má ale zcela jiné představy, jak strávit zlatá léta. Alice se těší na společný zasloužený odpočinek, zatímco Peter se snaží najít nový smysl života v excesivním sportování a zdravé výživě. Vše eskaluje během výletní plavby a poté na oddělených cestách hledají sami sebe. 

Zlatá léta (Die goldenen Jahre) Foto: Zodiac Pictures

Každoročně Das Filmfest prezentuje i aktuální tvorbu na poli dokumentárních filmů. Nabídne například snímek Claudie Müller Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu (Elfriede Jelinek – Die Sprache von der Leine lassen), který je autentickým portrétem jedné z nejvíce diskutovaných postav rakouské soudobé literatury, kontroverzní spisovatelky, feministky a nositelky Nobelovy ceny. 

Das Filmfest se uskuteční od 19. do 24. října v pražských kinech Lucerna a Atlas, od 30. října do 5. listopadu v brněnském kině Art a od 1. do 9. listopadu zamíří do olomouckého sálu Mozarteum Arcidiecézního muzea. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Více informací od konce září na stránkách www.dasfilmfest.cz.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,