Do Brna za současným designem a svítícím mrakem

Co všechno je možné udělat pro design? Na to hledá odpověď Moravská galerie v Brně, která po téměř tříleté rekonstrukci znovuotevřela budovu Uměleckoprůmyslového muzea. Nové prostory provází i nový koncept, který napoví, co přesně v expozicích najdete – Art Design Fashion, tedy jména jako je Maxim Velčovský, Liběna Rochová, Jíří Pelcl a mnoho dalších významných současných designérů.

Umělecká instalace architekta Marka Štěpána nazvaná Mrak, která mění barvy, vydává zvuky a interaktivně reaguje na podněty zvenčí. Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Sbírky, které galerie návštěvníkům 26. listopadu zpřístupnila, jsou unikátní už svým rozsahem. Takovým způsobem se totiž designu a módě u nás zatím žádná jiná instituce nevěnuje. Navštívit teď můžete tři sekce stálých expozic, dvě krátkodobé výstavy nebo si prohlédnout venkovní instalaci.

Instalace Krištofa Kintery Démon růstu. Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Modrotisk i 3D tisk

Projevy na poli promyšleného designu a módy od počátku nového milénia mapuje sbírka Design 2000+. Její základ tvoří 68 děl současných designérů, a najdete zde třeba modrotisk, objekty z 3D tiskárny nebo redesignované popkulturní ikony a témata jako je ideál krásy, udržitelnost, užitkovost a funkce. To dále doplňují objekty pocházející z retrospektivních výstav Maxima Velčovského a studia Olgoj Chorchoj, které se obě uskutečnily v roce 2016 a symbolicky odstartovaly mapování současného designu v dramaturgii Moravské galerie. V obsahu stálých expozic má své výsadní místo i móda – v prostoru Fashion 2000+ dostala velký prostor například oděvní designérka a ambasadorka expozice Liběna Rochová, která Moravskou galerii dlouhodobě podporuje, v poslední době dokonce darem v podobě většiny svých kolekcí za posledních dvacet let. 

Stálá expozice Design 2000+. Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Expozicí Black & Light Depo přichází galerie s originálním formátem otevřeného depozitáře, který zprostředkovává komplexní pohled na sbírky skla, porcelánu a keramiky. Sbírky pod vedením Maxima Velčovského prostorově uspořádali kurátor Radek Wohlmuth a studio Edit!. Prohlédnout si tady můžete mimo jiné drobné scénické inscenace či sbírky kuriozit – třeba pivních půllitrů.

Stálá expozice Black & Light Depo. Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Design v jeskyni

K pochopení současných tendencí designu je ale dobré znát i důležité milníky z minulosti. A právě o to se stará expozice Jeskyně: Panorama designu, která prezentuje vynálezy a objevy všech průmyslových revolucí od spřádacího stroje až po 3D tiskárnu. Vzhledem k tomu, že průmyslová historie Brna, Moravy a českých zemí je mimořádně bohatá, rozhodla se Moravská galerie vyprávět příběh designu právě pomocí produktů, které na tomto území vznikly.

Vedle nových expozic jsou února 2022 k vidění také dvě výstavy, a sice studia Lightness Lucie Koldové, která prezentuje autorčinu tvorbu v prostoru tvořeném světlíky a lávkami, z nichž si výstavu můžete prohlédnout, a dále výstavu Jiří Pelcl Design. Ta prezentuje díla renomovaného architekta a designéra podle typu materiálů, se kterými Pelcl v rámci svého tvůrčího období pracoval.

Mrak jako nový symbol Brna

Až budete s prohlídkami hotovi, zajděte se podívat ještě na venkovní terasu. Právě tam se totiž nachází umělecká instalace architekta Marka Štěpána nazvaná Mrak, která mění barvy, vydává zvuky a interaktivně reaguje na podněty zvenčí. Se svými 300 m2 a s využitím nejnovějších technologií má být Mrak novým symbolem galerie a možná i celého města. Jeho využití se v budoucnu plánuje hlavně v rámci speciálních akcí Uměleckoprůmyslového muzea. 

Na otevření některých částí muzea si ale budeme muset ještě chvíli počkat. Například robotická kavárna či Design laboratoř, budou kvůli pandemické situaci s největší pravděpodobností zpřístupněny až na jaře roku 2022. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Česká kuchyně, Quo Vadis?

Málokdo ví, že české kulinářství mívalo stejně bohatý sortiment jako třeba francouzské. Naši rodiče a prarodiče na to zapomněli, ale mladá generace opět začíná objevovat kouzlo zvěřiny, ryb nebo třeba chřestu.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign