Gaia: Naše úžasná planeta na dosah

Velkolepá instalace s názvem Gaia ukazuje Zemi z „kosmonautské perspektivy“ a připomíná nám, jakému zázraku máme my všichni to štěstí říkat domov. Díky Lukovi Jerramovi si ji můžeme prohlédnout ze všech úhlů a jednoduše žasnout nad její dokonalostí.

Gaia na festivalu v Salisbury. Foto: Luke Jerram.

Luke Jerram je multimediální umělec, jehož díla jsou známá po celém světě. A právě svět se stal jeho inspirací a ústředním motivem úspěšné 3D instalace Gaia. Ta znázorňuje Zemi, jak si klidně pluje vesmírem za impozantního zvukového doprovodu skladatele Dana Jonese. A výsledek je opravdu přesvědčivý! Aby také ne, když ke vzniku projektu dodala vizuální podklady přímo NASA. Díky této instalaci můžete na vlastní kůži zažít pocit úžasu, který popisují i astronauti. Taková zkušenost vede k hlubšímu pochopení vzájemného propojení veškerého života a k obnovení smyslu pro odpovědnost za životní prostředí.

Samotné dílo je 1,8 milionkrát menší než skutečná Země a každý centimetr jeho plochy znázorňuje 18 kilometrů zemského povrchu. Pokud budete stát od instalace 211 metrů daleko, uvidíte Zemi přesně tak, jak se jeví z Měsíce.

Jerram má za sebou řadu povedených instalací, především velmi úspěšné dílo Museum of Moon. Při srovnání tohoto projektu s instalací Gaia uvádí: „Zajímá mě, jak odlišná je zkušenost a interpretace těchto dvou děl. Po celou svou existenci hledí lidstvo k Měsíci a směřuje k němu všechny svoje naděje, sny a přání. Oproti tomu naši planetu jsme nebyli schopni vidět jako celek až do roku 1968.“ A právě v ten moment se naše vnímání a chápání Země navždy změnilo.

Země je úžasná, ale zároveň křehká a je třeba o ni pečovat. To je hlavní zpráva, kterou se Jerram snaží ve své tvorbě předat. Dílo aktuálně putuje napříč světovými výstavními prostory, nedávno bylo k vidění například v rámci Greenwich & Docklands Internation Festivalu a v příštích měsících ho čeká například cesta do Paříže nebo Austrálie.

Více najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Wim Wenders: Dvě nebo tři věci, které vím o Edwardu Hopperovi

Wim Wenders je jedním z nejlepších a nejslavnějších německých režisérů současné světové kinematografie. Jeho celovečerní filmy “Americký přítel”, “Paris Texas” a “Nebe nad Berlínem” z roku 1987 jsou kultovní, dokumenty “Buena Vista Social Club”, “PINA” a “Sůl země” jsou příkladným svědectvím naší kulturní paměti.
Přečtěte si

Image of  Wonder

Newyorský akademik Thomas Beachdel o jedné z nejvýraznějších českých vizuálních umělkyň Báře Prášilové, které nyní vychází kniha s názvem Circles.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign