Hormonem štěstí proti koronaviru?

Vědci na celém světě neúnavně hledají lék proti koronaviru a ten možná leží přede dveřmi. Německý portál medizin.uni-muenster zveřejnil článek, podle kterého se výzkumníci možná přiblížili k úspěšnému cíli. Zjistili, že dobře známý lék na depresi Fluoxetin účinně zastavil šíření virů SARS-CoV-2 v těle.

Vědci z Ústavu pro lékařskou biochemii ve Westfálské Wilhelms-Universität Münster (WWU) zkoumali možnost použití fluoxetinu jako léku proti COVID-19. Výsledky studie byly nyní publikovány v časopise „Emerging Microbes & Infections“. Fluoxetin se používá již více než 40 let jako antidepresivum. Patří do skupiny SSRI látek, které zabraňují zpětnému vychytávání mediátoru serotoninu z nervové synaptické štěrbiny. Lék je ve světě všeobecně známý pod názvem Prozac, v České republice se prodává také pod názvy Magrilan, Deprex, Defluox, Fluzak, Apo-Fluoxetine, Fluoxetin Ratiopharm a Fluoxetine Vitabalans.

Fluoxetin zmírňuje depresi zvýšením koncentrace serotoninu – také známý jako „hormon štěstí“ – v synapsích mozku. Nyní by tento medikament mohl hrát zásadní roli při léčbě pacientů s koronou.

Výzkumná skupina, která je vedená prof. Dr. Ursulou Rescher, se zabývá aktivními složkami, které brání absorpci virů SARS-CoV-2 v těle a zlehčují průběh onemocnění. Výzkumný tým zjistil, že fluoxetin může zjevně účinně inhibovat virus SARS-CoV-2 tím, že zabraňuje absorpci patogenu do buněčné kultury a jeho šíření bez poškození buněk nebo tkáně.

Vědci z WWU jsou na základě svých výsledků optimističtí: „Výzkum licencovaných léků, které se již používají, by mohl vést k tomu, že mnoho účinných látek bude tak možno používat také jako antivirotika, a to velmi rychle,” říká Ursula Rescher. Z toho by profitovali také aktuální pacienti s koronavirovým onemocněním.

Oficiální zprávu najdete zde.

Aktuálně na českém webu

Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

       ·   23.06.2022
Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i v komplikované společenské

Aktuálně na německém webu

Kulturtipps für Prag und Berlin

       ·   23.06.2022
Skulpturen gehen wieder auf die Strasse Alles vergeht und alles verändert sich. Das nächste Festival der Bildhauerkunst Sculpture Line wird sich auf den Stadtplätzen, in öffentlichen Räumen und in Winkeln der tschechischen, mährischen und europäischen Städte niederlassen, um die Kraft der Bildhauerkunst auch in einer…