Hormonem štěstí proti koronaviru?

Vědci na celém světě neúnavně hledají lék proti koronaviru a ten možná leží přede dveřmi. Německý portál medizin.uni-muenster zveřejnil článek, podle kterého se výzkumníci možná přiblížili k úspěšnému cíli. Zjistili, že dobře známý lék na depresi Fluoxetin účinně zastavil šíření virů SARS-CoV-2 v těle.

Vědci z Ústavu pro lékařskou biochemii ve Westfálské Wilhelms-Universität Münster (WWU) zkoumali možnost použití fluoxetinu jako léku proti COVID-19. Výsledky studie byly nyní publikovány v časopise „Emerging Microbes & Infections“. Fluoxetin se používá již více než 40 let jako antidepresivum. Patří do skupiny SSRI látek, které zabraňují zpětnému vychytávání mediátoru serotoninu z nervové synaptické štěrbiny. Lék je ve světě všeobecně známý pod názvem Prozac, v České republice se prodává také pod názvy Magrilan, Deprex, Defluox, Fluzak, Apo-Fluoxetine, Fluoxetin Ratiopharm a Fluoxetine Vitabalans.

Fluoxetin zmírňuje depresi zvýšením koncentrace serotoninu – také známý jako „hormon štěstí“ – v synapsích mozku. Nyní by tento medikament mohl hrát zásadní roli při léčbě pacientů s koronou.

Výzkumná skupina, která je vedená prof. Dr. Ursulou Rescher, se zabývá aktivními složkami, které brání absorpci virů SARS-CoV-2 v těle a zlehčují průběh onemocnění. Výzkumný tým zjistil, že fluoxetin může zjevně účinně inhibovat virus SARS-CoV-2 tím, že zabraňuje absorpci patogenu do buněčné kultury a jeho šíření bez poškození buněk nebo tkáně.

Vědci z WWU jsou na základě svých výsledků optimističtí: „Výzkum licencovaných léků, které se již používají, by mohl vést k tomu, že mnoho účinných látek bude tak možno používat také jako antivirotika, a to velmi rychle,” říká Ursula Rescher. Z toho by profitovali také aktuální pacienti s koronavirovým onemocněním.

Oficiální zprávu najdete zde.

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,