Hormonem štěstí proti koronaviru?

Vědci na celém světě neúnavně hledají lék proti koronaviru a ten možná leží přede dveřmi. Německý portál medizin.uni-muenster zveřejnil článek, podle kterého se výzkumníci možná přiblížili k úspěšnému cíli. Zjistili, že dobře známý lék na depresi Fluoxetin účinně zastavil šíření virů SARS-CoV-2 v těle.

Vědci z Ústavu pro lékařskou biochemii ve Westfálské Wilhelms-Universität Münster (WWU) zkoumali možnost použití fluoxetinu jako léku proti COVID-19. Výsledky studie byly nyní publikovány v časopise „Emerging Microbes & Infections“. Fluoxetin se používá již více než 40 let jako antidepresivum. Patří do skupiny SSRI látek, které zabraňují zpětnému vychytávání mediátoru serotoninu z nervové synaptické štěrbiny. Lék je ve světě všeobecně známý pod názvem Prozac, v České republice se prodává také pod názvy Magrilan, Deprex, Defluox, Fluzak, Apo-Fluoxetine, Fluoxetin Ratiopharm a Fluoxetine Vitabalans.

Fluoxetin zmírňuje depresi zvýšením koncentrace serotoninu – také známý jako „hormon štěstí“ – v synapsích mozku. Nyní by tento medikament mohl hrát zásadní roli při léčbě pacientů s koronou.

Výzkumná skupina, která je vedená prof. Dr. Ursulou Rescher, se zabývá aktivními složkami, které brání absorpci virů SARS-CoV-2 v těle a zlehčují průběh onemocnění. Výzkumný tým zjistil, že fluoxetin může zjevně účinně inhibovat virus SARS-CoV-2 tím, že zabraňuje absorpci patogenu do buněčné kultury a jeho šíření bez poškození buněk nebo tkáně.

Vědci z WWU jsou na základě svých výsledků optimističtí: „Výzkum licencovaných léků, které se již používají, by mohl vést k tomu, že mnoho účinných látek bude tak možno používat také jako antivirotika, a to velmi rychle,“ říká Ursula Rescher. Z toho by profitovali také aktuální pacienti s koronavirovým onemocněním.

Oficiální zprávu najdete zde.