Foto: archiv
Přečtěte si

Tomáš Kafka: Nákazy koronavirem přicházejí a odcházejí, ale německo-české partnerství zůstává

České předsednictví bude usilovat o to, aby EU zůstala co nejvíce jednotná a funkční, nastínil velvyslanec ČR v Německu Tomáš Kafka s tím, že bez Angely Merkelové nepůjde o snadný úkol. „Při nezbytných kompromisech nám bude velmi chybět německá kancléřka, která byla možná šampionkou v politice kompromisů,“ posteskl si v rozhovoru pro Sudetendeutsche Zeitung. „Vzhledem ke koronavirové krizi potřebujeme v mnoha ohledech zdravou Evropu. EU musí být odolnější, protože jsme stále více obklopeni konkurenty, kteří nám nemusí být nutně nakloněni,“ naznačil pravděpodobné priority nadcházejícího českého předsednictví.
Přečtěte si

Lufthansa překonala krizi a vrátila státu finanční výpomoc. Využila boomu nákladní dopravy

Německý letecký dopravce Lufthansa se už dokázal vymanit z krize způsobené koronavirem, když vrátil státu veškerou finanční pomoc. Chopil se totiž příležitosti a vydělává zejména nákladní dopravou, která vykazuje obrovský boom. Cestující se ovšem moc neradují a stěžují si, že se dopravci ani nedovolají.
Přečtěte si

Martin Krafl: Máme skvělou šanci stát se čestným hostem Frankfurtského knižního veletrhu

Po dvouleté přestávce opět otevřel své brány Frankfurtský knižní veletrh. Kvůli pandemii koronaviru se veletrh v roce 2021 konal ve velmi omezeném rozsahu, český stánek na něm ale nechyběl a vzal na sebe podobu knihovny česko-německých titulů. Martin Krafl, koordinátor knižních veletrhů v České republice, v rozhovoru pro N&N magazín znovu podtrhl význam této jedinečné události. A přináší naději, že by Česká republika mohla být čestným hostem nejvýznamnějšího světového knižního veletrhu v letech 2025/2026.
Přečtěte si

Václav Klaus je symbolem české koronavirové katastrofy, píše zpravodaj berlínského deníku Tagesspiegel

Německý zpravodaj Kilian Kirchgeßner, který se zaměřuje na dění v postsocialistických státech, mezi něž stále ještě patří (a i po koronavirové krizi očividně stále bude ještě patřit) i Česko, hodnotí covidovou situaci, která u nás v republice panuje. Kritizuje jak nedůslednost a nevědomost vlády, tak i nezodpovědnost bývalého prezidenta. Ten by podle německého zpravodaje mohl být vlastně takovým symbolem „pandemie po česku“.
Přečtěte si

Pražský zpravodaj ARD pro Bayerischer Rundfunk: Babiš už tuší, že pro řízení pandemie není ta správná osoba

Na to, proč se u východních sousedů Bavorska, tedy v Česku, doslova lavinovitě šíří koronavirus, odpovídá v komentáři pro německou rozhlasovou stanici Bayerischer Rundfunk korespondent televize ARD. Podle redaktora Petera Langeho česká vláda už nemohla zasáhnout jinak než po roce vyhlásit druhý celostátní lockdown. Činí tak ovšem v době, kdy se důvěra v českou vládu dál propadá a Češi jsou z vlády i z jejích omezení absolutně otrávení.
Přečtěte si

Komentář: Nad koronavirem nezvítězí vlády. Ani ta česká ani německá. Zvítězí zodpovědní lidé

Pro začátek čerstvý zážitek z Prahy. Před jedním z mnoha jednání po mém příjezdu z Berlína vstoupil jeden z návštěvníků do chodby před mou kancelář, pozdravil a ještě ve dveřích si odplivl do lahvičky. „Trvá to jen dvě minutky, hned jsem u vás,” vysvětlil mi, zatímco jsem se trochu nevěřícně usmívala. Za chvíli už mi na testu ukazoval jednu „negativní“ čárečku. „Schůzka může začít!”
Přečtěte si

Vakcína a spravedlnost s Karlem Čapkem: Paralely Bílé nemoci a koronaviru si všimli i na mnichovské univerzitě

Málokdy způsobil jakýkoli článek mezi mými německy mluvícími přáteli takový rozruch, jako když jsem jim nedávno přeposlala fejeton o tom, že “objevitelem” koronaviru a hlavně toho, co dokáže způsobit, byl Karel Čapek. Je až neuvěřitelné, jaké paralely mezi Čapkovým dramatem z roku 1937 a dnešní pandemickou situací existují.
Přečtěte si

Rozhovor o ekonomice a budoucnosti z Berlína: Upevní koronavirus vztah Německa a Česka?

S  ředitelem Českého centra v Berlíně Tomášem Sacherem a vydavatelkou N&N Danuší Siering jsme na sklonku léta 2020 usedli k čistě organické snídani v Berlíně-Schmargendorfu. Setkali jsme se, abychom si pohovořili o aktuálních, a to nikoli jen covidových tématech a vztazích mezi Českem a Německem. Jak Tomáš, tak Danuše žijí se svými rodinami v Berlíně, ale Praha je jim pracovně i soukromě velmi blízká.
Přečtěte si

Lékař, učitel či psycholožka: Jak prožívají lidé v první linii další koronavirové vlny

Druhá vlna koronaviru dopadla na Česko ještě o něco hůř než ta první. V listopadu, kdy byla situace nejhorší, jsme oslovili lidi v první linii. Ty, kteří pracují pro druhé, riskují své zdraví a neustávají v práci. Vypovídají o tom, jak se s náročnou situací vyrovnávají oni i jejich rodiny. Zeptali jsme se lékaře, učitele, psycholožky, šéfky potravinové banky a pražského hasiče.
Přečtěte si

NF Neuron nabídne pohled na pandemii očima špičkových vědců

V době sociálních sítí a fake news je mnohdy těžké určit, co je pravda. O to více v období krize, kdy nás strach z pandemie a neznalost nového viru nutí hledat informace u nejrůznějších zdrojů. Tehdy by se k slovu měli dostat odborníci – vědci, kteří nám pomohou se v moři informací zorientovat. Připojte se spolu s námi k exkluzivní online diskusi „Pandemie: Fakta a nejbližší výhled“, kde budou své názory sdílet ti nejpovolanější.