Jak Berlín podporuje podnikatele v době koronavirové krize

„Slyšela jsem, že Berlín se stará o kreativce a živnostníky. Je to pravda?“ To je jedna z nejčastějších otázek, jaké v této době dostávám. Ano, Berlín tentokráte nejen mluví, ale skutečně i koná. Že je Berlín “arm aber sexy – chudý ale sexy”, to ví každý. Že ale umí, když je třeba i rychle konat, mnozí z nás nevěřili.

A skutečně. Rychle a nebyrokraticky začal Berlín poskytovat prvopočáteční pomoc “záchrany drobných podnikatelů”, z nichž mnozí nemají na kontě žádné velké polštáře. A tak jsem se spojila s okruhem přátel, kteří do této skupiny zapadají. Rychle vytvořená kritéria umožňují žádat o 5 tisíc euro pro samostatně výdělečné umělce, o 9 tisíc euro pro živnostníky do pěti zaměstnanců a o 15 tisíc euro do deseti zaměstnanců.

„O podpoře jsem se dozvěděla v pátek 27. 3.,“ říká Kamila, která ve své umělecké agentuře zaměstnává 5 lidí. „Projektu jsem sice moc nevěřila, přesto jsem se v sobotu na podmínky podívala. Dotazník byl celkem jednoduše a logicky napsaný, kromě daňových údajů se mnohé týkalo vlastní výpovědi o tom, proč peníze potřebujeme. Když jsem však žádost odklikla, zjistila jsem, že přede mnou bylo 142 350 žadatelů. Moji naději jsem viděla jako mizivou. Jaké bylo moje překvapení, když jsem v neděli dostala mail s časovým oknem 30 minut, kdy se mám přihlásit k doplnění informací. Ještě větší překvapení bylo, když cca za 28 hodin poté jsem dostala potvrzeni, že peníze jsou na kontě.“ Na co se dají tyto peníze použít je jasně definované. Slouží k překlenutí situace pro příští tři měsíce. Ne pro osobní použití, ale aby bylo možné zaplatit nájem, poplatky a zaměstnance, pokud nejsou nahlášení na Kurzarbeit. 

Čerstvě od čtvrtka 2. dubna existuje i program rychlé úvěrové podpory pro malé a střední firmy. Za tyto půjčky je garantem stát, který tak zbavuje banky úvěrových kontrol a urychluje tím celý postup. Schválení mezi Berlínem a Bruselem trvalo několik dní. Ale teď je vše jasné. Úvěr pro 10–50 zaměstnanců může být žádán maximálně do výše 500 000 euro, při více než 50 zaměstnancích až 800 000 euro, délka trvání maximálně 10 let. Podmínkou také je, že společnosti musí prokázat zisk, to znamená musí se jednat o zdravou firmu, která není v insolvenčním řízení. Kromě toho je úroková sazba dvakrát vyšší než u běžných půjček, namísto obvyklých 1,5 % činí nyní 3 %.

Foto: Vojta Hönig

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,