Pokud tedy také patříte mezi ty, kteří aktuálně musí pracovat z domova, pak z toho máte možná počáteční radost, protože si to konečně můžete vyzkoušet, a nebo taky ne, protože jste si to už někdy zkusili a zjistili, že to není nic pro vás. Samozřejmě záleží na tom, jaký typ práce děláte a jakou máte pracovní pozici. Každopádně jedno je nutné a společné pro všechno – nastavit si pravidla a dodržovat morálku. Pokud to nedokážete, pak budete nejspíš trpět, v případě, že to umíte, pak si to asi budete i užívat.
BUDÍČEK
CO ANO
V každém případě to chce řád! Nastavte si budík tak, abyste začínali pracovat v ten samý čas jako jste zvyklí v běžné práci. Tím, že se nemusíte nikam přesouvat, ušetříte čas, o který díky tomu můžete spát déle.
CO NE
Nechat vstávání na to, jak se vám bude chtít či vstávat úplně bez budíčku. Výjimkou může být, když výjimečně pracujete do noci, tak zato si pak posuňte budík na pozdější čas, pokud je to možné.
PROSTOR
CO ANO
Stanovte si místo, kde budete každý den pracovat. Pokud doma máte pracovnu či stůl s počítačem, pak je to jasné, pokud nikoli, pak to chce najít prostor, kde se budete cítit dobře a kde budete minimálně rušeni.
CO NE
Nikdy si neberte notebook do postele. Křivíte si záda a narušujete prostor vašeho odpočinku. Nestřídejte místa, kde pracujete. Chce to jedno, maximálně dvě, kam se pro zpestření či například kvůli světlu přesunete, ale nikoli každý den či každou hodinu jiné pracovní prostředí.
JÍDLO
CO ANO
Jídlo může být dobrým motivačním i relaxačním faktorem. Začněte ráno oblíbenou kávou a snídaní, kterou máte rádi. Stanovte si čas, kdy si dáte pauzu na svačinu a také dobu, do kdy budete pracovat, než si uvaříte oběd. Vaření může být skvělou formou odreagování.
CO NE
Nedělejte si kancelář z kuchyně. Svádí to k tomu si neustále pro něco chodit do ledničky či něco uklízet. Výjimkou je samozřejmě malý byt, kde máte kuchyň spojenou s obývákem, ve kterém je stůl s počítačem. To má samozřejmě také své malé výhody – například se vám nepřipeče jídlo v troubě.
ČAS
CO ANO
Naplánujte si dobu, do kdy budete pracovat a tu dodržujte. Druhou možností je pracovat dle úkolů. Stanovte si to, co za daný den chcete zvládnout a v případě, že to stihnete v kratší době, pak máte volno dříve, pokud to naopak bude trvat déle, pak nepřetahujte a nechte zbytek na další den. Zároveň se připravte také na to, že tím, že jste od rána zavření doma a bez jakéhokoli výraznějšího pohybu, budete paradoxně dříve unavení.
CO NE
Nejhorší je mít otevřený notebook celý den, stále mezi prací dělat něco jiného a dodělávat poté práci po nocích. Výjimkou jsou samozřejmě děti, které musíte během dne zabavit, takže se kvůli tomu můžete práci věnovat jen útržkovitě. V takovém případě se ale domluvte s partnerem na jasně daných hodinách, kdy se u dětí budete střídat.
AKTIVITY
CO ANO
Proložit práci u počítače různými krátkými aktivitami, které vás povzbudí, odreagují či dají třeba i prostor pro nápad je dobré, ale musí být v rozumné míře. Takové činnosti mohou zároveň být i motivačními body, díky kterým vám půjde práce rychleji.
CO NE
Nepouštějte se do aktivit, od kterých nelze jen tak snadno odejít a žádají si více času jako například tuning vašeho auta, mytí oken či vaření svíčkové. To nechte na odpoledne – „po práci“.
TIPY NA KRÁTKÉ AKTIVITY BĚHEM HOME OFFICE:
- dejte si ranní rozcvičku
- otevřete si okna a pusťte dovnitř čerstvý vzduch
- udělejte si několika minutovou meditaci
- dejte si studenou sprchu
- pusťte si tři oblíbené písničky na YT
- zahrajte si píseň na kytaru či na klavír
- zatancujte si na oblíbený hit
- uvařte si zázvorový čaj s medem
- udělejte si patnáct pozdravů slunci
- zaskákejte si přes švihadlo
- naložte si maso na oběd
- opražte si oříšky
- namasírujte si chodila esenciálním olejem
- skočte si na zahrádku natrhat kytku či větve do vázy
- najděte si recept na jídlo, které uvaříte k večeři
- napište sms někomu, s kým jste dlouho nebyli v kontaktu…