„Už mi z toho hrabe,“ slýcháváme často od těch, kteří nucenou izolací prošli. Podle odborníků může mít právě izolace dopad nejen na naše psychické zdraví, ale také na naši fyzickou schránku. Abyste se z toho tedy nezbláznili, připravili jsme pro vás několik tipů, jak využít karanténu ve svůj prospěch a podívat se na ni jako na příležitost k objevování nových věcí nebo splnění úkolů, které už dlouho odkládáte.
Kino nebo divadlo? Není problém!
Kultura se nevzdá a nenechá se šikanovat. Stejně jako mnoho dalších odvětví se přesunula do online světa a do našich obýváků. Jednou z platforem, které zachraňují divadelní představení je Dramox.cz. Na jednom místě najdete výběr těch nejlepších inscenací a těšit se můžete třeba na Dejvické divadlo, Klicperovo divadlo, Divadlo v Dlouhé či Celetné a desítky dalších. Skvělé je, že si můžete členství vyzkoušet na 7 dní zdarma. Mnoho divadel a divadelní spolků jako například Cirk La Putyka nebo Divadlo na Fidlovačce pravidelně vysílá online na Facebooku, Youtube nebo Skypu.
Pokud se vám stýská po stříbrném plátně, zkuste Vasekino.cz. Najdete zde seznam kin zapojených do projektu online vysílání. Nejenže se zabavíte, ale koupí online vstupenky podpoříte vybraný biograf.
Je libo dokument? Pak navštivte stránku DAFilms.cz, která pravidelně aktualizuje svůj výběr nejzajímavějších dokumentárních filmů z celého světa.
Virtuální prohlídka muzea
Do muzeí se opět nějakou dobu osobně nepodíváme. Je však možné shlédnout jejich exponáty virtuálně. Vydat se tak lze například do Národního muzea, procházet se můžete přes internet po Muzeích hlavního města prahy, online je pro vás otevřena také Národní galerie hlavního města Prahy nebo Technické muzeum v Brně. A nemusíte zůstat jen v českých luzích a hájích. Google Museum Views, si pro vás připravilo nevšední zážitek. V jeho databázi je více než 3 400 muzeí a historických budov, na jejichž focení použil Google stejnou technologii jako při focení ulic pro Street View Google Map.
Náš výběr z evropských muzeí najdete tady.
Spojte se denně alespoň s dvěma lidmi
Výzkum prokázal, že sociální interakce může blahodárně působit na naše zdraví a celkovou pohodu. A protože vláda doporučila nevycházet, musíme se smířit s tím, že své přátele a rodinu teď budeme vídat častěji na monitoru nebo displeji telefonu. Nic sice nenahradí živý kontakt, ale chráníme tím nejen sebe, ale i naše blízké. Naštěstí funguje nespočet platforem, které naši samotu činí únosnější. Ať už je to Zoom, Skype, Facebook Messenger, Face Time (pro operační systémy iOS), nebo třeba aktuální alternativy k někdejší aplikaci Houseparty. Podle psychologů byste měli zůstat v kontaktu alespoň se dvěma lidmi denně, pokud ovšem nejste úplný introvert.
Ukliďte si byt i hlavu
Říká se, že uspořádáním věcí kolem sebe si čistíme nejen domov, ale i hlavu. Pořádek má smysl a pomáhá nám orientovat se lépe ve světě kolem nás. Vytřiďte konečně šatník, uspořádejte si knihovnu, utřete prach i tam, kde to celý rok zanedbáváte nebo jen vyházejte nepotřebné věci. Inspirací vám může být pořad Tidying Up with Marie Kondo (Úklid s Marie Kondo), který najdete na Netflixu s českými titulky a ve kterém populární královna úklidů vysvětluje, jak se zbavit zbytečných věcí kolem sebe. V každém díle si tato drobná Japonka vybere americkou rodinu, jejichž domov změní k nepoznání. Nechce se vám nic vyhazovat? Vyměňte to! Na Facebooku funguje zajímavá skupina Swap Prague, kde si lidé vyměňují dokonce i přebytečně navařené jídlo za cokoliv, co se jim hodí.
Poslechněte si podcast nebo nahrajte svůj
Podcasty se staly nedílnou součástí naší online zábavy. Od témat, která hýbou společností, přes lifstyle, vědu a vztahy, až po vtipné povídání o všedních věcech. Za zmínku stojí nejpopulárnější české podcasty jako DVTV, Vinohradská 12 nebo peprný Vyhonit ďábla. Podcasty najdete i na našem webu Nonvinyanovinky.cz.
A co takhle natočit svůj vlastní podcast? Stačí vám k tomu mikrofon či diktafon a jakékoliv téma, které momentálně okupuje vaši hlavu a ke kterému máte co říct. Nahrávku následně sestříháte v počítači a nahrajete například na Spotify for Podcasters, kde si zdarma založíte účet, který je rozšířením vašeho běžného uživatelského Spotify účtu. Další možností je založit si účet na serveru Buzzsprout. Ten váš podcast automaticky nahraje na Spotify nebo Apple Podcasts. Navíc na internetu najdete spoustu návodů a rad, jak by měl správný podcast vypadat, jak ho natočit a poslat do světa.
Pomáhejte
Jedna z nejohroženějších skupin lidí jsou senioři a lidé s imunitním oslabením. Zamyslete se, zda nemáte ve svém okolí souseda nebo blízkého, kterému byste mohli jít nakoupit, vyzvednout léky nebo pomoci s běžnými úkoly, které vyžadují cestu ven. Dobrovolníků není nikdy dost a existuje mnoho organizací, kam se lze přihlásit. Svou pomoc tak můžete nabídnout na webu Dobro.cz nebo Pomuzemesi.cz. Pro seniory vznikla platforma Seniore.org pomáhající starším spoluobčanům se zásobováním. Skvělou příležitostí, jak zapojit ruku k dílu, je také web Chci (po)hlídat. Ten propojuje dobrovolníky a rodiče ve zdravotnictví, jež nutně potřebují hlídání svých dětí.
Ať už budete dělat cokoliv, dělejte hlavně to, co vám přináší radost a mějte na vědomí, že respektováním karantény a hygienických opatření, chráníte nejen sebe, ale i vaše okolí. Jen se z toho nezbláznit a zachovat si zdravý rozum.