Když se zvedne opona: Maryša a Trójanky v Berlíně

Festivalový projekt “Kus: Česka” přináší od roku 2014 do německé metropole dlouhodobou prezentaci současné české dramatiky a aktuálního českého divadla. 

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Vorhang auf in Berlin für „Maryša (schweigt)“ und „Troerinnen (nach Euripides)“ 

I letos zve festivalová dramaturgie Drama Panorama 8. a 9. září na dvě české hostující inscenace. První z nich je titul “Maryša (mlčí)” v podání uměleckého souboru Depresivní děti touží po penězích. V nonverbálním verzi stejnojmenného klasického dramatu bratří Aloise a Viléma Mrštíkových se promítá tragický životní příběh ženy, která se ze zoufalství stane vražedkyní. Představitelka Maryši, Andrea Berecková, získala za svoji roli v roce 2019 prestižní českou divadelní cenu Thálie. „Jsem zvědavá, jak přijme berlínské publikum inovativní nonverbální inscenaci české dramatické klasiky, která se zabývá stále aktuálních problémem nerovného postavení žen v naší společnosti,” říká Barbora Schnelle, kurátorka projektu. O den později jsou na programu “Trójanky (podle Euripida)“. V hlavních rolích se představí ukrajinské herečky, které uprchly před válkou do České republiky. Inscenace se nesoustředí na současný válečný konflikt, ale na oběti války obecně. „Trójanky jsouzcela soudobou výpovědí o hrůzách války a archetypálních strukturách násilí, které produkují válečné konflikty,” zdůrazňuje zakladatelka projektu Drama-Panorama e. V., Barbora Schnelle. 

foto: Michaela Škvrňáková

Inscenace “Maryša (mlčí)” a “Trójanky (podle Euripida)” uvádí English Theatre Berlin – International Performing Arts Centre, Fidicinstr. 40 v Berlíně. 

Více na www.drama-panorama.com

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher