Portrét Josefa Svobody, 70. léta.
Josef Svoboda experimentoval s projekčními plochami a s materiály, jejichž využití ve scénickém prostoru formoval v souladu s příběhem, dějem nebo obsahem inscenací. Jako jeden z prvních použil na jevišti LASER. Stál při zrodu Laterny Magiky, která byla poprvé prezentována na výstavě EXPO 58 v Bruselu. Josef Svoboda svým působením výrazně ovlivnil současnou podobu oboru a předznamenal zrod prudce se rozvíjejícího světelného designu.
P. Claudel, Le Partage de Midi, Belgie.
B. Smetana, Prodaná nevěsta, New York.
Za svůj neuvěřitelně tvůrčí život bez dovolených a víkendů vytvořil přes 700 inscenací v operních domech po celém světě – od Metropolitan Opery v New Yorku až po Sydney Opera House. Spolupracoval s řadou velkých osobností našeho i světového divadla – například s Alfrédem Radokem, Otomarem Krejčou, Milošem Formanem, Peterem Ustinovem, Laurencem Olivierem či Leonardem Bernsteinem. Za své dílo obdržel řadu vyznamenání, byl oceněn francouzským Řádem literatury a umění, Řádem čestné legie Francouzské republiky, britským titulem Royal Industry Designer a několika čestnými doktoráty na světových univerzitách, např. z Royal College of Arts v Londýně nebo Denison University a Western Michigan University v USA. Poslední čestný doktorát získal v roce 2001 na Université Catholique de Louvain-la-Neuve v Belgii.
W. A. Mozart, Kouzelná flétna, 1970.
R.Wagner, Prsten Nibelungův, Geneva.
J. Kárnet, Bloudění, návrh – nerealizováno.
Odkaz Josefa Svobody spravuje jeho dcera Šárka Hejnová se Svobodovým vnukem Jakubem. Založili obecně prospěšnou společnost “Josef Svoboda – scénograf” a ke 100. výročí narození této výjimečné osobnosti připravují v kutnohorské galerii GASK multimediální výstavu a návazný vzdělávací program.
Portrét Josefa Svobody, 70. léta.
G. Verdi, La traviata, Macerata, Itálie.
Záměrem zcela mimořádné multimediální výstavy je oživit Svobodovo dílo a zprostředkovat monumentální a magický účinek scénického prostoru, jak ho Svoboda chápal a vytvářel. Výstava poodkryje scénografovy zdroje, inspirace, pracovní postupy i myšlení. Návštěvník uvidí originální návrhy, osobní poznámky z archivu, uslyší záznamy Svobodových přednášek a rozhovory s jeho spolupracovníky. Prezentaci Svobodova díla doplní doprovodný program, přednášky, semináře, workshopy a dokumentární film o scénografovi, který natočil jeho vnuk Jakub Hejna. Výstava se bude konat ve dnech 10. 10. 2020 – 31. 1. 2021 v Galerii Středočeského kraje (GASK). Projekt bude realizován spolu s bývalými spolupracovníky Josefa Svobody a celosvětově uznávanými znalci Svobodova díla.
A. Dvořák, Rusalka, ND Praha.
J. Offenbach, Hoffmanovy povídky, Velká opera 5. května, Praha.
R.Wagner, Tristan a Isolda, Bayreuth.
E. Suchoň, Král Svatopluk, ND Praha.